2024-06-06 10:52:00

Budimo održivi-Let's be sustainable

Obrazovanje ima ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti naše planete. Kroz edukaciju o održivom razvoju, učenici stječu znanja, vještine i vrijednosti potrebne za izgradnju održivije budućnosti. Projekt "Budimo održivi-Let's be sustainable" pruža priliku učenicima da razumiju i primjenjuju principe održivosti u svakodnevnom životu. U nastavku su predstavljeni ključni ishodi učenja za učenike na ovu važnu temu.

1. Razumijevanje koncepta održivosti

Ishod učenja: Učenici će moći definirati i objasniti koncept održivog razvoja, te prepoznati njegovu važnost za budućnost čovječanstva i našeg planeta.

Aktivnosti:

Diskusije u razredu o značenju održivog razvoja. Izrada plakata koji prikazuju osnovne principe održivosti. Analiza studija slučaja o održivim praksama u različitim dijelovima svijeta.

2. Prepoznavanje ekoloških problema

Ishod učenja: Učenici će biti sposobni identificirati glavne ekološke probleme poput klimatskih promjena, zagađenja, gubitka biodiverziteta i prekomjerne potrošnje resursa.

Aktivnosti:

Istraživački projekti o različitim ekološkim problemima. Prezentacije o utjecaju tih problema na lokalne zajednice i globalnu razinu. Posjete lokalnim ekološkim organizacijama ili sudjelovanje u ekološkim akcijama.

3. Razvijanje ekološke pismenosti

Ishod učenja: Učenici će razviti osnovnu ekološku pismenost, uključujući razumijevanje ekosustava, energije i prirodnih resursa.

Aktivnosti:

Radionice o funkcioniranju ekosustava i važnosti očuvanja prirodnih staništa. Eksperimenti u prirodi kako bi se bolje razumjelo kruženje tvari i energije. Edukativne igre i kvizovi o ekologiji.

4. Usvajanje održivih navika

Ishod učenja: Učenici će usvojiti održive navike u svakodnevnom životu, poput recikliranja, smanjenja potrošnje plastike i odgovornog korištenja energije.

Aktivnosti:

Organiziranje akcija recikliranja u školi. Kreiranje kampanja za smanjenje upotrebe plastike. Implementacija programa štednje energije u školi i kod kuće.

5. Promicanje održive potrošnje

Ishod učenja: Učenici će razumjeti koncept održive potrošnje i biti sposobni primijeniti ga prilikom kupovine i korištenja proizvoda.

Aktivnosti:

Istraživanje o utjecaju različitih proizvoda na okoliš. Kreiranje vodiča za održivu kupovinu za učenike i njihove obitelji. Organizacija sajmova ekoloških proizvoda u školi.

6. Razvijanje kritičkog mišljenja

Ishod učenja: Učenici će razviti kritičko mišljenje o pitanjima održivosti, sposobnost analiziranja informacija i donošenja informiranih odluka.

Aktivnosti:

Debatne sesije o kontroverznim ekološkim pitanjima. Pisanje eseja i članaka o različitim aspektima održivog razvoja. Sudjelovanje u radionicama o analizi medijskih izvora i prepoznavanju dezinformacija.

7. Angažiranje u zajednici

Ishod učenja: Učenici će biti motivirani za aktivno sudjelovanje u lokalnim i globalnim inicijativama za očuvanje okoliša i održivi razvoj.

Aktivnosti:

Volontiranje u lokalnim ekološkim organizacijama. Organiziranje i sudjelovanje u ekološkim manifestacijama i akcijama. Razvijanje projekata za poboljšanje održivosti u školi i zajednici.

Današnji svijet suočava se s nizom ekoloških izazova koji prijete opstanaku života kakvog poznajemo. Klimatske promjene, zagađenje zraka i vode, nestajanje šuma, gubitak biodiverziteta i prekomjerna eksploatacija prirodnih resursa samo su neki od problema s kojima se suočavamo. Dan zaštite okoliša, koji se obilježava 5. lipnja svake godine, prilika je da se prisjetimo važnosti očuvanja našeg planeta i da promišljamo o načinima kako možemo živjeti održivije.

