Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj

POSJET HIPERBARIČNOJ KOMORI I ZAVODU ZA POMORSKU MEDICINU HRVATSKE RATNE MORNARICE

Autor: Željko Cvitković-Đone, 17. 6. 2024.

Učenici 4.E razreda  zajedno sa nastavnicom Monikom Šušnjara u sklopu nastave iz predmeta Kronične rane posjetili su Zavod za pomorsku medicinu Hrvatske ratne mornarice.

Cilj posjeta bio je upoznati se sa metodom liječenja koja se provodi u hiperbaričnoj komori, odnosno udisanje 100% kisika pri tlaku većem od 1 bara.

Hiperbarična komora je hermetički zatvorena, te se podizanjem tlaka pomoću kompresora i spremnika stlačenog zraka simulariju  ronilački uvjeti definirani fizikalnim zakonima pa se često hiperbarična komora naziva i „stimulator ronjenja“.

Najčešće indikacije za liječenje hiperbaričnom oksigenoterapijom su: dekompresijska bolest ronilaca, barotraumatska plinska embolija, te  liječenja kroničnih rana kojima je u osnovi nastanka nedostatak kisika – hipoksija, koju treba ukloniti kako bi stanice tkiva ponovno  mogle uspostaviti normalnu funkciju. Udisanjem 100% kisika nadoknađujemo kisik u onim dijelovima organizma koji su iz bilo kojeg razloga loše prokrvljeni, pa je dostava kisika normalnim putem nedostatna. Također, 100% kisik djeluje na smanjenje otekline u upalnom procesu ali i suzbijanje ili uništavanje mikroorganizama koji uzrokuju bolest.

Broj indikacija i potreba za liječenjem hiperbaričnom oksigenacijom svakodnevno je sve veći. Ova metoda je je jedna od najučinkovitijih 100% prirodnih metoda za brže cijeljenje rana i unaprjeđenje tjelesnih i kognitivnih sposobnosti.

Proces hiperbarične oksigenoterapije  provode visoko educirani i specijalizirani medicinari. Stručni tim sačinjavaju doktor medicine, medicinska sestra/tehničar i operater visokotlačnih sustava.

Prilikom našeg posjeta Zavodu za pomorsku medicinu, djelatnici su nam omogućili uvid u rad hiperbarične komore. Posebno se zahvaljujemo sr. Diani Ujević koja nam je prezentirala višemjesnu dvoodsječnu barokomoru i princip rada.

Veliko hvala svima.

Monika Šušnjara, učenici 4.E razreda

Fotogalerija.

Popis udžbenika 2024/2025

Profesionalno usmjeravanje

učenika završnih razreda

srednjih škola

Google tražilica

Uplatnica za duplikat razredne svjedodžbe
Uplatnica za duplikat završne svjedodžbe

IZDAVANJE POTVRDA

POTVRDA

Upute su dolje u priloženom dokumentu.

dokumenti DM
Oracle Academy

« Listopad 2024 »

Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj / Dinka Šimunovića 14, HR-21230 Sinj / ss-strukovna-banajosipajelacica-sinj.skole.hr / ured@ss-strukovna-banajosipajelacica-sinj.skole.hr