2016-12-07 13:43:32 Nobelovci 2016. Svake godine prigodnim panoom obilježavamo laureate jedne od najprestižnijih svjetskih nagrada. Riječ je o pojedincima ili skupinama čiji su uspjesi obilježili godinu na izmaku. Nagrada nosi ime po Alfredu Nobelu, švedskom industrijalcu i izumitelju dinamita. On je 1895. u švedsko–norveškom klubu u Parizu obznanio ideju o osnivanju fonda iz kojeg bi se dodjeljivala nagrade najzaslužnijima. Nobel je bio zaprepašten i šokiran načinom na koji je svijet upotrebljavao njegov izum – dinamit i u toj činjenici leži razlog njegove odluke da se nagrade dodjeljuju onima koji svojim sposobnostima najviše doprinose čovječanstvu. Prva svečanost dodjele Nobelovih nagrada za književnost, fiziku, kemiju i medicinu održana je na Kraljevskoj glazbenoj Akademiji u Stockholmu, 1901. godine. Od 1902. godine nagrade dodjeljuje kralj Švedske.Nagrada za mir se dodjeljuje u norveškoj metropoli Oslu jer su početkom 20. stoljeća, kada je dodjeljivanje započelo, te dvije države bile unutar jedne države, Kraljevine Švedske.
Ovogodišnju Nobelovu nagradu za medicinu dobio je Japanac Yoshinori Ohsumi za otkriće mehanizma autofagije, temeljnog procesa kojim se razgrađuju stanične komponente.
Dobitnik Nobela za mir je kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos za napore da okonča 50-godišnji građanski rat, tijekom kojeg je 220 000 Kolumbijaca izgubilo život, a raseljeno oko šest milijuna ljudi. Nobelova nagrada za književnost dodijeljena je pjevaču i tekstopiscu Bobu Dylanu - zbog stvaranja novih poetskih izraza u okviru bogate američke tradicije pjesme. Britanski znanstvenici David J. Thouless, F. Duncan Haldane i J. Michael Kosterlitz dobitnici su Nobelovu nagradu za fiziku za teorijska otkrića topoloških faznih prijelaza i topoloških faza materije. Britanac Oliver Hart i Finac Bengt Holmstrom dobitnici su Nobelove nagrade za ekonomiju, za rad na teoriji ugovora čime su postavljeni intelektualni temelji za regulativne mjere na području stečajeva i političkog sustava. Nobelovu nagradu za kemiju dobili su Škot J. Fraser Stoddart, Francuz Jean-Pierre Sauvage, te Nizozemac Bernard L.Feringa za razvoj kompjutorskih modela složenih kemijskih procesa. Pano su priredile i postavile učenice 2 G razreda Ivana Marinović, Aida Imeri i Paula Žeravica, uz pomoć prof. Mirele Grubišić. Mirela Grubišić, prof. |
Medicinska škola Osijek |