2021-11-13 09:35:58

Naši ambasadori EP-a sudionici Euroscole

20 mlađih ambasadora Europskoga parlamenta naše škole sudjelovalo je, s profesoricama Opačak i Kovačić, u jučerašnjemu virtualnom događanju - programu Euroscola pod nazivom The EU in the world: What do you want the future to look like. S 2530 učenika iz 85 škola iz 22 europske zemlje razmijenili su ideje o položaju i ulozi Europske unije u svijetu te njihovoj viziji budućnosti Europe.

Euroscola je redoviti godišnji program Europskoga parlamenta kroz koji učenici viših razreda srednjih škola, u dobi od 16 do 18 godina, iz svih država članica Europske unije na praktičan način uče o aktualnim europskim pitanjima. Učenici iz Hrvatske u programu sudjeluju od početka hrvatskoga članstva u Europskoj uniji (2013.).

Na jučerašnjemu online događanju (12. studenog 2021., 9.30 – 12.30), u sklopu Konferencije o budućnosti Europe, Hrvatsku su predstavljali učenici četiriju škola (EPAS-ica) – Strukovne škole Gospić, Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju te IV. gimnazije „Marko Marulić“, Split, i naše (Ekonomsko-birotehničke) škole. Nagrada je to za sjajne rezultate tijekom višegodišnjega sudjelovanja u programu Škola ambasador EP-a (EPAS).

Ovo su mlađi ambasadori koji su nas predstavljali na ovogodišnjoj Euroscoli: Nikolina Blažević, Nikolina Mrkonjić, Ivona Matković, Ema Japarić, Sara Ratković, Fiorella Furić i Andrej Has (4. e), Sara Buketa, Petra Popić i Ivana Matanović (3. c), Ema Šišmanović, Lorena Čolak, Paula Alković, Laura Mesaroš, Marija Obrovac, Veronika Marijić, Anamaria Opačak i Nina Milinković (3. e) te Ema Tomašić i Patrik Aračić (2. e).

(PO)HVALA svima - pravi ste promicatelji europskih i životnih vrijednosti!

Učenici su imali priliku virtualno prošetati polukružnom dvoranom za plenarne sjednice u francuskome Strasbourgu, službenome sjedištu Europskoga parlamenta. Na početku događanja mladim se Europljanima obratio, sa svoga zastupničkog mjesta, predsjednik Europskoga parlamenta g. David Maria Sassoli. Snažna je i važna njegova poruka mladima: Europa danas (u jeku pandemije i klimatskih izazova), više no ikada, treba jedinstvo, razmjenu ideja i suradnju te solidarnost sa slabi(ji)ma i potrebitima… Ključna je uloga mladih u borbi za bolju budućnost (naše i njihove) Europe, koja želimo da bude sigurnija, zdravija, soliradnija, digitalno zrelija, zelenija…

U nastavku događanja učenici su imali mogućnost, koristeći interaktivne digitalne platforme Interactio i Slido, postaviti pitanja dopredsjedniku Parlamenta g. Pedru Silvi Pereiri. Nevjerojatna je zrelost i mudrost mladih Europljana koji izražavaju svoju zabrinutost spram vrlo aktualnih društvenih problema i događanja - narušenoga i(li) ugroženoga mentalnog zdravlja velikoga broja mladih, (ne)poštene distribucije cjepiva, zaštite osobnih podataka na internetu, klimatskih promjena, migrantske krize, ugroženih ljudskih prava (migranata, žena u Afganistanu, pripadnika zajednice LGBTIQ+)…  

U drugome dijelu događanja učenici su pogledali prethodno dostavljena videopitanja u tri tematska bloka - Vanjska politika i ljudska prava, Obrana i sigurnost, Humanitarna pomoć i međunarodna suradnja - na koja je potom odgovorila gđa Mychelle Rieu, predsjednica Odbora za ljudska prava u sklopu Glavne uprave za vanjsku politiku Europskoga parlamenta.

Naša je ambasadorica Ema Tomašić bila među odabranim učenicima čije je pitanje (o djeci nestaloj tijekom procesa migracija) uvršteno u treći tematski blok. (Pitanje možete pogledati OVDJE, a odgovor je… ili nije… dobila Ema…)

Učenici su tijekom događanja, koristeći digitalnu aplikaciju Slido, iznijeli svoju viziju budućnosti Europe i predložili prioritetne teme na kojima bi svi Europljani trebali zajedno poraditi. Potom su glasali za najbolje ideje, a iste će se koristiti kao neke od smjernica (za donositelje odluka u europskim institucijama) u nastavku Konferencije o budućnosti Europe…  

Naši se ambasadori slažu u jednome - ovo je bilo doista jedinstveno iskustvo jer mladi u Hrvatskoj nemaju često priliku vidjeti, osjetiti da su građani Hrvatske i Europske unije, da je i njihovo mišljenje važno, da i oni mogu i trebaju aktivno sudjelovati u izgradnji budućnosti Europe. Patrik ističe: Događanje je bilo vrlo zanimljivo, a najviše su mi se svidjela videopitanja učenika. HVALA organizatorima!

Učenici vrlo jasno upućuju i svoju (konstruktivnu) kritiku organizatorima događanja: S obzirom na to da su ovakve prilike rijetke, trebalo bi poraditi na tome da mladi dobiju više vremena i više prilike za (ne samo podići ruku, nego i) izreći svoje mišljenje, te da se konkretnije i sažetije odgovori na pitanja, bez izbjegavanja traženoga odgovora. (Anamaria)

U prilogu ovoj vijesti nalazi se službeni program događanja.

Ivana Opačak, prof.


Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski brod