Konzumacija snusa i oralno zdravlje
Autor: Mario Gumbarević, 14. 5. 2024.
U dogovoru i organizaciji profesorice Željke Orban s dr. med. dent. Lucijom Majhen u sklopu projekta Ovisnosti nove živote mlade love educirani su članovi Radne skupine iz područja GOO-a o utjecaju snusa i e-cigareta, sve popularnijim trendovima konzumacije bezdimnog duhana. Iako je u dosadašnjoj edukaciji i samostalnim istraživanjima prikupljeno dosta informacija, i u današnjoj došli smo do novih spoznaja. Šokantnim podatkom, da ako se smjesa snusa u ustima drži dulje od 5 minuta uzrokuje trovanje, a u slučaju gutanja čak i mogući smrtni ishod, uvjerili smo se još jednom kako je cilj našega projekta opravdan i neophodan.
Dr. med. dent. Majhen naglasila je kako je snus daleko od bezazlene alternative pušenju i ostavlja opasne posljedice po oralno zdravlje: uzrokuje kancerogene bolesti usta i grla, opekline usne s unutarnje strane i zubnog mesa, malformacije oralnih pukotina, različite vrste pukotina na usnom nepcu, promjenu boje sluznice usta, ranice i čireve, gingivitis (upalu zubnog mesa) i paradontozu, gubitak zuba i mukozalne lezije (oticanje ili promjene na vanjskoj oblozi usta, usana ili desni). Konzumacija nikotina općenito uzrokuje sužavanje i oštećenje krvnih žila unutar zubnog mesa što rezultira i usporenim zacjeljivanjem i pojačanom boli nakon stomatoloških zahvata, odbacivanje implantata uslijed lošeg cijeljenja i manje opskrbe krvlju, pad imunološke obrane (usna šupljina je podložnija toksinima, a samim time je veća vjerojatnost pojave karcinoma), potencira širenje paradontitisa na kost jer se gubi zaštitna barijera, smanjeno lučenje sline što rezultira suhoću usta i veću pojavnost karijesa.
Na kraju je istaknula kako je važno konzumente savjetovati o navedenim rizicima, naglašavati i poticati koristi nepušačkog životnog stila te važnost prevencije čime je pohvalila aktivnosti našega projekta.
Članovi Radne skupine iz područja GOO-a.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.