2023-02-20 18:02:19

Naši ambasadori u radnome posjetu Europskome parlamentu u Strasbourgu

24 mlađih ambasadora Europskoga parlamenta naše škole, u pratnji starijih ambasadorica Sande Kovačić i Ivane Opačak, uputilo se u četvrtak, 16. veljače 2023., u ranim jutarnjim satima, na nezaboravno putovanje u Strasbourg. Ondje su imali priliku posjetiti Europski parlament i, s oko 1000 srednjoškolaca iz cijele Europe, sudjelovati u međunarodnome (hibridnom) programu Euroscola (dio se učenika događanju pridružio iz svojih škola, online). Slijedi kratak osvrt ambasadora Stjepana…

Euroscola je redoviti godišnji program Europskoga parlamenta kroz koji učenici viših razreda srednjih škola, u dobi od 16 do 18 godina, iz svih država članica Europske unije na praktičan način uče o funkcioniranju EU-a i aktualnim europskim pitanjima. 

 

Učenici iz Hrvatske u programu sudjeluju od početka hrvatskoga članstva u Europskoj uniji (2013.), a za učenike naše škole ovo je druga takva prilika. Oba smo puta sudjelovanje u Euroscoli zavrijedili ostvarivši sjajne rezultate u nacionalnome programu Škola ambasador Europskoga parlamenta - 12. studenog 2021. online (o čemu smo pisali OVDJE) i 17. veljače 2023. onsite. 

Putovanje je trajalo tri dana, a učenici i nastavnice imali su priliku upoznati se s različitim europskim državama i njihovim kulturama. Prvoga dana putovanja (16. veljače 2023.), prije dolaska u Strasbourg, posjetili su njemački grad Ulm, gdje su imali priliku vidjeti luteransku crkvu Ulmer Münster s najvišim zvonikom na svijetu. U Strasbourg su stigli u kasnim večernjim satima. 

Sljedećega dana, 17. veljače 2023., upriličen je radni posjet Europskome parlamentu - bio je to vrhunac putovanja za učenike (i nastavnice), koji su imali priliku prošetati dvoranom za plenarne sjednice i fotografirati se na mjestima europskih zastupnika. 

U uvodnome dijelu programa učenicima i nastavnicima obratila se, videoporukom, predsjednica Europskoga Parlamenta Roberta Metsola.

 

 

Nakon toga održana su stručna interaktivna predavanja (Ellen Nieuwenhuyze & Natalia Papasteriadou, policy analysts from the Committee on Environment, Public Health and Food Safety of the European Parliament) u okviru zadane teme - There is only One Earth: The European Union’s ambition to stop deforestation. Potom se prisutnima u poznatome Hemicycleu pridružila uvažena europska/francuska zastupnica Fabianne Keller. 

 

Sudionici su, koristeći interaktivne digitalne platforme Interactio i Slido, imali mogućnost postavljati pitanja stručnjacima/zastupnici i predlagati rješenja, vezano za temu rasprave. Iako je tema (smanjenje/sprječavanje krčenja šuma) bila veoma zahtjevna i, samo na prvo uho, ne osobito zanimljiva mladima, učenici su pokazali izniman interes i angažman te su kvalitetnim pitanjima i prijedlozima doprinijeli konstruktivnoj raspravi. Bravo za sve - opet ste nas učinili ponosnima!

 

 

Nakon ručka učenici su imali priliku upoznati se s načinom rada europskih zastupnika i saznati više o funkcioniranju jednoga od najvažnijih europskih tijela. Podijeljeni u skupine, ovisno o njihovu stavu spram teme, sudjelovali su u simulaciji rada Europskoga parlamenta - s vršnjacima iz drugih europskih škola kritički su vrednovali, obrazlagali i, naposljetku, usvojili ili odbacili predložene amandmane, baš kao pravi zastupnici.

Za nastavnike je organiziran razgled Europskoga parlamenta i posjet Parlamentariju, gdje su pogledali 7-minutnu projekciju od 360 stupnjeva o Europi i njezinu Parlamentu. 

 

 

Nakon posjeta Europskome parlamentu učenici su imali slobodno vrijeme za razgledavanje Strasbourga i njegovih znamenitosti.

 

Sljedećega su dana (18. veljače 2023.), na povratku kući, posjetili austrijski grad Salzburg i rodnu kuću velikoga svjetskog umjetnika Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Ovo je putovanje bilo izuzetno važno za učenike (upravne referente, ekonomiste i hotelijere) naše škole, koji su imali priliku u praksi primijeniti stečena teorijska znanja te doživjeti različite europske kulture.

Naši se ambasadori slažu u jednome - ovo je bilo doista jedinstveno iskustvo jer mladi u Hrvatskoj nemaju često priliku vidjeti (i osjetiti) da su građani Hrvatske i Europske unije, da je i njihovo mišljenje važno, da i oni mogu, i trebaju, aktivno sudjelovati u izgradnji budućnosti Europe. Sigurni smo da će ovo iskustvo ostati učenicima u sjećanju dugi niz godina.

Stjepan Gusak, 3. a, i Ivana Opačak, prof.


Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski brod