2007-10-24 00:00:00

Škola s najvećim brojem medicinskih programa

RIJEKA – Svečanom sjednicom Nastavničkog vijeća Medicinska je škola jučer proslavila svoj šezdeseti rođendan. Napominjući kako je riječ o školi koja provodi najveći broj programa iz medicinske struke u Hrvatskoj, ravnatelj Radovan Šoljaga najavio je da bi škola uskoro uz sadašnjih osam obrazovnih programa mogla pokrenuti još jedan, a riječ je o nutricionističkom tehničaru.

– Taj program nastojimo pokrenuti već dvije godine, ali bezuspješno. Imamo podršku tržišta, odnosno Galenskog laboratorija i Thalassotherapije, kao i svu potrebnu opremu i kadrove, a iako nemamo službeni odgovor Ministarstva neslužbeno nam je rečeno da se ne radi o zdravstvenom programu te da ga zbog toga ne možemo pokrenuti. Unatoč tome nećemo odustati, jer i kada smo pokretali program veterinarskih tehničara trebale su nam tri godine da nam ga odobre – kazao je Šoljaga. 
    Dodajući kako škola mora uvoditi nove programe, i renovirati postojeće, jer to je jedini način na koji može pratiti dinamiku tržišta, Šoljaga je napomenuo da Medicinska škola već godinama u svoj rad uvodi razne promjene kako bi povećala kvalitetu. Ti se noviteti ogledaju u šestogodišnjoj praksi blok satova, kontroli izostanaka učenika te informatičkoj opremljenosti škole, kao i edukaciji nastavnika, a sve je to rezultiralo većom uspješnošću učenika, što su potvrdili i rezultati prošlogodišnjih nacionalnih ispita. Prema njegovom mišljenju, uloga škole treba biti usmjerena na odgojno-obrazovne ishode jer kvaliteta škole treba se mjeriti usvojenim znanjem i vještinama učenika, a ne količinom odrađenog nastavnog plana i programa.

Unatoč vlastitim nastojanjima povećanja kvalitete rada, riječka je Medicinska škola već godinama suočena s nepremostivim problemom nedostatka prostora, a komentirajući prijedlog novih pedagoških standarda Šoljaga je napomenuo da bi njihovom primjenom škola odmah bila zatvorena.
    – Prema tim standardima, koji propisuju 2,5 četvornih metara učioničkog prostora po učeniku, što znači da bi svaka učionica trebala imati površinu od 60 četvornih metara, naša bi škola odmah bila zatvorena, a normative vezane uz sanitarne čvorove bolje da ne spominjem. Nadam se da će netko s novom podjelom prostora u Rijeci, koja će se stvoriti preseljenjem fakulteta u Sveučilišni kampus, razmišljati o Medicinskoj školi – naglasio je ravnatelj.
    Jučerašnja proslava 60. obljetnice škole bila je i prilika za proglašenje najuspješnijih učenika. Ove su godine tu titulu dobile učenica trećeg razreda Ana-Maria Arsenić te maturantice Lina Stock i Ani Polonijo. Ravnatelj je zahvalio i profesorima jubilarcima. Zahvalu za 10 godina rada dobila je Marica Tolić, za 15 godina Nensi Araminčić, Silvana Bićanić, Irena Eisenkohl Novaković, Dunja Frković i Irena Vlačić Naić, dok su 20 godina rada obilježili Saša Bačić Stanišić, Melita Dolić, Milvija Kokić Baćac, Marinko Lazzarich, Ljliljana Pavlović i Vincenza Popović, a 25 godina Rajka Husejini, Mirjana Lončar, Zdenka Piškur i Radovan Šoljaga. Punih tri desetljaća rada u prosvjeti jučer su obilježili Ivanka Jurković i Ankica Marković.

Predstavljen novi Ljetopis
   
    U sklopu proslave šest desetljeća djelovanja Medicinske škole jučer je održan niz aktivnosti u kojima su sudjelovali učenici i nastavnici, poput natjecanja iz sporta i struke, akcije mjerenja tlaka te šećera u krvi, edukacije o prevenciji osteoporoze te promocije zdravog života. Cjelodnevna događanja okončana su predstavljanjem 14. ljetopisa Medicinske škole, čiji je uvodni dio tradicionalno posvećen jednoj od tema iz kulturno-povijesne baštine primorskoga kraja, a riječ je o krčkim knezovima Frankopanima. Prikaz obitelji Frankopan i njihove ostavštine doprinos je projektu Primorsko-goranske županije »Putovima Frankopana«, a prema najavama ravnatelja Radovana Šoljage Medicinska škola iduće godine planira tiskati posebno izdanje Ljetopisa u kojem će biti objedinjene sve dosadašnje uvodne teme kojima su se učenici, nastavnici i vanjski suradnici posljednjih četrnaest godina bavili.


Medicinska škola u Rijeci