2014-12-03 17:54:32

Promocija knjige našeg profesora



 

Tragovi vremena

Dana 4. prosinca 2014. godine u dubrovačkom Samostanu svete Klare predstavljena je  knjiga Jezik ditinjstva. Riječ je o zbirci obrada  izvornih napjeva i novouglazbljenih skladbi čiji je autor naš profesor Ivica Kaleb, ljubitelj i vrsni poznavatelj glazbe.  Uz tekstualno-notne zapise knjiga sadrži i zvučni zapis knjiške građe. Organizatori ovog kulturnog događanja bili su naša škola i Hrvatsko kulturno društvo Napredak iz Dubrovnika.

Bilo je svečano i primjereno sadržaju i poruci  djela.

Naša kultura je obogaćena  jedinstvenim  rukovetom . U njemu su se zagrljene našle riječi i note, emocije i ponos, sjećanje i vizija. Ova knjiga svom čitatelju odnosno slušatelju nudi splet raznolikih estetskih doživljaja.

Na njezinim koricama, kao na vratima nekog novog svijeta, odraz je modroga mora. Note, kao zalutali galebovi,  sletjeli su na tu zanjihanu modrinu. I riječi kao  svjedoci trajanja.  Već tim prvim dojmovima nenametljivo i blago nas se poziva na druženje s lirskim ili glazbenim subjektom  ove knjige.

Pjesme bi tematski mogli opisati preko dviju osnovnih skupina ili dvaju ciklusa. Pjesme prvoga ciklusa predočuju čitatelju, odnosno slušatelju nepresušno vrelo narodne duše. One odišu ljepotom tradicije.

Prepune su motiva iz narodnoga života. Opjevavaju se žetvena polja i huk vjetra u krošnjama  jablana. Ljubav je simbolizirana jabukom i biserom. Čovjek je vezan uz rad i zemlju. Ali osjeća i doživljava svijet oko sebe  intenzivno i snažno.

Pjesme drugog ciklusa  pak oslikavaju  boje i mirise našeg vremena. Emocije i ritmovi suvremenog života u svezi su s napjevima koji polako padaju u zaborav. Suvremeni čovjek traži oslonce i smislove u svijetu koji je pun izazova i iznenađenja, koji diše ubrzanim ritmovima i tajanstveno je skriven.

Autorova  želja da sve to označi, zabilježi, objelodani, od početka knjige je vidljiva i povezuje cikluse u skladnu cjelinu. Ta želja kroz riječi i melodije teče, opjevava  svoje motive, oslikava  život  u svim njegovim ljepotama i sa svim njegovim tajnama.

Naš autor zrcali vjerno i originalno te  neprolazne teme i poručuje kako, bez obzira na sve, ljude vezuju iste, snažne emocije. Samo te emocije mijenjaju svoja zrcala i svoje čuvare.

Jezik ditinjstva je jedan od  tih vjernih i originalnih  čuvara . On čuva  neprolazne, vječne teme, prošlih vremena i našega danas. Čuvar je svega onoga što ljudski život  čini bogatim i dragim. On je svjedok trajanja neomeđenog vremenom.

                                                           pedagog škole: Marija Kalaba, prof.


Srednja škola Fra Andrije Kačića Miošića u Ploča