2016-05-18 09:41:13

Norvežani u školi

U sklopu hrvatsko-norveškog međunarodnog projekta „Međunarodno dopisivanje“, u četvrtak, 5. svibnja 2016. našu su školu po prvi puta posjetili predstavnici škole STORSTEINNES SKOLE iz Storsteinnesa, Norveške gosp. Bjørn Dølvik Johansen, zamjenik ravnatelja škole te gospođa Wenche Guldberg, prof. engleskog jezika i sociologije s učenicama i učenicima Monom Elise Martinsen, Janitom Johansen Lunde, Emmom Sofie Henriksen, Ibenom Andrea Arnesen Einan, Arneom Matteus Holmstadom i Knutom Meen Woldom. OŠ Dore Pejačević Našice sudionica je međunarodnog programa Comenius u sklopu kojeg se provodi projekt “Međunarodno dopisivanje”. Riječ je o programu koji financira EU, u cilju spajanja različitih kultura, jezika i običaja, odnosno poboljšanja razumijevanja kultura i običaja njezinih članica. Po prvi puta u ovaj se projekt kao su-domaćin uključila i SŠ Isidora Kršnjavoga Našice.

Na samom početku susreta goste su pozdravili ravnatelj škole prof. Željko Filjak i profesorica Alenka Taslak.  Obrazovni sustav osnove škole predstavili su učenici OŠ Dore Pejačević Našice  – Pavle Ergović, Filip Nikola Sabo, Zvonimir Mahovlić, Luka Kuricek, Maja Drozd, Nora Slivar, Marija Poljak, Mia Taslak i Helena Vulić, a obrazovni sustav srednje škole te obilježja organizacije rada škole-domaćina učenici Lovro Ibriks i Laura Martić. “Našice, nekad i sad” slikopisom su dočarale učenice Korina Stanić i Marina Moguš. Prof. Snježana Krištofik – Juranić, članica ekspertne radne skupine za njemački jezik, upoznala je prisutne s osnovnim smjernicama Cjelovite kurikularne reforme. „Upoznajmo Norvešku i Hrvatsku“  – bila je tema sata engleskog jezika prof. Mirele Rukavine-Sabo na kojem su progovorilo o osvješćivanju sličnosti i razlika između ove dvije zemlje. Učenici iz norveške škole Storsteinnes skole predstavili su nam svoju škole, svoje mjesto i zemlju s posebnim naglaskom na sustav školstva.

Gosti iz Norveške posjetili su i učionicu fizike, u kojoj se pod budnim okom prof. Gorana Hajnala pratili način rada Rubensove cijevi ili holografa, dok su vatreni plamenovi zaplesali uz norvešku narodnu glazbu. Na radnoj kavi s ravnateljem srednje škole i voditeljicom gimnazije prof. Marinom Pavičić razgovaralo se i o mogućnostima uvođenja programa „Međunarodnog dopisivanja“ u niže razrede ekonomske škole i gimnazije.

U poslijepodnevnim satima gosti su obišli knjižnicu i samostan, gdje se je kustosica Zavičajnog muzeja gđa Silvija Lučevnjak posebno osvrnula na vrijednost i značaj inkunbula. Gosti su nazočili i satu glazbene kulture kod profesorice Mirjane Šutalo Vulić kao i satu engleskog jezika kod profesorice Alenke Taslak u OŠ Dore Pejačević. Ravnateljica Osnovne glazbene škole profesorica Marina Kopri Norvežanima je predstavila i rad glazbene škole „Kontesa Dora“, gdje je održan i javni sat.

Gosti su u petak posjetili Vukovar (bolnicu, Ovčara, groblje, Muzej u sklopu dvorca Eltz, vodotoranj), a u subotu etno-kuću Ivice Majurca u Vukojevcima te naposljetku nazočili prijemu kod gradonačelnika gosp. Krešimira Žagara i  sudjelovali u radionici o ljudskim pravima.

Vjerujem kako su gosti iz Norveške riječju, slikom, zvukom, mirisom i okusom mogli doživjeti i proživjeti kulturno-povijesno bogatstvo našeg kraja zahvaljujući ponajprije susretljivosti domaćina te širokoj slavonskoj duši.

Mirela Rukavina-Sabo, prof.


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice