2011-01-15 23:44:11
Aktivnost u okviru IPA projekta
Četiri nastavnika i stručna suradnika su od 6. do 10. prosinca 2010. godine bila na studijskom (stručnom) putovanju u Budimpešti. Dražen Lukaček i Dubravko Tomasović iz Varaždina te Zdenko Šmid i Josip Ivasić iz Zagreba.
Elektrostrojarska škola iz Varaždina i Elektrotehnička škola iz Zagreba zajedno sudjeluju u projektu „IPA“ – Fleksibilnim učenjem i inoviranjem kurikuluma prema tržištu rada. Nosilac projekta je Elektrotehnička škola iz Zagreba na čelu s voditeljem projekta, ravnateljem g. Ivom Klarićem.
STUDIJSKO PUTOVANJE U BUDIMPEŠTU
To je bila edukacija (teorijska i praktična) za stjecanje certifikata „KONEX - Home End Building Control“.
Radi se, naime, o automatskom upravljanju rasvjetom, grijanjem i roletama / žaluzinama u zgradama i stanovima (kućanstvima). Upravljanje može biti daljinsko, centralno, svjetlosno ovisno, vremenski i klimatski uvjetovano.
Edukacija (teorijska i praktična) je trajala pet dana. Svakog dana od 8 -16 sati u tvornici „SIEMENS“.
Konnex Asocijacija (Konnex Association) osnovana je 1999. g. sa sjedištem u Bruxellesu kao udruga triju prethodnih europskih asocijacija koje su se bavile promidžbom inteligentnih kuća i zgrada, a te su:
- BCI (Francuska), koja je promovirala Batibus sustav
- EIB Association (Belgija), koja je promovirala EIB sustav
- European Home Systems Association (Nizozemska), koja je promovirala EHS sustav
Ciljevi KONNEX Asocijacije:
- Definiranje i testiranje standarda kvalitete od strane radnih i ekspertnih grupa (KNX propisi)
- Tehnički „hotline“ za proizvođače koji razvijaju KNX-kompatibilne uređaje
- Izdavanje KNX zaštitnog znaka na temelju specifikacija utvrđenih KNX certificiranjem
- Aktivnosti u svezi s nacionalnom i internacionalnom standardizacijom
- Potpora obuke posredstvom certificiranja trening-centara
- Promidžbene aktivnosti (web stranice, sajmovi, brošure …)
- Potpora osnivanju nacionalnih grupa
- Znanstveno partnerstvo s tehničkim institutima
- Naknadna potpora naslijeđenih sustava
Pred ulazom u “Siemens”
Uvodno predavanje profesora Lajosa Josze
Kolege iz Varaždina – Dubravko Tomasović i Dražen Lukaček
Radna atmosfera
Zdenko u radnom zanosu
Ostalo je ponešto vremena za opuštanje i turistički obilazak grada. Uglavnom u večernjim satima godila je šetnja Budimpeštom. Grad je u predblagdansko vrijeme čaroban, okićen i osobito zanimljiv.
Gradske ulice u predblagdansko vrijeme
Božićni tramvaj
Glavni grad Mađarske, iako naseljen još od pradavnih vremena, tek je ujedinjenjem triju gradova (Budima, Pešte i Obude) postao grad kojeg se nijedna zemlja Europe, pa i šire, nebi trebala sramiti.
Svi koji prvi put posjete Budimpeštu jednostavno ostanu očarani njome. Iako je prošla razne vladavine, ratove i režime, odiše posebnošću i otmjenošću, a ujedno kuca srcima običnih ljudi. Žila kucavica, koja i danas razdvaja, ali i spaja dva grada, svakako je veličanstveni Dunav, s čije se lijeve obale smjestio Budim na brojnim brežuljcima, a s desne se u nepreglednoj ravnici pruža Pešta.
Činjenica da je grad i topografski i povijesno razdijeljen rezultiralo je time da Budimpešta danas nema nekog konkretnog centra, pa mjesto zabave i slobodnog vremena odabirete prema vlastitim preferencijama. Većina stanovnika grada „centrom“ naziva ulicu Vaci s Peštanske strane, odmah uz Elizabetin most, s mnoštvom otmjenih dućana.
Bazilika Sv. Ištvana
Unutrašnjost bazilike Sv. Ištvana
Budimpešta se u ovo predblagdansko doba može pohvaliti najvećim događajem na otvorenom, tzv. Božićnim festivalom, na kojem u mnogobrojnim drvenim kućicama i štandovima možete pronaći sve – od tradicionalnih obrta, darova i dekoracija, do kuhanog vina i odličnih kolača, a dodatnu zabavu pružit će vam glazbene grupe koje sviraju tradicionalnu mađarsku narodnu glazbu.
S obzirom na brdovit teren Budima, uglavnom su svi osvajači i gospodari ovog grada svoje tvrđave i utvrde gradili na toj strani Dunava. S budimskih brda se pruža predivan pogled na Dunav, mostove i Peštu s druge strane. Zanimljivost Budima, osim samih utvrda, jesu labirinti. Mnoštvo tunela i prolaza u unutrašnjosti brda, koji su u II.svjetskom ratu služili kao skloništa.
Budim i Peštu danas spaja devet mostova. Jedan od najznačajnijih je Elizabetin most (Erzsebet hid), koji je ime dobio po lijepoj ženi cara Franje Josipa, Elizabeti Bavarskoj, poznatijoj po imenu Sisi, a preko kojeg smo prošli kada smo se zaputili iz Budima u Peštu.
Pogled prema budimskim kulama i crkvama
Elizabetin most
Svaki je most poseban na svoj način. Budući da su noću osvijetljeni, vožnja brodom po Dunavu u večernjim satima, uz pogled na Parlament s jedne te palače i utvrde s druge strane ostat će nam u dugom sjećanju.
Pogled na Budim s Elizabetinog mosta
|