2021-12-03 08:15:17

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se 3. prosinca, a povijest obilježavanja seže u listopad 1992. godine kada je Glavna skupština Ujedinjenih naroda na zajedničkoj sjednici, održanoj radi obilježavanja Desetljeća osoba s invaliditetom (1983. – 1992.), usvojila rezoluciju kojom je taj dan  proglašen Međunarodnim danom osoba s invaliditetom.

 

Nakon donošenja navedene rezolucije, UN-ova Komisija za ljudska prava pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, 3. prosinca, s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.

Pandemija virusa COVID-19 unijela je značajne promjene u svakodnevicu i radno okruženje. Posebnu pozornost potrebno je
obratiti pružanju podrške osobama s invaliditetom, koje ne samo da su u većem riziku od zaraze COVID-19, već imaju i više
teškoća u pridržavanju mjera opreza, kao i fizičkog distanciranja. Tu je i pitanje zaštite mentalnog zdravlja, odnosno nošenje sa
strahom koji je vezan za virus, a nastavno na sve njihove popratne zdravstvene probleme s kojima se susreću na dnevnoj bazi.

Znate li?

Da će kroz život , privremeno ili trajno, preko 1/6 svjetske populacije doživjeti invaliditet, bez obzira bila tu riječ o nemogućnosti kretanja, neurološkoj, genetskoj ili mentalnoj poteškoći (npr. depresiji). U kombinaciji s osobnim i okolinskim faktorima moguće da će izostati socijalna podrška u tom trenutku.

Od ukupnog broja osoba s invaliditetom, njih 80% živi u zemljama u razvoju.

Procjena je da je otprilike 46% osoba starijih od 60 godina iskusilo  neki oblik invaliditeta.

Jedna od četiri žene će u životu najvjerojatnije doživjeti određeni oblik invaliditeta, kao i jedno od desetero djece.

Prema podacima Registra o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj živi preko 500 000 osoba s invaliditetom, od čega je 60 % muškaraca i 40 % žena.

Možemo li i sami doprinijeti proširenju svijesti i boljem odnosu prema osobama s invaliditetom? Možemo!


Tehnička i industrijska škola Ruđera Boškovića u Sinju