2022-08-29 22:15:38

ZAJEDNIČKE AKTIVNOSTI UČENJA I PODUČAVANJA U ITALIJI

Bologna, Italija 25.-29. srpnja 2022.

Psychological Methods for Combating Social Exclusion at School

Nastavak Erasmus + projekta 4TEEN - Writing, Acting and Playing  odvijao se ovog ljeta u Bologni, od 25. do 29. srpnja. Koordinatorica projekta prof. Ivanković i prof. Grubišić bavile su se psihološkim metodama u borbi protiv socijalne isključenosti u školi. Posebna pozornost posvećena je procesima koji se odnose na maltretiranje, verbalno zlostavljanje, fizičko nasilje, rasizam i  diskriminaciju u razredu. Razgovaralo se o posljedicama zlostavljanja: anksioznost, depresivna i traumatična stanja, suicidalne misli te opća nezadovoljstva i nesigurnost.

Kroz frontalna predavanja, vježbe, analize stvarnih slučajeva i problematičnih situacija, razmjenu iskustava tijekom rasprave, igru uloga i konkretizacijom primjera proveden je program prevencije zlostavljanja, tjelesnog i verbalnog nasilja.

 

Dr. Giuseppe Barileo,  tijekom predavanja „Neurobiologija socijalne isključenosti u školi“ približio je  odrednice socijalne isključenosti, okidače moralne neangažiranosti, predstavio metode za poboljšanje socijalnog identiteta razreda i  timskog rada, a osobito zanimljivo bilo je isticanje uloge umjetnosti u osvješćivanju socijalne uključenosti kroz videouratke i isječke dokumentarnih filmova čiji je autor sam predavač.

Dr. Igor Vitale, inače ravnatelj Instituta primijenjene psihologije i društvenih znanosti iz Bologne, promovirao je etičko vodstvo i društvenu odgovornost u školama. Kroz primjere, uz aktivno sudjelovanje sudionika, prezentirao je metode neverbalnog ponašanja te razne tehnike za poboljšanje učinkovitosti predavanja, istaknuvši važnost gamifikacije i team buildinga. Želimo škole u kojima će svi sudionici: učenici, nastavnici i roditelji biti zadovoljni, što se, uz kvalitetan program i stručni kadar, postiže poticanjem empatije, tolerancije i prihvaćenosti.  

 

Što se kulturne dimenzije tiče, uz naše partnere iz Rumunjske, Turske, Sjeverne Makedonije, Italije, Poljske i Portugala, posjetili smo renesansni dragulj u srcu Italije, predivnu Firencu, gdje smo se divili veličanstvenoj katedrali  Duomo (punog imena Santa Maria del Fiore), ostavštini plemićke obitelji Medici, ostali nijemi pred blagom jednog od najpoznatijih muzeja umjetnosti - galerije Uffizi,  te prošetali uz rijeku Arno do Ponte Vecchia  („Stari most“). Jednodnevni izlet uključivao je posjet još jednom biseru arhitekture – Ferrari, koja je nastala na mjestu rimskoga Foruma Alienija smještenog uz obale jednog od kanala rijeke Po. Stari, renesansni dio grada na popisu je UNESCO-ove svjetske baštine, a devet  kilometara zidina, građenih tijekom 15. i 16. stoljeća,  predstavljaju jedne od najbolje očuvanih renesansnih zidina u Italiji. Posjetili smo i čuvenu Dijamantnu palaču ( ali, bez dijamanata) te Zamak obitelji d'Este.  U ovom gradu je i poznato sveučilište osnovano u 14. stoljeću, a najslavniji polaznici bili su  Nikola Kopernik i Paracelsus.

Većinu vremena provele smo u glavnom gradu regije Emilia-Romagna. Bologni, gradu tornjeva, nastalom na ostacima etruščanskog grada Felsine. Bologna je dom najstarijeg sveučilišta u Europi (osnovano 1088. g ), na kojem su se školovali brojni poznati talijanski književnici, poput Dantea, Petrarce i Boccaccia. Danas studenti čine petinu stanovništva Bologne (oko 100 000 studenata živi u ovom gradu tijekom akademske godine) 1999. potpisana je Bolonjska deklaracija o reformi sustava visokog obrazovanja („bolonjski proces“).

Glavni bolonjski trg  Piazza Maggiore srce je grada i središte kulturnog života – upravo se odvijao filmski festival, s projekcijama na otvorenom. Na samom trgu nalazi se Katedrala sv. Petronia, zaštitnika grada. Unutar crkve je veliki sunčani sat iz 1656. – označen je meridijan, a Sunčeve zrake kroz rupu na stropu padaju na taj meridijan i pokazuju određene vremenske zone. Najpoznatiji ostatci srednjovjekovlja su „Dva tornja“ – Asunelli (498 stepenica vode do vrha i najljepšeg pogleda na grad i poznate crvene krovove ) i Garisenda (opjevao ga  Dante Alighieri u “Božanstvenoj komediji”). Od preko 200 tornjeva koji su nekad činili gradske bedeme, danas je ostalo dvadesetak.  Bologna je poznata i po najdužim gradskim arkadama  koje prolaznike štite u slučaju kiše ili visokih temperatura (ipak, malo što nas je moglo spasiti od 45 ◦C koliko je pokazao displej na gradskom meteo stupu). Bologna se često naziva i gurmanskom prijestolnicom Italije, a sigurno ste odmah pomislili na špagete bolonjeze (iako slavni umak potječe iz ovog grada,  u originalu se ne poslužuje sa špagetima, nego sa svježim tagliatelama, originalno jelo je "tagliatelle al ragu"). Sa salamom mortadelom imamo neugodna iskustva, pa ovdje završavam gastro osvrt.

Iz svega navedenoga, jasni su nadimci Bologne - "La Dotta" (Učena), "La Grassa" (Debela),  "La Rossa" (Crvena) i "La Turrita" (Tornjevita).

Hvala Erasmusu što opet okuplja Europu na najljepši mogući način.

Ostale fotografije možete pogledati u našoj foto-galeriji.

Anita Ivanković, prof.

Mirela Grubišić, prof.


Medicinska škola Osijek