2010-11-09 13:22:00

Započela berba maslina u školskom masliniku

 

 

 

 

 

 

Maslina je (ne) obrana

Eto već je lito dana, i skoro će zima
Prigiba se zemlji grana, a dice još nima
Zaplakali škoji bili i sunce već blidi
Makina ka vitar cvili, a suza se cidi

Za navik je pape zaspa
Samo želja još je budna
Budit ću ih prije zore
Željo moja uzaludna

Maslina je neobrana
Nima koga da je bere
Prigiba se teška grana

Slomit će se od nevere

 

"Dušni dan skale van" - vjekovna je uzrečica maslinara kada treba početi s berbom maslina.

Učinili smo tako i započeli berbu maslina u školskom masliniku. Unatoč ljepoti stihova klapske pjesme Maslina je neobrana, odlučni smo pobrati  masline iz našeg maslinika. Maslinovo ulje pakirano u bočice, postalo je prepoznatljivi suvenir kojim darivamo prijatelje i posjetitelje škole.

Više o berbi maslina u foto-gleriji.

Berba maslina

 

Treba pogoditi trenutak savršene zrelosti za berbu, plodove pažljivo ubrati te kruto stanje što prije pretvoriti u tekuće.

  Prilikom berbe maslina treba paziti da se plodovi ne oštete, jer oštećeni plodovi brzo gnjile i daju ulje niže kakvoće. Za dobivanje ulja visoke kakvoće najbolje je da plodovi ne padaju na tlo. Zbog toga je dobro plodove s grana direktno brati u košare ili da padaju na plastične mreže koje se prostru ispod krošnje. Ubrane masline treba očistiti od otpalog lišća i grančica i drugih nečistoća te ih pakirati u plastične gajbe" s rupičastim stjenkama ili u drugu odgovarajuću ambalažu. Nikako u mrežaste vreće, jer one oštećuju ubrane plodove.Kako u većini slučajeva nije moguće ubrane plodove preraditi odmah, potrebno ih je uskladištiti kratko vrijeme. Plod masline je živi organizam koji i nakon berbe nastavlja s biokemijskim aktivnostima. Tako već četvrti dan nakon berbe plodovi započinju s fermentacijom, a šesti dan na ubrane plodove koji nisu pravilno uskladišteni naseljavaju se gljivice plijesni. Čuvanje plodova moguće je u prozračnim prostorijama u plastičnim ili drvenim sanducima s otvorima sa strane da bi se omogućila cirkulacija zraka. Debljina sloja maslina u sanducima ne smije biti veća od 15 cm.

Izvor: maslina.net


Srednja škola hrvatski kralj Zvonimir Krk