2021-10-20 08:41:00 27. Hrvatskom skupu kemičara i kemijskih inženjera Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) i Hrvatsko kemijsko društvo (HKD) svake dvije godine organiziraju Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera. Ove godine došao je red i na nas. Imale smo čast sudjelovati na 27. Hrvatskom skupu kemičara i kemijskih inženjera s međunarodnim sudjelovanjem te 5. Simpoziju V. Preloga, od 5. do 8. listopada 2021. u malom, ali neodoljivom hrvatskom gradu Veli Lošinj na otoku Lošinju.
Osnovni cilj Skupa je razvijati i promicati znanstvenu, stručnu i nastavnu djelatnost na svim područjima čiste i primijenjene kemije te predstavljanje znanstvene i stručne djelatnosti iz područja kemije, kemijskog inženjerstva i srodnih znanstvenih disciplina s naglaskom na promicanje interdisciplinarnosti te primjenu znanosti u razvoju naprednih materijala, zaštiti okoliša i razvoju održivih tehnologija. Skup je organiziran u sljedeće sekcije: kemija, materijali i nanotehnologija, zaštita okoliša i održivi razvoj, kemijsko inženjerstvo i biotehnologija, industrija i poduzetništvo te obrazovanje (na engleskom i hrvatskom jeziku). Skup je bio i ostao mjesto na kojemu se prikazuju znanstvena dostignuća ostvarena tijekom dviju godina na sveučilištima i školama kao temeljnim nastavnim bazama, javnim znanstvenim institutima i u industriji – kako u Republici Hrvatskoj tako i u vodećim znanstvenim institucijama u svijetu. Okupljaju znanstvenike i stručnjake sa sveučilišta, istraživačkih instituta, škola i industrije iz Hrvatske i inozemstva. Izmjena iskustava, predstavljanje najnovijih dostignuća te predavanja koja održavaju i svjetski poznati znanstvenici najdjelotvorniji su način kako proširiti nova znanja, ideje i tehnologije te pomoći razvoju gospodarstva. Hrvatski sastanci kemičara i kemijskih inženjera imaju dugu povijest istaknutih gostujućih znanstvenika i plenarnih predavača. Zadnjih 50 godina imali smo čast slušati predavanja mnogih laureata poput V. Preloga, R. Hubera, J.-M. Lehna, R. Ernesta, A. Yonatha i D. Shechtmana, kao i drugih svjetski priznatih znanstvenika poput P.W. Atkinsa, G. Baldija, B. Delmona, B. Feringa, J. R. Flowera, G. F. Fromenta, L. Riekerta, D.W.T. Rippina, E.U. Schlundera, K. Schugerla, K.B. Wieberga, M. Zlokarnika i mnogih drugih. Naši istaknuti plenarni predavači bili su: R. Darton, R. Gani i J.M. Le Lann.
Nakon brojnih prijeđenih kilometara, dočekao nas je ponosan, visok i divan – Lošinj. Čaroban spoj zdravlja, kulture, gastronomije i miomirisa arhipelaga – „otok vitalnosti“. More visoke kakvoće i zrak prve kvalitete s više od 200 sunčanih dana godišnje te 1018 biljnih vrsta od kojih 939 pripada autohtonoj flori samo je još jedan „plus“ ovog skrivenog dragulja. Blaga mediteranska klima uz kombinaciju mirisa guste borove šume i ljekovitog bilja te aerosoli mora kreira jedinstvenu aromaterapiju u kojoj uživa Lošinjska EKO škola O.Š. „Maria Martinolića“, domaćin Obrazovnog dijela Skupa.
Kao pridružena manifestacija Skupu održana je Obrazovna sekcija pod vodstvom Olgice Martinis, više savjetnice za kemiju, Agencija za odgoj i obrazovanje i doc. dr. sc. Nenada Judaša, Sveučilišnog nastavnika na Kemijskom odsjeku PMF-a u Zagrebu. Radionice i predavanja namijenjena su isključivo napretku nastavnog procesa temeljenom na ishodima i što zornijem doživljaju istoga ali i utvrđivanju samoprocjene ključnih kompetencija (didaktičko-metodičke, opće i predmetne) nastavnika u njihovu dosadašnjem usavršavanju i implementaciji koncepta odgoja i obrazovanja za održivi razvoj u školama. Oplemenjene novim saznanjima te bogatije za proživljena i usvojena radna iskustva, pune entuzijazma i volje, vratismo se sretno na Zeleno polje!
Ivana Petric, prof. i Ivana Prus Wertheimer, prof. |
Medicinska škola Osijek |