2023-09-30 18:49:00

Obrnuta učionica u radu s darovitim učenicima

Obrnuta učionica (eng. flipped classroom) je obrazovni model koji se koristi za povećanje interaktivnosti i angažovanja učenika tokom nastave. U ovom modelu, tradicionalni redosled učenja je preokrenut: učenici prvo kod kuće uče novu građu kroz video predavanja, članke ili druge materijale, a zatim u učionici rade na zadacima, projektima i aktivnostima koje produbljuju njihovo razumevanje uz podršku nastavnika.

Ovaj model može biti posebno koristan za darovite učenike iz nekoliko razloga:

Personalizacija učenja: Daroviti učenici često napreduju brže od svojih vršnjaka i imaju potrebu za dodatnim izazovima. Obrnuta učionica im omogućava da uče tempom koji im odgovara i da se fokusiraju na oblasti koje ih najviše zanimaju. Povećana interaktivnost: Učionica postaje prostor za aktivno učenje, diskusiju, rešavanje problema i praktičnu primenu znanja. Daroviti učenici mogu koristiti ovo vreme za dublje istraživanje tema i rad na složenijim zadacima. Samostalnost: Daroviti učenici često uživaju u samostalnom učenju i istraživanju. Obrnuta učionica podstiče razvoj samostalnosti i odgovornosti za sopstveno učenje. Pristup naprednim materijalima: Učenici mogu pristupiti materijalima koji su prilagođeni njihovom nivou znanja i interesovanjima, omogućavajući im da se dublje bave temama koje ih zanimaju. Individualna podrška: Nastavnici u obrnutom modelu imaju više vremena da pružaju individualnu podršku i povratne informacije učenicima, što je posebno važno za darovite učenike koji mogu imati specifične potrebe ili interese. Implementacija obrnutog modela za darovite učenike Priprema materijala: Pripremite različite vrste materijala (video predavanja, članci, interaktivni sadržaji) koji pokrivaju osnovne i napredne nivoe gradiva. Omogućite učenicima pristup ovim materijalima online. Planiranje učioničkih aktivnosti: Organizujte učioničke aktivnosti koje podstiču kritičko razmišljanje, rešavanje problema, kreativnost i saradnju. Ovo mogu biti projekti, eksperimenti, diskusije ili praktične vežbe. Individualizacija zadataka: Prilagodite zadatke interesovanjima i sposobnostima darovitih učenika. Omogućite im da biraju projekte ili istraživačke teme koje ih posebno interesuju. Povratne informacije: Redovno pružajte povratne informacije i smernice kako bi učenici mogli da napreduju i unapređuju svoje veštine. Korišćenje tehnologije: Iskoristite tehnologiju za kreiranje interaktivnih i angažujućih materijala. Platforme za e-učenje, obrazovni softveri i aplikacije mogu biti korisni alati. Praćenje napretka: Pratite napredak učenika i prilagođavajte materijale i aktivnosti prema njihovim potrebama i postignućima.

Implementacija obrnutog modela može biti izazovna, ali i vrlo korisna za darovite učenike, omogućavajući im da maksimalno iskoriste svoje potencijale i da se razvijaju na način koji im najviše odgovara.

 


Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj