Istraživanje o novim ovisnostima – usporedba naše škole i škole iz ERASMUS+ projekta
Autor: Mario Gumbarević, 3. 5. 2024.
Nakon provedene ankete s učenicima naše škole o novim ovisnostima (energetska pića, e-cigarete poznate kao wiip/vape, te nikotinske vrećice tzv. SNUS) otvorila se mogućnost provesti anketu na engleskom jeziku za učenike iz Rumunjske koji su u okviru ERASMUS+ projekta gostovali u našoj školi od 22. do 26. travnja. Provedena je anketa s učenicima, gostima iz Rumunjske, kako bismo mogli usporediti razmišljanja i stavove naših učenika i učenika iz Rumunjske o konzumiranju navedenih proizvoda na tržištu koji spadaju u nove ovisnosti kod djece i mladih
Anketa je provedena na web stranici naše škole tijekom tjedna gostovanja učenika iz Erasmus+ projekta. Budući da su preko Erasmus+ projekta kod nas u školu došli svega 15 učenika, svi su popunili anketu ali je mali uzorak anketiranih, no dobivene informacije su bile dovoljne za usporedbu. Učenici naše škole ovu anketu ispunili su u studenom 2023. i pristupilo je anketi 105 naših učenika.
Cilj ankete bio je prikupiti informacije o iskustvu učenika, njihovim razmišljanjima i stavovima o novim ovisnostima, te usporediti dobivene rezultate naše škole s rezultatima učenika iz Rumunjske.
Rezultati provedenih anketa pokazali su sljedeće:
Analiza anketa dovela je do sljedećeg zaključka:
Učenici naše škole, ali i učenici gosti iz Rumunjske koji su dio ERASMUS+ projekta, pokazali su da im proizvodi koji spadaju u nove ovisnosti nisu strani. Veliki postotak njih smatraju da su te opasnosti prisutne i konzumiraju se već u osnovnoj školi, da su dostupne u javnoj prodaji, financijski su relativno prihvatljive, te se o njima kao opasnostima ne uči dovoljno u školi.
Osim što nisu dovoljno educirani u školi učenici smatraju da su škola, roditelji te mjerodavne državne ustanove odgovorni za suzbijanje konzumiranja navedenih proizvoda koji spadaju u nove ovisnosti. Zanimljivo je primijetiti da bez obzira iz koje su škole učenici su podjednako odgovarali na pitanja tako da se čini kako su nove ovisnosti svakodnevno prisutne oko njih i ne smatraju ih opasnima. Ako pak promotrimo ostala pitanja ankete učenici savjetuju kako su razgovor s djecom, edukacije učenika u školi, te edukacija roditelja i nastavnika najbolji načini kako stati na put novim ovisnostima, uporabi i preprodavanju istih.
Potpune ankete sa svim odgovorima učenika možete vidjeti na poveznicama: anketa učenika naše škole, anketa učenika iz Rumunjske uključenih u Erasmus+ projekT.
Anketu pripremile nositeljice projekta iz područja GOO-a
učenice 2.a opće gimnazije
Anketu provela i analizirala profesorica informatike Ksenija Rastija
Autorica: Ksenija Rastija, prof.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje glasi: „Investiraj u naš planet“. Učenici naše škole na panou su zorno prikazali posljedice utjecaja čovjeka na naš planet te predložili konkretne aktivnosti koje možemo i trebamo poduzeti. Materijale za pano prikupili su učenici: Tereza Đorđević (2.a) , Anamaria Jokić (3.a), Valentino Đumlija (3.a), Ines Schweigert (4.b) dok su u izradi panoa sudjelovale učenice: Lana Kovačević (3.a), Gabriela Kovačević (3.a), Ines Schweigert (4.b) i Izabela Štimac (4.b). Mentor učenicima je profesorica Dragana Medved.