2017-11-23 10:15:33

Posjet Končar - Institutu za elektrotehniku

U ponedjeljak, 20. studenog 2017. godine,  desetak učenika naše Škole u pratnji troje profesora posjetilo je Končar - Institut za elektrotehniku.  Naš domaćin je bio sam predsjednik Uprave Končar Instituta, dr. sc. Siniša Marijan, koji nas je  ukratko upoznao s djelatnostima Instituta općenito  kao i laboratorija kroz koje nas je proveo.

Prvo smo posjetili Odjel za ugradbene računalne sustave u kojem su, između ostalog, razvijena računala koja su ugrađena u Končareve tramvaje i vlakove. Domaćini su nam pokazali neke od svojih proizvoda te su nam opisali neke teškoće s kojima su se inženjeri susretali  tijekom razvoja/sklapanja tih računala.

Zatim smo posjetili Laboratorij za buku i vibracije te Gluhu komoru u kojima nam je voditelj laboratorija, mr. sc. Marijan Bogut, opisao neka ispitivanja koja se tamo izvode. Na vibratoru se ispituje otpornost opreme ili uređaja na vibracije u sve tri osi, a sama ispitivanja određena su specifičnim normama, koje su strože od stvarnih uvjeta rada jer se smatra da ako uređaj „preživi“ testiranje, izdržat će i u „normalnim“ uvjetima rada. Vidjeli smo pripremu ispitivanja opreme koja će se ugraditi na brod.  Osobito nam je bilo zanimljivo u Gluhoj komori u kojoj se (zbog potpune apsorpcije zvučnih valova) drugačije doživljavaju zvukovi. Nekima je čak bilo puno ugodnije kad smo izašli iz te komore jer smo, ipak, navikli na buku oko sebe. U toj se komori ispituju razine zvučnog tlaka (što mi, laici, zovemo bukom) koje uređaji u svom radu stvaraju, što je, također, definirano normama.  Ispitivanjem buke (i sanacijom po potrebi) osigurava se da niti jedan uređaj ne emitira buku veću od dopuštene. U toj su komori, između ostalog, ispitivane razine buke koju emitiraju vučni motori za Končareve tramvaje i vlakove.

Vidjeli smo i Klima komoru, u kojoj se stvaraju klimatski uvjeti koje uređaj mora izdržati (određena razina temperature i vlage). Zanimljivo je da u Klima komoru stane objekt ispitivanja mase do pet tona, temperaturni raspon ispitivanja je od -55 ℃ do 100 ℃, a može se stvoriti relativna vlažnost od 10 do 100%.

I na kraju smo posjetili Laboratorij za elektromagnetsku kompatibilnost i sigurnost u kojem nas je Vedran Momčilović, dipl. ing. , upoznao sa svojstvima komore čiji zidovi upijaju elektromagnetske valove. Primjerice, ako biste ostali zatvoreni u toj komori - ne bi vas nitko mogao naći jer vam tu mobitel ne radi - niti vi možete nekog mobitelom nazvati, niti se vas može nazvati. (Strašno, zar ne?). Komora se koristi za ispitivanje opreme na elektromagnetsku kompatibilnost i električnu sigurnost.

Bilo nam je jako zanimljivo i poučno. Vidjeli smo proizvode i ispitivanja za koje jesmo (ili nismo)  ranije čuli i jesmo (ili nismo)  o njima učili, ali vidjeti to u stvarnosti - za to treba imati priliku!

Posjet je organiziran u okviru UNICEF-ovog  #KidsTakeOver dana.

Više fotografija je dostupno ::ovdje::


Elektrotehnička škola