2024-03-25 17:25:14

Vrt zelenih supermoći

Suradnja Medicinske škole Osijek i Poljoprivredne i veterinarske škole koje je započela ove godine na dan Sv. Valentina nastavila se 21. ožujka  2024. godine u dvorištu Medicinske škole Osijeku.

Učenici Poljoprivredne i veterinarske škole sa svojim profesorima Marinom Marićem, Željkom Jambrović i ravnateljem Ivanom Aničićem, te naši učenici 2.f i 4.f razreda s nastavnicama Helenom Karačić Šoljić,   mag. pharm, Marijom Katić, mag.nutr., Ivanom Nemet, stručnom učiteljicom, Sarom Keresteš,  i  Ivanom Prus Wertheimer, prof. biologije i kemije započeli su  projekt sadnje lovora višnje pod nazivom „Vrt zelenih supermoći“.

Lovor višnja (zelenčica, zelenče, lovor trešnja, lat. Prunus laurocerasus) otporan je zimzeleni grm ili manje stablo iz porodice ružovki (Rosaceae), visine i širine do 1,5 m. Ima sjajno zeleno lišće koje ostaje zimzeleno tijekom cijele godine, čineći ga atraktivnim u različitim sezonama. Kao takva kraljica izvrstan je dodatak svakom dvorištu. Pa zašto onda ne bi bila i našem?

No, gdje posaditi lovor višnju i kako? Koje je najbolje vrijeme sadnje? Odgovore i savjete  su nam dali naši dragi gosti.

Zbog svoje nezahtjevnosti, posebno u pogledu položaja, lovor višnja je omiljeno bilje za živicu. Uspijeva na sunčanim, polusjenovitim i sjenovitim mjestima. Čak i s pjeskovitim ili glinenim tlima, lovor višnja nema problema. Jedini je uvjet da odabrano mjesto mora nuditi dovoljno prostora i biti bez vode.

Saditi ju je najbolje u jesen ili proljeće, između kraja ožujka i početka svibnja, budući da ljetna sunčeva svjetlost može uzrokovati velike probleme mladim biljkama. Za sadnju je najbolje odabrati suh dan, bez snijega i mraza, pomalo oblačan. Treba izbjegavajte mokro, snijegom prekriveno ili smrznuto tlo.

Nakon provedene teorijske edukacije o samoj sadnji došlo je vrijeme da se uzimanjem lopate u ruke sve naučeno pretoči u djelo! Naši su učenici, vođeni gostujućim učenicima, pozorno slušali upute i vrijedno izvršavali zadano. Jasna i učinkovita komunikacija temelj je svake uspješne organizacije.

Timski rad potiče kreativnost i inovativnost jer različiti članovi tima doprinose različitim perspektivama i idejama, što podrazumijeva zajednički rad u svrhu postizanja zajedničkog cilja. Biti dio tima znači sudjelovati u dijeljenju ideja, rješavanju problema, donošenju odluka i dijeljenju odgovornosti. Uspjeh pojedinca ne ovisi samo o stručnosti u određenom području, već i o učinkovitoj timskoj suradnji.

Bez obzira na struku ili zanimanje, timski rad, komunikacija i suradnja predstavljaju nezamjenjive vještine koje će im pomoći u izgradnji uspješne karijere.

Kroz sudjelovanje u ovakvim timskim  projektima tijekom školovanja ili prakse, učenici mogu razviti nove vještine i stvoriti temelj za uspješan ulazak na tržište rada.

Za više slika pogledajte našu foto-galeriju.

Ivana Prus Wertheimer, prof.


Medicinska škola Osijek