2023-10-30 21:48:00

Sigurnost na internetu-Međunarodni dan interneta 2023

Internet je bez sumnje postao sastavni dio naših života, povezujući ljude, tvrtke i informacije diljem svijeta. Svake godine 29. listopada svijet obilježava Međunarodni dan interneta, razmišljajući o transformativnoj moći interneta i njegovom dubokom utjecaju na društvo.

Okupio je ljude preko geografskih i kulturnih granica, omogućio razmjenu informacija i znanja te stvorio nove prilike za gospodarski rast i društveni razvoj.

Široka dostupnost interneta 1990-ih označila je početak digitalne revolucije. U ovom je razdoblju došlo do dramatične promjene u načinu na koji ljudi komuniciraju, rade, kupuju i pristupaju informacijama. S internetom su informacije postale dostupnije, otvarajući vrata do sada neviđene razmjene znanja i globalne povezanosti.

Prošli su dani slanja pisama ili skupih međugradskih poziva. E-pošta, društveni mediji i platforme za izravnu razmjenu poruka učinile su povezivanje s prijateljima, obitelji i kolegama širom svijeta lakšim nego ikad. Alati za videokonferencije omogućili su besprijekorne virtualne sastanke, potičući suradnju na globalnoj razini. Ova transformacija u komunikaciji učinila je svijet manjim, međusobno povezanijim mjestom.

Dok je internet donio brojne prednosti, on je također izazvao važne izazove i brige. Pitanja privatnosti, kibersigurnosne prijetnje i dezinformacije neka su od kritičnih pitanja kojima se treba pozabaviti.

Pojačani kibernetički napadi: Internet je značajno proširio područje napada kibernetičkih prijetnji. S više uređaja i sustava povezanih s internetom, postoji više ulaznih točaka koje kibernetički kriminalci mogu iskoristiti.

Razvoj vektora napada: Internet je doveo do novih vektora napada, kao što su phishing, ransomware i distribuirani napadi uskraćivanja usluge (DDoS). Ove su prijetnje s vremenom postale sofisticiranije.

E-trgovina i privatnost podataka: Internet je potaknuo rast e-trgovine i online transakcija. To je izazvalo zabrinutost oko sigurnosti i privatnosti osobnih i financijskih podataka.

Računalni oblak: Dok računalstvo u oblaku nudi skalabilnost i fleksibilnost, ono je također uvelo nove sigurnosne izazove, kao što su povrede podataka i pogrešno konfigurirani resursi u oblaku.

Sigurnost interneta stvari (IoT): Internet stvari (IoT) doveo je mnoštvo uređaja povezanih s internetom u naše domove i tvrtke, a ti uređaji često imaju slabu sigurnost, što ih čini atraktivnim metama za kibernetičke kriminalce.

Ukratko, utjecaj interneta na kibernetičku sigurnost višestruk je. Iako je uveo nove prijetnje i izazove, također je pružio alate i prilike za jačanje praksi kibernetičke sigurnosti. Kako se internet nastavlja razvijati, tako će se razvijati i okruženje kibernetičke sigurnosti, uz stalne napore da se prilagodi prijetnjama i ranjivostima u nastajanju.

Upamtite da je kibernetička sigurnost proces koji je u tijeku i da je ključno ostati oprezan i proaktivan u zaštiti svog digitalnog identiteta i podataka.


Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj