2020-07-06 08:21:48

17 ciljeva održivoga razvoja u Školama za održivu Europu

Jedna smo od 17 škola ambasadorica Europskoga parlamenta koje su u šk. god. 2019./2020. sudjelovale u projektu Škole za održivu Europu Foruma za slobodu odgoja s ciljem osnaživanja i uključivanja mladih osoba i odgojno-obrazovnih radnika u rasprave o 17 globalnih ciljeva održivoga razvoja s posebnim naglaskom na kontekst predsjedanja Hrvatske Vijećem Europske unije. Ambasadori juniori i seniori svake škole partnerice provodili su projektne aktivnosti posvećene određenome globalnom cilju. Naši su ambasadori svoju pažnju usmjerili na (naš) 16. cilj Mir, pravda i snažne institucije (Peace, justice & strong institutions). Dio smo publikacije Foruma za slobodu odgoja koju predstavljamo – ovdje!

Učenici upravni referenti (većinom učenici 3.c), kojima je 16. cilj strukovno veoma blizak, realizirali su (najvećim dijelom tijekom nastave engleskoga jezika na daljinu) iznenađujuće velik broj aktivnosti te zaslužili pohvale koordinatora i sudionika projekta. Ponosno ističemo kako smo tijekom eTwinningova projekta Cro EPAS Together s još pet škola EPAS-ica (od kojih su dvije partnerice i na ovome projektu – cilj 5. i 7.) obradili čak 9 globalnih ciljeva, a plan za sljedeću školsku godinu je pokriti svih 17 ciljeva i postati održiva škola. ETwinningov je projekt trenutno u završnoj fazi prijave za oznaku nacionalne kvalitete.

Tijekom 17 uzastopnih dana u lipnju i srpnju 2020. na službenim mrežnim stranicama Foruma za slobodu odgoja objavljeni su (i na našem mrežnom diseminacijskom mjestu – Facebook stranici projekta U’r’ON – podijeljeni), svi izvještaji o provedbi školskih projekata koji će, vjerujemo, biti nadahnuće i poticaj mnogim odgojno-obrazovnim djelatnicima da nastave (ili počnu) raditi na aktivnijem uključivanju globalnih ciljeva u nastavni proces. Izvještaji koje predstavljamo u nastavku teksta objedinjeni su, zajedno s autorskim scenarijima učenja profesora mentora, u online publikaciji Foruma za slobodu odgoja koja je dostupna na ovoj poveznici. Osim u publikaciji, detalje provedbe projektnih aktivnosti možete pročitati klikom na označene (podvučene) nazive globalnih ciljeva. Posebnu pažnju posvetite cilju br. 16!

Cilj 1. Iskorjenjivanje siromaštva (Gimnazija Vukovar; mentorica: Nataša Vinković)

Cilj 2. Iskorjenjivanje gladi (II. gimnazija, Zagreb; mentorice: Ivana Plazonić i Irena Ihas Jurić)

Cilj 3. Zdravlje i dobrobit (Obrtničko-industrijska škola u Imotskom; mentorica: Zorica Kujundžić)

Cilj 4. Kvalitetno obrazovanje (IV. gimnazija Marko Marulić, Split; mentorica: Natalija Palčić)

Cilj 5. Rodna ravnopravnost (Srednja škola Konjščina; mentorica: Marija Brkić)

Cilj 6. Pitka voda i higijenski uvjeti (Gimnazija Velika Gorica; mentorice: Olieta Horvat Kardoš i Andreja Burić)

Cilj 7. Pristupačna i čista energija (VII. gimnazija, Zagreb; mentorice: Marina Džidžić i Lucija Hranjec)

Cilj 8. Dostojanstven rad i gospodarski rast (Islamska gimnazija dr. Ahmeda Smajlovića, Zagreb; mentorica: Katarina Friščić)

Cilj 9. Industrija, inovacije i infrastruktura (Srednja škola Čakovec; mentor: Mladen Tota)

Cilj 10. Smanjenje nejednakosti (Srednja škola Donji Miholjac; mentorica: Kristina Kaučić)

Cilj 11. Održivi gradovi i održive zajednice (Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju, Split; mentorica: Marijela Gulin)

Cilj 12. Odgovorna potrošnja i proizvodnja (Srednja škola Pakrac; mentorica: Vesna Ančić)

Cilj 13. Odgovor na klimatske promjene (Gimnazija Pula; mentorice: Tanja Černeka i Elizabeta Pavlović)

Cilj 14. Život ispod vode (Gimnazija Metković; mentorica: Branka Vladimir)

Cilj 15. Život na kopnu (Srednja škola “Hrvatski kralj Zvonimir”, Krk; mentorica: Gordija Marijan)

Cilj 16. Mir, pravda i snažne institucije (Ekonomsko-birotehnička škola, Slavonski Brod; mentorica:  Ivana Opačak)

Cilj 17. Partnerstvo za održivi razvoj (Gimnazija Matija Antun Reljković, Vinkovci; mentorica: Ines Glavaš)

O tome koliko su globalni ciljevi isprepleteni... te kako je izrada autorskoga scenarija učenja prof. Opačak i obrada našega cilja pozitivno utjecala na rad naših projektnih partnera (Srednje škole Konjščina, naše škole-mentorice u EPAS programu)... pročitajte OVDJE

Iskrene čestitke svim ambasadorima juniorima i seniorima škola partnerica na sadržajnim aktivnostima i materijalima! Veliko hvala Forumu na ukazanom povjerenju (kao školi u statusu EPAS-kandidata) i podršci tijekom provedbe projekta (osobito na daljinu)! (PO)HVALA svim ambasadorima naše škole za veliki doprinos projektnim aktivnostima! Nadamo se velikom angažmanu (i novih EPAS-ovaca) i sljedeće školske godine!

Ivana Opačak, prof.


Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski brod