2016-10-03 22:44:01

1.b na terenskoj nastavi uči(o) o svom gradu

Učenici 1.b razreda, pod vodstvom razrednice Ivane Opačak (prof. hrvatskoga i engleskog jezika), otišli su 22. rujna 2016. u obilazak središnjega dijela Slavonskog Broda.

Cilj obilaska je bio da učenici putnici, a i ostali, saznaju nešto novo ili nauče više o svom gradu. Razrednica nam je ukratko predstavila projekt Kud’ plovi ovaj Brod i aktivnosti koje je isplanirala (prije nego što nas je upoznala) kako bi s nama u svibnju obilježila rođendan našega grada.

Krenuli smo iz škole (na kraju grada)… kroz centar… da razrednica “provjeri koliko minuta hoda treba putnicima do autobusne stanice na tržnici”. Kod bazena nam je već trebala prva pauza i okrjepa… Tu nam se pridružila gospođa Vera Pudić, naša turistička vodičica, koja nas je povela u obilazak… od granika, preko Trga Presvetog Trojstva, keja i korza… do prekrasne Tvrđave Brod. Ispričala nam je mnoge zanimljivosti.

Samo je razrednica znala gdje je granik (jer s njega svakodnevno promatra veslače na Savi), ali ni ona nije znala čemu je služio u prošlosti. (Znate li vi?) Kopitnica je bila staza uz obalu po kojoj su se kretali zapregnuti konji i vukli teret. Trg Presvetog Trojstva jedini je trg u Brodu koji je sačuvao svoj izgled iz prošlosti. Ako bolje pogledate franjevačku crkvu, primijetit ćete da je njezin zvonik u visini krova i da se ne vidi sa svih strana (što je vrlo neobično za tipičnu baroknu crkvu). To je u prošlosti određeno kako neprijatelj ne bi otkrio položaj tvrđave koja je građena u isto vrijeme.

Neki su nas Brođani proslavili u svijetu. Toma Skalica prvi je Hrvat koji je oplovio svijet; nije ušao u knjigu rekorda, ali je u svom gradu dobio – svoju ulicu! Filip Mrvelj autor je najveće 3D iluzionističke slike u svijetu, a na nju je potrošio 500 litara boje. Slika je često pod vodom zbog visoka vodostaja tijekom (pro)ljetnih mjeseci; ipak, česta je lokacija posjetitelja našega grada. Veliki austrijski vojskovođa Eugen Savojski iz Broda je krenuo na svoj pohod protiv Turaka. Carski kartograf na carskoj je karti zabilježio Kroatenstadt koji se odnosi na naš grad… Čuli smo priču o otočiću Adi koji se nalazi na rijeci Savi, na pola mosta. (Mnogi misle da je to obično grmlje, ali mali otočić je često služio za izgradnju i popravak mosta.) Kroz priču o Potjehu, hrvatskoga Andersena, spoznali smo vrijednost istine – neki su istinu platili životom! Naučili smo prvobitno značenje riječi BROD (koje, zamislite, nije plovilo)…

Gđa Vera opisala nam je grb Broda i istumačila njegovo značenje – znamo kamo gleda i što nosi ona ptica (čaplja, naša zaštićena močvarica). Danas znamo da je Brod najveći grad u RH koji se, svojim položajem i životom, otvara prema rijeci i granici, da je Brod najveći grad na granici EU, da ima najveću pješčanu plažu u kontinentalnom dijelu Europe… Na njegovu je središnjem trgu – najvećem u RH – živjela i najljepša djela dječje književnosti stvarala Ona po kojoj taj trg danas nosi ime (a to su odabrali građani TV referendumom iako je nepisano pravilo da trgovi nose imena kraljeva, banova, državnika)…

U Tvrđavi smo posjetili zatvor za kojega mnogi i ne znaju. Zanimljivo je, kaže naša razrednica, kako su se baš neki učenici latili mača, a baš su neki drugi pohitali u samicu… (Kaže kako se na prvu otkrivaju neustrašivi i razigrani karakteri.)

Na kraju dana smo se okrijepili sladoledom, limunadom i slasnim palačinkama. (Sto ljudi – sto ćudi!) Opušteno i veselo poslijepodne na kraju radnoga tjedna! No, nije to bila samo šetnja – kao da smo imali nastavu povijesti, jezika i  književnosti, umjetnosti, politike i gospodarstva… na samo dva sata razrednika…  I učimo i dalje: jučer smo na nastavi hrvatskoga jezika vježbali stilska izražajna sredstva za test – kroz obradu lirske pjesme Samostan Dragutina Tadijanovića. HVALA gđi Veri!!!

Autori teksta: Stella Vegeš, 1.b, i razrednica

Autori fotografija: Maja Poljarević, 1.b, i razrednica 


Ekonomsko-birotehnička škola Slavonski brod