2013-07-09 11:36:41

NJEMAČKA JEZIČNA DIPLOMA (DSD) – DOKAZ POZNAVANJA NJEMAČKOG JEZIKA ŠIROM SVIJETA!

 Pozivamo sve ambiciozne učenike da se uključe u ovaj program!

DSD ispit je koristan i uvijek vam može dobro doći, htjeli vi studirati u zemljama njemačkog govornog područja, raditi ondje ili jednostavno želite dokaz svojih jezičnih sposobnosti!

NJEMAČKA JEZIČNA DIPLOMA (DSD)

– DOKAZ POZNAVANJA NJEMAČKOG JEZIKA ŠIROM SVIJETA!

Volite gledati Cobru 11? Možda volite slušati Rammstein? Imate rodbinu u Njemačkoj ili želite ondje studirati? Ako iz bilo kojeg razloga želite proširiti svoje znanje njemačkog jezika, to možete ostvariti na fakultativnoj nastavi Njemački jezik za  Njemačku jezičnu diplomu!

Njemačka jezična diploma (DSD, Deutsches Sprachdiplom) ispit je znanja njemačkog jezika Konferencije ministara kulture Savezne Republike Njemačke (KMK) za učenike u inozemstvu. Nastava za Njemačku jezičnu diplomu spada pod fakultativnu nastavu. Učenici koji su položili drugi stupanj Njemačke jezične diplome imaju dovoljno znanja njemačkog jezika za studij na nekom od njemačkih sveučilišta i ne moraju polagati ispit iz njemačkog koji je inače obavezan pri upisu na studij u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj (mora se i plaćati!). Pri upisu na studij njemačkog jezika na fakultetima u Hrvatskoj učenici s položenim ispitom za Njemačku jezičnu diplomu imaju bodovne prednosti. Postoje 2 stupnja Njemačke jezične diplome: DSD I (na razini A2/B1) i DSD II (na razini B2/C1).

DSD I ispit nov je u našoj školi te se prvi put održao ove godine (2013.). Razina A2 ovog ispita podrazumijeva sporazumijevanje u jednostavnim i rutinskim situacijama te razmjenjivanje informacija o bliskim i poznatim stvarima. Slično tome, razina B1 podrazumijeva jednostavno izjašnjavanje o bliskim interesnim poljima te objašnjavanje svojih stavova, snova, planova i nada. Ispit se polaže u trećem razredu, a za njega se priprema od prvog razreda pod redovnom nastavom njemačkog jezika.

DSD II ispit u našoj školi postoji od 2006., a svake godine se sve više i više učenika odlučuje polagati taj ispit. Razine koje obuhvaća DSD II naprednije su od razina koje obuhvaća DSD I. Razina B2 podrazumijeva razumijevanje složenih sadržaja apstraktnih tema i diskusija vezanih za poznate teme, navođenje prednosti i nedostataka različitih tema te tečno i spontano sporazumijevanje, dok razina C1  podrazumijeva uspješno i precizno formuliranje svojih ideja te njihovo prenošenje drugima, razgovijetno i spontano izražavanje i razumijevanje TV programa bez većih poteškoća. Ovaj ispit se polaže u četvrtom razredu (u prosincu i siječnju), a na pripreme za ovaj ispit učenici idu 2 sata tjedno. Za termin se dogovaraju sa svojim profesorom, no to se većinom održava pod satom razrednika i pod jednim slobodnim satom. Na nastavi za DSD II učenicima je pruženo veće znanje njemačkog od onog koje im pruža redovna nastava.

Testovi na oba stupnja izgledaju slično i sastoje se od 3 dijela: provjere razumijevanja čitanjem i pisanjem (zadaci višestrukog izbora, nadopunjavanja, zaokruživanja...) te izrada pisanog teksta (na DSD I ispitu piše se jednostavan tekst u kojemu se izražava vlastito mišljenje o zadanoj temi, a na DSD II ispitu esej). Testovi se nakon pisanja šalju u Njemačku na ispravljanje. Dio ispita koji se održava odvojeno od pisanog dijela je prezentiranje pomoću PowerPoint prezentacije ili plakata na odabranu temu koje traje 5 minuta. Na DSD II ispitu se još po dolasku na ispitivanje dobije dodatna tema o kojoj ispitanik razgovara s komisijom. Ove godine rezultat je bio odličan: samo jedna učenica postigla je razinu B2 a sve ostale koje su polagale ispit postigle su razinu C1.

Polaganje tog ispita meni predstoji naredne školske godine, a s vama mogu  podijeliti  svoje iskustvo polaganja niže razine. Učenica sam trećeg razreda i u ožujku ove godine pisala sam pismeni dio DSD I ispita. Pod redovnom nastavom rješavali smo prijašnje DSD I ispite i na taj način se pripremali pa mi ovaj ispit nije predstavljao problem. Usmeni dio ispita održao se u travnju, a 2-3 mjeseca prije odabrali smo teme za prezentaciju. Nakon što smo napisali i preveli sve ono što želimo reći tijekom prezentacije, naša profesorica njemačkog je to pregledala i ispravila greške, a tko je htio mogao je probno prezentirati svoju prezentaciju pred razredom. Na dan ispitivanja jedan po jedan ulazili smo u učionicu u kojoj su se nalazili naša profesorica njemačkog i ispitivač iz Njemačke. Prvo su nam postavljali  jednostavna pitanja o nama i našem životu. Mene su, na primjer, pitali što radim vikendom, imam li brata ili sestru, što bi htjela studirati i još neka pitanja vezana uz to. Zatim sam prezentirala svoju prezentaciju na temu Moj najdraži blagdan te sam pričala koji sam blagdan odabrala, zašto baš taj, što onda radim, kako ga slavim i sl. Nakon toga su mi postavljali  pitanja vezana uz prezentaciju, a kada sam završila, izašla sam van kako bi se oni mogli dogovoriti koji će mi broj bodova dati. Ukupno je moguće 24 boda, ali je za A2 razinu potrebno najmanje 8, a za B1 razinu 12.  Ne znam savršeno govoriti njemački i tijekom prezentacije sam, naravno, krivo izgovorila neke riječi, imala sam razne gramatičke pogreške i nisam razumjela neka pitanja, no dobila sam dovoljno bodova za B2 razinu. Najvažnije je pokazati da ste razumjeli pitanje, da se znate na neki način izraziti i da se shvati ono što želite reći, zato samo hrabro i bez straha!

 Pozivam sve ambiciozne učenike da se uključe u ovaj program jer DSD je i dobra priprema za maturu, ukoliko ju želite polagati, a olakšava i učenje njemačkog na redovnoj nastavi te omogućava i razmjene učenika i razne jezične kampove i putovanja. Dosadašnje skupine su posjetile Düsseldorf, Berlin i Beč, a njemačka strana je financirala 2/3 troškova tih putovanja. DSD ispit je koristan i uvijek vam može dobro doći, htjeli vi studirati u zemljama njemačkog govornog područja, raditi ondje ili jednostavno želite dokaz svojih jezičnih sposobnosti!

 

Monika Barač, 3. B OG

 

(klikni „Pregled“ i desno plavu kvačicu „Prihvati“)

 


Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice