2017-10-19 14:31:38 Svjetski dan kravate Počelo je od rupca koji nosim oko vrata – s punim pravom mogla bi reći žena muškarcu dok mu daruje (a možda i veže) kravatu oko vrata. I doista, iskazujući tim činom ljubav i vjernost, žena je pokrenula slijed događaja koji su doveli do današnje simbolike kravate; simbolike koja taj odjevni predmet pretvara u nešto daleko veće od pukoga modnog dodatka. Izvor teksta 18. listopada obilježava se Svjetski dan kravate, a naša škola je tim povodom pozvala sve učenike i djelatnike da tog dana stave kravatu oko vrata. Profesori povijesti, Igor Bjelobabić i Mato Ešegović izradili su izložbu o povijesti kravate postavljenu u školsko predvorje. Profesorica Ana Mladinović organizirala je postavljanje velike kravate iznad ulaza u školu. Fotografije: Ivana Žalac, prof.
Hrvatski ukras - kravata, tijekom stoljeća osvojio je cijeli svijet, zbog čega je Hrvatski sabor jednoglasno dan 18. listopada, proglasio Danom kravate u Republici Hrvatskoj. Zanimljivo je da su nešto slično kravati nosili kineski vojnici dva stoljeća prije Krista, a zatim i rimski legionari. Rubac vezan u čvor oko vrata se stoljećima nije koristio, a ponovno se pojavio tijekom Tridesetogodišnjeg rata u kojem su sudjelovale i hrvatske postrojbe. Hrvatski konjanici zapaženi su po osebujnim maramama koje su dovitljivi Francuzi kasnije pretvorili u nezaobilazan modni dodatak. Taj se detalj svidio i engleskom vladaru Charlesu II. koji je nakon izgnanstva na svojemu vratu donio preteču današnje kravate. Nije prošlo dugo i kravata je osvojila Europu i cijeli civilizirani svijet. Pravilne, duguljaste kravate pojavile su se potkraj 19. stoljeća, a prva polovina 20. stoljeća njezino je zlatno doba. Tada su je nosili svi - i bogati i siromašni. Šezdesetih godina prošlog stoljeća taj je ukras gotovo nestao - mladi su ga naraštaji doživljavali kao simbol društvene stege. U modernoj civilizaciji kravata svjedoči o njezinu vlasniku. Prosječan muškarac u ormaru ima 16 kravata. Može ju vezivati na 85 načina, a najpoznatiji je windsorski čvor koji je nosio vojvoda od Windsora. Daljnjoj popularizaciji kravate kao svjetske baštine znatno je pridonio poduzetnik Marijan Bušić koji je u Zagrebu 1997. osnovao neprofitabilnu ustanovu Academia Cravatica. Pulsku je Arenu 18. listopada 2003. obavio i najvećom kravatom na svijetu. Dugačka 808 i široka 25 metara, izrađena od 9000 m2 crvene tkanine povezala je stari svijet i modernu Hrvatsku. Autor teksta: Igor Bjelobabić, prof.
NAJVEĆOM KRAVATOM U GRADU OBILJEŽEN DAN KRAVATE Projektu „Hrvatska – domovina kravate“ pridružio se i Slavonski Brod obilježavanjem Svjetskog dana kravate u Ekonomsko-birotehničkoj školi. Sunčan i topao dan, 18. listopada 2017., bio je veseo i svečan u našoj školi. Učenici i profesori nikada bliži jedni drugima, svi podjednako otmjeni, elegantni, ponosni, svi puni životne radosti jer su oko vrata stavili posebni odjevni predmet kao modni dodatak – kravatu. Živopisnost kravata, njezina lepršavost, bogatstvo motiva, uzoraka, boja – sve je to upotpunilo poseban vizualni dojam, kulturu odijevanja, poslovnog duha, civilizacijske vrijednosti. Svaka boja kravate ima svoju priču i značenje, a neke predstavljaju hrvatsku povijest i baštinu. Na nekima od njih možemo prepoznati pojedino podneblje RH, izvjesnu tajnovitost, ljepotu i raskoš. Ispred ulaza velike bijele škole zavijorila se najveća kravata u našem gradu, a i Županiji, kravata duga više od 8 metara. Našu ideju velike kravate, izuzetno stručno i s ljubavlju izradile su profesorice tekstilnog praktikuma Obrtničke škole. Bio je to veliki izazov i za njih, stoga im se od srca čestitamo i zahvaljujemo. Poseban i nezaboravan dan za sve sudionike ostat će zabilježen u našim srcima, pohranjen u slikama, zapisima. Zajedničke fotografije učenika i profesora obje smjene, kao i pojedinačne fotografije s velikom kravatom ostat će u našim albumima sa sjećanjem na ovaj dan. Želimo da ova kravata ispred naše škole ima epohalnu važnost za naš grad i Hrvatsku. Nadamo se da smo i na ovaj način dali mali doprinos hrvatskoj tradicijskoj kulturi i baštini. Danas je kravata osvojila ne samo Republiku Hrvatsku, nego i cijeli civilizirani svijet. I mi s ponosom poručujemo svijetu: Dizajn kravate je vrhunski, kvaliteta vrhunska, priča vrhunska, a poruka je: hej, svijete, tu smo, mi postojimo; mali kao kravata koja zna biti ures cijelom odijelu. Dođite u Hrvatsku – domovinu kravate, jer se i danas u Hrvatskoj proizvode najljepše kravate na svijetu, dođite u grad Slavonski Brod čije je središte na podignutom spomeniku 2008. godine bilo označeno kao „Cravatten statt“, odnosno "Grad kravate". Ana Mladinović, prof. mentor |
Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski brod |