Filmska pismenost i medijska kultura u nastavi hrvatskog jezika
Autor: Mario Gumbarević, 19. 10. 2023.
Filmska pismenost i medijska kultura u nastavi hrvatskog jezika ime je dvodnevnog edukativnog događaja koji se održao u Pučkom otvorenom učilištu u zajedničkoj organizaciji spomenutog domaćina i Hrvatskog audiovizualnog centra, 16. i 17. 10. 2023. godine.
Prvi dan je održan informativni okrugli stol na temu primjene filma u nastavi u osnovnim i srednjim školama, a drugog dana održale su se edukacije vezane za filmsku pismenost i medijsku kulturu. Edukativnom dvodnevnom događaju prisustvovale su tri profesorice naše škole – Silvija Štimac, Marina Ivoš i Sanja Mrzljak Jovanić.
U radu okruglog stola sudjelovali su Ingrid Padjen Đurić, viša savjetnica ravnatelja HAVC-a za filmsku pismenost, Marina Zlatarić, nastavnica hrvatskog jezika u OŠ Bartola Kašića Zagreb, Danijela Fabric Fabijanac, ravnateljica POU Slatina i predsjednica Kino mreže, Ivančica Fett, voditeljica Županijskoga stručnoga vijeća učitelja hrvatskog jezika osnovnih škola Virovitičko–podravske županije dok je voditelj bio Toma Zidić, filmski redatelj i autor. Aktivni sudionik okruglog stola bio je i gradonačelnik Denis Ostrošić.
Konkretnije podatke o svrsi i potrebi za organizacijom ovakve vrst radionica i okupljanja ponudila nam je Ingrid Padjen Đurić viša savjetnica ravnatelja HAVC-a za filmsku pismenost – ”Hrvatski audiovizualni centar intenzivno radi na razvoju filmske pismenosti, podupire postojeće programe i aktivnosti te je napravio web stranicu koja sadržava sve relevantne informacije i poveznice na druge platforme koje nude pristup filmovima za djecu i mlade i onima koji prezentiraju filmsko stvaralaštvo djece i mladih te su za iste osigurani metodički materijali za održavanje sata filmske pismenosti. Ovime se osigurava centralno mjesto sa svim raspoloživim sadržajima iz područja filmske pismenosti i time olakšava rad odgojno-obrazovnim djelatnicima za koje kontinuirano organiziramo edukacije i radionice na temu filmske pismenosti, pa smo tako i danas u suradnji s Hrvatskom kino mrežom i Pučkim otvorenim učilištem Slatina napravili informativni okrugli stol o primjeni filma u nastavi u osnovnim i srednjim školama. Cilj je usustaviti filmsko obrazovanje od vrtića do fakulteta i nadam se da će i Agencija za odgoj i obrazovanje i Ministarstvo znanosti i obrazovanje uvidjeti moć filma kao umjetnosti. HAVC inače i ove godine sufinancira rad filmskih školskih družina kao izvannastavne aktivnosti u školi. Školske filmske družine počivaju na entuzijazmu pojedinaca u školama, na njihovoj istinskoj ljubavi prema filmskom dječjem stvaralaštvu i medijskoj kulturi. U hrvatskim školama djeluje više od 200 filmskih i video družina te sličnih medijskih grupa. Te družine godišnje proizvedu preko 200 filmova svih rodova kao i ostalih medijskih sadržaja. U njihovom radu sudjeluje više od 3000 učenica i učenika te 200 nastavnika i učitelja. Kroz bavljenje filmom i medijskom kulturom razvijaju kritičke i kreativne vještine učenika čime se razvija sposobnost pristupa, raščlambe, vrednovanja i slanja poruke posredstvom filma. Navedene izvannastavne aktivnosti važan su oblik filmskog i medijskog obrazovanja gdje se o filmu i filmskoj pismenosti uči od nižih razreda osnovne škole pa sve do srednje škole. Zajedničkim integriranim radom i suradnjom struke i relevantnih institucionalnih i izvaninstitucionalnih tijela možemo transformirati utjecaj i vrijednost filmskog obrazovanja za djecu i mlade u cijeloj Hrvatskoj. Krajnji cilj je uvođenje edukacije iz područja filmske pismenosti u odgojno-obrazovni sustav na svim razinama i posljedično razvoj publike i razvoj hrvatske kinematografije te jačanje sustava promocije, filmske pismenosti i razvoja publike s naglaskom na hrvatska AV djela.” – rekla je Padjen Đurić.
Izvor: Radio Slatina; Sanja Mrzljak Jovanić.
![]() |
![]() |
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.