2014-10-23 12:00:49

OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA HRANE

Svake godine, počevši od 1979., u svijetu se 16. listopada obilježava Dan hrane, jer  hrana je temeljna ljudska potreba i preduvjet čovjekovog opstanka.

Razvijene zemlje svijeta obiluju hranom i troše je previše ili je bacaju, dok siromašne zemlje istovremeno oskudijevaju i gladuju; stoga je nužno ukazati na probleme gladi u svijetu. Proizvodnja i sigurnost hrane postali su svjetski prioritet.

Ovogodišnja tema svjetskog dana hrane je: 

Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo:  „ Hranjenje svijeta, briga za zemlju“                  

pa je Generalna skupština UN-a  odredila 2014. godinu za „Međunarodnu godinu obiteljskog i poljoprivrednog gospodarstva“, što je važan poticaj obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, osobito manjim,  za sigurnost hrane i njen plasman. Obiteljska  gospodarstva, te male zajednice, čuvari su svojih ognjišta, izvornih sorti i tradicionalnog uzgoja u području u kojem žive.

Cilj obilježavanja ovog svjetski značajnog datuma je prvenstveno povećati svijest javnosti o problemu nedostatka hrane i gladi u svijetu te proizvesti zdravu hranu u dovoljnim količinama. Porodična poljoprivreda ima značajnu ulogu  u osiguranju kvalitete hrane, podizanju životnog standarda te iskorjenjivanju gladi i siromaštva.

Svjetski dan hrane obilježava se raznim akcijama:  stručnim skupovima,  okruglim stolovima, radionicama..

Učenici naše škole, 1.E - hotelijersko-turistički tehničar i 1.F - prodavači, u obliku edukativne radionice strukovnih predmeta prigodno su obilježili taj dan;  izrađivali su crteže i plakate, prezentacije, pisali poruke, diskutirali.

Osvrnuvši se tematski na obiteljsko gospodarstvo pod sloganom „Kako smanjiti gubitke i bacanje hrane: od polja do stola“ učenici kao budući sudionici u tome lancu, iznijeli su vrlo zanimljive i konstruktivne prijedloge i moguća rješenja.  Analizirali su proizvodnju hrane u svom okruženju, nadajući se da će i naša posrnula poljoprivredna gospodarstva, s kojih i neki od njih potječu, uzdignuti se na stabilnije noge i pružiti hrvatskom narodu, a i šire, bogatstvo plodova s vlastitih njiva.

Veliki potencijali za proizvodnju hrane postoje u Hrvatskoj, no,  pitamo se, koliko pojedemo hrane s naših polja.

            I na kraju, okrenimo se oko sebe i pogledajmo  postoje li i oko nas ljudi kojima nedostaje hrane te im pomozimo. Podsjetimo se da na  kontinentu siromašne Afrike izrazito velik broj djece i odraslih gladuje i poželimo svima da svaki dan postane svakome dan hrane.

                                                                                                              Ana  Mladinović, prof.

Slike sa radionica: učenici 1.e razreda

Učenici 1.f   razreda


Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski brod