2017-10-16 19:30:11

Obilježen Europski dan doniranja i presađivanja organa

U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke u petak, 13. listopada 2017.  održano je obilježavanje Europskog dana darivanja i presađivanja organa i tkiva. U sklopu svečanosti podijeljene su i donorske kartice, kojima osoba pristaje biti darivatelj organa u slučaju smrti.

U obilježavanje Europskog dana darivanja i presađivanja organa i tkiva uključili su se i učenici Medicinske škole u Rijeci, koji su zainteresiranima mjerili krvni tlak i šećer u krvi, budući da povišene vrijednosti mogu biti povezane i s bolešću bubrega.

Preuzeto s portala Moja Rijeka

Od kada je Hrvatska prije deset godina ušla u program Eurotranspant, bilježi se stalni porast broja transplantacija, unapređenje kvalitete transplantacijskih usluga i smanjenje listi čekanja za presađivanje. Kako je kazao pročelnik Zavoda za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega KBC Rijeka dr. Sanjin Rački, dok se 2007. godine na transplantaciju bubrega čekalo 60 mjeseci, danas se na novi organ čeka 20 mjeseci, s time je u posljednje vrijeme uvedena i metoda preventivne transplantacije, što znači da pojedini pacijenti budu transplantirani, a da nikad nisu morali ići na dijalizu. Trenutno je na listi čekanja za transplantaciju bubrega u riječkoj bolnici 58 pacijenata.

Po broju darivatelja prvi u svijetu

Godišnje se u Hrvatskoj obavi prosječno 200 transplantacija bubrega, od čega između 30 i 40 otpada na Rijeku. Od 1971. godine, kada je u Rijeci, kao prvoj bolnici na području bivše Jugoslavije, izvedena prva transplantacija bubrega, novi organ je dobio 1.061 bolesnik. Dok je nekad postojala starosna granica ne samo za transplantacije, već i dijalizu, danas se kirurški postupak provodi bez obzira na dob bolesnika, s istim ishodima liječenja kao i kod mlađih pacijenata.

Kako je kazao predsjednik Udruge dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika PGŽ-a Duško Kulaš, Europski dan darivanja i presađivanja organa prilika je za iskaz solidarnosti prema onima koji čekaju transplantaciju, ali i zahvalu svim donorima organa i njihovim obiteljima na plemenitom činu kojima su spasili nečiji život. Samo u Primorsko-goranskoj županiji ima 300 transplantiranih osoba, a njih 200 članovi su udruge.

Koliko darivanje organa znači oboljelima emotivno je opisala tajnica udruge Višnja Žepina. „Hvala mom donoru što mi je poklonio život, da mogu aktivno živjeti. Upravo je danas poseban dan u mom životu, jer sam 1992. godine rodila svoju djevojčicu,“ kazala je Žepina.

Donorske kartice

U 2016. godini u Hrvatskoj je bilo 166 darivatelja organa, što znači da je stopa darivanja 38,6 donora na milijun stanovnika i predstavlja najbolji rezultat u svijetu. Kako bi i u budućnosti broj darivatelja organa ostao na ovoj zavidnoj razini, potrebna je edukacija, u čemu Udrugu dijaliziranih i transplantiranih bubrežnih bolesnika PGŽ-a podržava i Grad Rijeka.

Vrlo važan dio edukativnih aktivnosti je i podjela donorske kartica, kojom osoba pristaje da nakon svoje smrti omogući život drugoj, teško oboljeloj osobi. Donorske kartice se inače mogu dobiti kod liječnika primarne zdravstvene zaštite. Osobama koje se odluče biti donatori organa preporučuje se da o svojoj odluci obavijeste članove svoje obitelji – iako su svi građani prema zakonu darivatelji organa, običaj je da se bliska obitelj neposredno umrlog člana ipak pita za dozvolu za uzimanje organa radi presađivanja. Liječnici primarne zdravstvene zaštite su vrlo važna karika u prepoznavanju simptoma bubrežnih bolesti, kako bi se što više odgodila potreba za dijalizom i transplantacijom. 


Medicinska škola u Rijeci