2017-12-04 11:40:18

Praktična nastava u uljari i vinariji

U utorak 28. studenoga 2017. budući tehničari nutricionisti iz III-3 razreda sa svojim nastavnicama struke, Aleksandrom Ivković i Mirjanom Lončar, dan su posvetili praktičnom učenju, tj. učenju iz prve ruke – u tvornicama. 
Prva tvornica koju smo posjetili je Uljara Punat. Maslinarstvo, odnosno uzgoj maslina i proizvodnja maslinovog ulja, jedna od najstarijih djelatnosti u ovom liburnijskom kraju, pa tako i na otoku Krku. Tijekom stotina godina prirodna selekcija “izabrala” je sorte koje upravo najbolje uspijevaju na pojedinim lokalitetima i na neki način izabrala okuse tog kraja koji se odražavaju u maslinovom ulju. Otok Krk ima izuzetnu sreću što mu geografska pozicija određuje klimatske uvjete pretežito mediteranske klime, ali sa vrlo jakim utjecajima kontinentalne klime, što daje ukupnoj vegetaciji na otoku, pa tako i maslinama posebnost i jedinstvenost okusa i kvalitete. Svojim kapacitetom Uljara Punat je najveća na otoku Krku. Tehnološki napredno postrojenje može preraditi i do 25 tona maslina na dan. Uljara je opremljena sa opremom za kontrolu kvalitete maslinovog ulja koja se kontinuirano provodi, te skladišnom opremom i klimatski stalnim uvjetima prostora za očuvanje razine kvalitete ulja. Zahvaljujemo se Uljari Punat na izuzetno detaljnom pojašnjenju prerade maslina, odgovaranju na sva naša pitanja te na pokazivanju izračunavanja udjela slobodnih masnih kiselina u maslinovom ulju.

Naše drugo stajalište je bila Vinarija Nada u Vrbniku. Izuzetnim dočekom su nas osvojili “na prvu”. Nakon početnog slikanja slijedila je edukacija. Pogledali smo film o povijesti same vinarije, preradi grožđa i proizvodnji vina, asortimanu te čuvanju vina. Dobili smo informacije koje su nam važne za unapređenje naše teorijske nastave te se od srca zahvaljujemo Vinariji Nada na gostoprimstvu.
Sunčan i vedar dan upotpunili smo posjetom Mediteranskom vrtu u Puntu te vožnjom brodom do otočića Košljuna. Saznali smo da se otok na samo 68.500 kvadratnih metara ponosi s više od 400 različitih biljnim vrstama (što je više nego što ih imaju otoci Velike Britanije), od tog je bilo na njemu registriranih 151 različitih vrsta gljiva. Oko 65% otoka pokriveno je bogatom šumom, koja je namijenjena mirnim šetnjama, meditaciji, istraživanju, divljenju te relaksaciji posjetitelja, te tamo nastanjenim redovnicima, koji žive u Franjevačkom samostanu iz petnaestog stoljeća. Danas je dio samostana namijenjen muzeju kojeg smo posjetili, u kojem između ostalih čuvaju zbirku narodnih nošnji te rijetke primjerke glagoljičkih rukopisa.
Puni dojmova se vraćamo u školske klupe! Nadamo se da ćemo uskoro ponoviti ovakav dan, uz neke druge lokacije i nova znanja.

Više pogledajte u foto-galeriji


Medicinska škola u Rijeci