2019-02-25 17:04:34

Dobrovoljno darivanje krvi

U četvrtak, 28. veljače 2019.g, održat će se još jedna tradicionalna akcija DDK za naše dvije škole u Konavoskoj 2  (ETŠ i STŠ).

Jedan od uvjeta za pristupanje Akciji je punoljetnost. Razrednici su organizatoricama (prof. Bosiljki Galenić i prof. Mirjani Čakara) dostavili popise zainteresiranih učenika, koje od nas unaprijed zahtijeva Crveni križ Zagreb i HZTM (Hrvatski Zavod za transfuzijsku medicinu). Akcija će se održati u ETŠ (zgrada 3.) u učionici 007.

Krv je proizvod živog organizma i kao lijek je nezamjenjiva. Koristi se kod povreda, opeklina, šoka nakon povrede, za operacije, za zamjenu krvi kod trovanja, slabokrvnosti, nekih zaraznih bolesti, za izradu cjepiva protiv zaraznih bolesti i dr. Krv može darivati svaka punoljetna osoba od 18 do 70 godina koja se tjelesno i psihički dobro osjeća. Muškarci smiju davati krv svaka tri, a žene svaka četiri mjeseca. Prilikom pristupanja samom činu darivanja krvi liječnik prikuplja podatke od darivatelja o općoj anamnezi (kronične bolesti, zarazne bolesti, operacije, lijekovi...), mjeri se tlak, a hematolog provjerava količinu hemoglobina u krvi kako bi se isključila "slabokrvnost". Na temelju ovih pokazatelja liječnik odlučuje da li netko smije ili ne pristupiti darivanju.

Sam čin davanja krvi je bezopasan i bezbolan, ne narušava zdravlje davatelja, traje desetak minuta, cijelo vrijeme pod kontrolom liječnika, sestara i bolničara. Sve igle i ostala oprema su sterilni i za jednokratnu upotrebu tako da nema opasnosti od prenošenja bolesti preko uboda iglom. Svaka doza darovane krvi (a to iznosi 450 ml) testira se na AIDS, hepatitis i sifilis, što znači da dobrovoljnim davanjem krvi kontroliramo i svoje zdravlje.

Nakon darivanja krvi svaki davatelj dobiva obrok zahvalnosti uz piće, simboličan poklon Crvenog križa, a nakon nekoliko tjedana i iskaznicu darivatelja sa svojim osobnim podacima, krvnom grupom i Rh faktorom.

Svaki učenik koji će pristupiti akciji DDK mora imati sa sobom osobnu iskaznicu ili putovnicu  (dokument sa slikom) zbog provjere punoljetnosti.

Za razliku od laboratorijskog vađenja krvi gdje se mora doći "natašte", prije pristupanja akciji dobrovoljnog darivanja krvi mora se obavezno jesti ujutro!

 

Hvala svima koji će pristupiti ovoj humanitarnoj akciji,  ORGANIZATORI.


Elektrotehnička škola