Ovisnosti nove živote mlade love – aktivnosti na satu Kemije
Autor: Mario Gumbarević, 18. 3. 2024.
S obzirom na opasnosti i štetne utjecaje tzv. novih ovisnosti po živote mladih, učenici 2. a opće gimnazije na satu Kemije s prof. Dinkom Prenković u petak, 15. ožujka istraživali su posljedice konzumacije e-cigareta, energetskih pića i nikotinskih vrećica. Podijeljeni u skupine samostalno su istraživali navedene proizvode, bilježili najvažnije informacije za svaki, zatim kemijski sastav te njihov utjecaj na čovjekov organizam.
U istraživanju su saznali da:
1. Energetska pića sadrže visoke razine metil-ksantina (uključujući kofein) i šećera u kombinaciji s drugim sastojcima kao što su taurin, ginseng, guarana i B vitamina. Količina kofeina u energetskom piću najčešće se kreće od 80 do 300 miligrama po boci ili limenci napitka, a sadrže prosječno 27 g šećera u 250 ml (više od 5 žličica šećera u jednoj limenci).
2. Glavni su sastojci otopine e-cigareta: nikotin, propilen glikol s ili bez glicerola i različita sredstva za poboljšanje okusa. Konzumacijom se stvara aerosol koji, uz nikotin, najčešće uključuje: glikole, aldehide, hlapljive organske spojeve (VOC), policikličke aromatske ugljikovodike (PAH), specifične duhanske nitrozamine (TSNA), glioksal, metilglioksal, diacetil, acetol, metale, silikatne čestice i druge elemente.
3. Nikotinske vrećice sadrže dehidrirani nikotin u obliku bijelog praha (s dodanim aromama), biljna vlakna i zaslađivače.
Najčešće posljedice konzumacije navedenih proizvoda su povećanje krvnog tlaka i otkucaja srca, blagi simptomi intoksikacije što uključuje mučninu i povraćanje uz povećanu izloženost simptomima kao što je proljev, slinjenje i usporavanje otkucaja srca. Teška trovanja mogu biti karakterizirana napadajima i respiratornom depresijom, stoga je nužno podizanje razine informiranosti o štetnosti ovih proizvoda.
Nositeljice projekta iz područja GOO-a
učenice 2.a opće gimnazije
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.