2010-04-01 20:18:00

Dan škole obilježili smo projektima: Lijepo je živjeti u svijetu bogatom različitostima

Dan 31. ožujka 2010. bio je vrhunac aktivnosti povodom Dana škole. Od 9 do 13 sati održane su prezentacije projekata svih stručnih aktiva s temom: Lijepo je živjeti u svijetu bogatom različitostima.

Kada pristignu izvještaji objavit ćemo valorizaciju, a do tada pogledajte atmosferu u foto-galerijima 1 i 2.

"Volim te, čovječe!" - prenesi to svima riječima i šutke.
Reci to smješkom, pomirljivom gestom,
stiskom ruke, riječju priznanja, zagrljajem,
poljupcem, sjajem očiju.
Prenesi to s tisuću malih pažnji,
svaki dan iznova:

"VOLIM TE ČOVJEČE! - ŽIVJETI JE RADOST!"

                                                          Phil Bosmans
 

Projekt: „Svi različiti – svi jednaki“

Voditeljica: Monika Šimek, prof.
Sudionici: učenici 3.ft razreda

Učeći na satu psihologije o stavovima, stereotipima i predrasudama učenici 3.ft razreda odlučili su malo pobliže upoznati tu problematiku. Tako je nastao mali projekt kojeg su nazvali SVI RAZLIČITI – SVI JEDNAKI.
Ispitali su na uzorku učenika škole postoje li među njima predrasude prema raznim skupinama i grafički prikazali rezultate .
Zatim su sami zamislili i uprizorili tri male scenske slike sa mogućim životnim situacijama u kojima se nadilaze uobičajene predrasude prema invalidima, pripadnicima različitih naroda ili socijalnog statusa. Učenici su adekvatno uredili i prostor u kojem su prezentirali projekt.

Projekt: "Totalno drukčiji od drugih, scenske slike“

Voditelji projekta: Vesna Kasač, Tihana Lubina, Đurđica Marov, Marina Pilj Tomić, Dragutin Podraza i Đurđica Radić i 35 učenika.

Projekt: "Fotografski maraton JugoIstok 24-7 - izložba“

Voditeljice  projekta: Maja Ivanović Renata Gal, Anita Ivanković,  Marija Zdravčević, Andrea Planinšek i učenici sudionici maratona.

Projekt: "Afrika na dlanu"

Voditelji projekta: Mirela Grubišić, Željko Kristić i Ozren Zrilić.

Projekt: "Biološka raznolikost – Kopački rit"

Voditelji projekta: Vesna Feher – Belaj, Snježana Tomljenović, Ivana Prus, Ivana Nemet i Damir Miler.

Učenici 2.f i 2.ls razreda: Ana Bandjak, Marina Berečić, Ana Brođanac, Magdalena Domaćinović, Mia Galić, Ivona Gašpić, Tijana Grebić, Branimir Luc, Nera Marjanović, Doris Pešerović, Zrinka Sudar, Petra Štefanec, Dalibor Tatar, Karlo Toth, Anja Užanicky.

Učenici naše škole u drugom razredu u predmetu biologija upoznaju znanost ekologiju koja se među ostalim bavi i problematikom biološke raznolikosti, čimbenicima koji je ugrožavaju, mjere koje se sprovode za zaštitu.
Ujedinjeni narodi proglasili su 2010. godinu Međunarodnom godinom biološke raznolikosti, s temom „Biološka raznolikost za razvoj“ (International Biodiversity Year). Stoga se grupa učenika 2f i 2l/s aktivno uključila u projekt „Biološka raznolikost – Kopački rit“.
Cilj projekta je bio podsjetiti da Republika Hrvatska s aspekta biološke raznolikosti je jedna od najbogatijih zemalja Europe. Tu činjenicu potvrdili smo predstavljajući park prirode Kopački rit sa više od 2000 bioloških vrsta.
Park prirode Kopački rit predstavili smo izložbom slikovnog materijala po tematskim cjelinama, velikom entomološkom zbirkom, s tridesetak prepariranih životinja (ptica i sisavaca), izlaganjem učenika i filmskom projekcijom.
 

Projekt: "Obogati se zdravljem – iskoristi prirodu"

Sudionici
Aktiv zdravstva: Dravinski Sanja, Eršek Ljiljana, Hodak Jelena, Kesl Zdenka, Marušić Jadranka, Nikolovski Marijana, Rogina Vera, Vujanić Jasenka.
Učenici: 2s1; Branković Tena, Zimmerman Ella, Rade Stefani,
2s2; Čirić Dona, Franjić Tena, Jakšić Maja,
2s3; Tičak Mirna, Kovač Anja, Matijević Antonela,
3s1; Pleš Diana, Hrvat Matea, Grilc Ana, Zoraja Ivana,
3s2; Križanović Nikolina, Perajlić Sanja, Veger Martina,
3s3; Jelić Jelena, Kovačević Iva, Barić Karla, Ljutak Filip, Kaselj Dario.

Ozbiljne pripreme projekta započele su, nakon druženja u Orahovici, odabirom učenika drugih i trećih razreda, a nastavljene provođenjem anonimne ankete u prvim i drugim razredima sa ciljem koriste li i koliko prirodu i proizvode iz prirode u očuvanju zdravlja
Marljivim prikupljanjem materijala 31. ožujka 2010. predstavili smo dio mogućnosti korištenja prirode - biljke, životinje, vodu, zrak i zemlju i to prikazali na prigodno uređenom prostoru. Učenici su prikazali izradu uvarka, primjenu obloga dobivenog od biljaka, korištenje maske od gline, maske za suhu i masnu kožu, uređenje stopala kamenom i haloterapiju

Projekt: "Škole gradu"

Sudionici

Voditeljice projekta: Sanja Dravinski, Vesna Mihaljević Albrecht

Učenici: 2.s2 i 3.z razreda.

Ove godine na Trgu Ante Starčevića 26.travnja među brojnim osnovnoškolskim štandovima u sklopu projekta ,,Škole gradu'' zablistao je i naziv Medicinske škole Osijek. Zadatak je bio povezati tradiciju i kreativnost mladih povodom Uskrsa. Učenici 3.z razreda i profesorica Vesna Mihaljević uključili su maštu i volju te prionuli na rad. Šarenilo i raznoslikost privukli su brojne kupce, a na dječija lica izmamili smo osmijeh poklanjajući magnetiće u obliku jaja te im omogućili igru sa zečevima. Na štandu ste mogli doći, vidjeti i kupiti: magnete raznih oblika, brušena i kuhana jaja, kolače 2.s2 razreda te reciklirane CD-ove koji su iskorišteni za podmetače. Najzanimljivija i najtraženija jaja u koja je i uloženo najviše truda bila su šokice i šokci, motivi naše ravne Slavonije.
Nadamo se da će biti još ovakvih projekata u kojima će mladi moći izraziti svoju maštu i kreativnost te tako pomoći drugima.

 


 


Medicinska škola Osijek