2022-10-04 15:22:18

Svjetski dan zaštite životinja 2022.

Svjetski dan zaštite životinja obilježava se svake godine 4. listopada.  Prvi puta počeo se obilježavati 1931. godine tijekom konvencije ekologa u Firenci, a njegov je cilj bio upozoriti na položaj ugroženih životinja.

 

Ovaj dan odabran je za Svjetski dan zaštite životinja jer se na taj dan slavi i Franjo Asiški , zaljubljenik u prirodu i glavni svetac za životinje i okoliš.

Svjetski dan zaštite životinja pokrenuo je kinolog Heinrich Zimmermann. Organizirao je prvi Svjetski dan životinja 24. ožujka 1925. u Sport Palace u Berlinu, Njemačka. Ovom prvom događaju prisustvovalo je više od 5000 ljudi. Akcija je prvotno bila planirana za 4. listopada, kako bi se uskladila s blagdanom svetog Franje Asiškog, zaštitnika ekologije.
Zbog posebnog zemljopisnog položaja, na razmeđi nekoliko biogeografskih regija, te karakterističnih klimatskih i geomorfoloških uvjeta, Hrvatska  je jedna od najbogatijih europskih zemalja po biološkoj raznolikosti. 
Velika raznolikost kopnenih,morskih i podzemnih staništa rezultirala je bogatstvom vrsta i podvrsta te znatnim udjelom endema. 
U Hrvatskoj obitava velik broj vrsta ugroženih u Europi, što je povezano s očuvanim staništima.
Temeljem Zakona o zaštiti prirode divlje vrste proglašavaju se strogo zaštićenim i zaštićenim na temelju njihove ugroženosti i međunarodnih ugovora koje je Hrvatska preuzela. Kršenje zakona kažnjivo je od tisuću do milijun kuna. 

U Hrvatskoj je strogo zaštićen veliki broj vrsta iz skupine sisavaca, poput vuka i risa, sve vrste šišmiša, dvije vrste dupina koje se pojavljuju u Jadranu, ali i sve vrste dupina i kitova koji se u njemu slučajno zateknu, zatim velik broj ptica, gmazova, kornjača i vodozemaca.
 


Poljoprivredna i veterinarska škola Osijek