2022-05-26 18:14:49 Erasmusovci na "3D&E vještinama" izradili 3D printer i e-buggy Na početku 3. razreda razrednik nam je pričao o zanimljivom projektu vezanom za područje naše struke, projekt bi obuhvaćao dvije različite vještine za naučiti i odlazak u Njemačku. Prva od tih vještina bih bila sastavljanje i korištenje 3D printera, dok je druga izrađivanje električnog buggy-ja.
Riječi su ovo kojima učenik Borna Salaić započinje izvjaštaj o iskustvu sudjelovanja na Erasmus+ KA1 projektu "3D&E vještine", a nastavak pročitajte klikom na opširnije. Prvi korak projekta je bila prijava, te zadovoljiti određene uvijete. Planirani polazak bio je u siječnju, ali s obzirom na situaciju s Covid-19 naši planovi su pali u vodu, bili su prebačeni na čekanje. Profesor nam je priopćio radosnu vijest u ožujku, potvrđen je odlazak u Njemačku, idemo u svibnju.Počeli smo s kulturološkim, jezičnim i stručnim pripremama. Naučili smo o povijesti Leipziga, znamenitostima, osnovama njemačkoga jezika i stručno se pripremili za odlazak na mobilnost. Krenulo je iščekivanje i nervoza o tome što nas tamo čeka i koliko je naše znanje u stručnom području razvijeno. Došao je dan polaska, 1.svibnja u ponoć. Ispred škole nas 20-ak, strojarski računalni tehničari i tehničari za vozila i vozna sredstva, u pratnji dva profesora kreću u novo životno iskustvo u trajanju od 14 dana. Nedjelja popodne stižemo u Schkeuditz, gdje nas je dočekao vodič, gospodin Matthew koji nas je upoznao sa smještajem i objasnio nam je pravila koja trebamo poštovati dok smo u Gut Wehlitz-u. U ponedjeljak smo od mentora dobili zadatke i uputstva te smo krenuli smo u sastavljanje 3D printera. Nakon radnog dana na praksi u slobodno vrijeme upoznavali smo se s učenicima iz drugih država Španjolske, Makedonije, Rumunjske, Švedske… Posjetili smo Leipzig, obišli smo stari centar grada koji je bio glavno mjesto za trgovanje u Europi u svojem vremenu. Otišli smo u posjet spomeniku Borbe naroda, gdje smo pogledali kratki film kako je do borbe došlo, koje su bile posljedice borbe, kako je spomenik izgrađen i koje poznate osobe su ga posjetile. Nama najzanimljiviji posjet je posjet tvornici Porsche-a u Leipzigu. Voditeljica nas je upoznala s radom tvornice, obišli smo većinu tvornice i upoznali što znači termin „vjenčanja“ u tvornici Porschea, spajanje karoserije s prijenosom i motorom. U Porsche-ovom muzeju vidjeli smo mnoge modele automobila kroz povijest razvijanja Porsche-a. Neki od učenika bili su na Red Bull stadionu u Leipzigu gdje su pogledali zanimljivu utakmicu. Ostatak projekta proveli smo na praksi, uživanjem tijekom slobodnog vremena i čestim šetanjima kroz Schkeuditz. Naša praksa završila je uspješno, 3D printer i buggy su sastavljeni. Svi smo dobili zaslužene certifikate za naš rad i nakon tog se pozdravili s voditeljima, osobljem i mentorima, zahvalili im na svemu. U subotu ujutro krenuli smo kući bogatiji za novo nezaboravno iskustvo!
Učenici zanimanja strojarski računalni tehničar i tehničar za vozila i vozna sredstva sudjelovali su na dvotjednoj mobilnosti stručne prakse u Njemačkoj. Mobilnost učenika je bila organizirana u mjestu Schkeuditz gdje su učenici imali prilike steći nova znanja i vještine u području strojarstva. Učenici su prema planu dvotjedne prakse u projektu Erasmus+ K122 „3D vještine za budućnost“ uz pomoć mentora imali priliku napraviti i sastaviti 3D printer i e-buggy. Skupina od 10 učenika u zanimanju strojarski računalni tehničar izrađivala je 3D printer prema nacrtima i uputstvima koje ima je dao mentor. Kada su sastavili printer izvršili su kalibraciju i isprintali probne komade. Druga skupina od 10 učenika zanimanja tehničar za vozila i vozna sredstva su prema radioničkim crtežima izradili konstrukciju e-buggy vozila. Nakon toga su spojili su el. motore, kotače, akumulator i sjedalo te izvršili testnu vožnju. Za sve učenike je ovo bilo odlično iskustvo prakse jer su imali prilike raditi na nekom proizvodu od početka njegove izrade do krajnjeg proizvoda. Učenici su imali plaćen put i smještaj s punim pansionom tijekom boravka u Njemačkoj. Nakon završetka učenici su dobili certifikate o uspješno odrađenoj stručnoj praksi i Europass dokument u kojem su zabilježena stečena znanja i vještine tijekom razdoblja mobilnosti u inozemstvu. Sam projekt je sufinancirala Europska unija, a odobrila Agencija za mobilnost i programe EU-a. Izvještava : nastavnik Danijel Kovačević, voditelj projekta |
Strojarska tehnička škola Osijek |