U tom kontekstu, globalna inicijativa ACT NOW poziva nas na hitnu akciju za održiviji svijet.

Održivi razvoj definira se kao razvoj koji zadovoljava potrebe sadašnjice, a da pritom ne ugrožava mogućnost budućih generacija da zadovolje svoje potrebe. Ova definicija naglašava potrebu za balansiranjem između ekonomskog rasta, društvene dobrobiti i zaštite okoliša. Održivo življenje nije samo odgovornost vlada i korporacija; to je odgovornost svakog pojedinca.

Klimatske promjene su vjerojatno najznačajniji ekološki problem našeg vremena. Emisije stakleničkih plinova, prvenstveno ugljičnog dioksida iz sagorijevanja fosilnih goriva, dovode do globalnog zatopljenja. Posljedice su već vidljive: ekstremni vremenski uvjeti, porast razine mora, topljenje ledenjaka i promjene u ekosustavima. Smanjenje emisija stakleničkih plinova ključni je korak ka održivosti, a to možemo postići prelaskom na obnovljive izvore energije, povećanjem energetske učinkovitosti i promjenom potrošačkih navika.

Gubitak biodiverziteta još je jedan ozbiljan problem. Šume, koje su dom za velik broj biljnih i životinjskih vrsta, nestaju alarmantnom brzinom zbog sječe, poljoprivrede i urbanizacije. Očuvanje šuma ključno je ne samo za zaštitu biodiverziteta, već i za regulaciju klime i održavanje kvalitete zraka i vode. Povećanje zaštićenih područja, obnova degradiranih ekosustava i održiva poljoprivreda neki su od načina kako možemo zaštititi prirodne stanište.

Održivi načini života

Svaki pojedinac može doprinijeti održivosti kroz svakodnevne odluke. Recikliranje, smanjenje potrošnje plastike, korištenje javnog prijevoza, bicikla ili hodanje umjesto vožnje automobilom, kupovina lokalnih i ekološki proizvedenih proizvoda, te smanjenje potrošnje energije u kućanstvu samo su neki od načina na koje možemo živjeti održivije. Obrazovanje i podizanje svijesti također su ključni faktori u poticanju održivog ponašanja.

ACT NOW: Globalna inicijativa za održivost

Globalna inicijativa ACT NOW, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda, poziva nas na hitnu akciju kako bi se suočili s klimatskim promjenama i unaprijedili održivi razvoj. ACT NOW je kampanja koja se fokusira na podizanje svijesti i poticanje konkretnih akcija koje svatko od nas može poduzeti. Evo nekoliko ključnih aspekata ove inicijative:

Smanjenje ugljičnog otiska: Kroz aplikaciju ACT NOW, pojedinci mogu pratiti i smanjivati svoj ugljični otisak. Aplikacija nudi prijedloge kako smanjiti potrošnju energije, reducirati upotrebu plastike, te povećati korištenje obnovljivih izvora energije.

Promocija održive prehrane: ACT NOW potiče ljude na konzumaciju lokalno proizvedene hrane, smanjenje otpada od hrane i povećanje udjela biljnih namirnica u prehrani.

Podizanje svijesti: Kroz edukativne kampanje i informativne materijale, ACT NOW nastoji educirati ljude o važnosti održivih praksi i potaknuti ih na promjene u svakodnevnom životu.

Angažman zajednica: Inicijativa potiče zajednice širom svijeta da se udruže u borbi protiv klimatskih promjena kroz lokalne projekte, čišćenje okoliša, sadnju drveća i druge aktivnosti koje doprinose očuvanju okoliša.

Obrazovanje za održivi razvoj pruža učenicima potrebna znanja, vještine i vrijednosti za izgradnju održivije budućnosti. Kroz različite aktivnosti i projekte, učenici će biti osposobljeni za prepoznavanje ekoloških problema, usvajanje održivih navika i aktivno sudjelovanje u zaštiti okoliša.

Budući da je održivost ključna za opstanak našeg planeta, važno je da se učenici educiraju i osposobe za preuzimanje odgovornosti u stvaranju održivije budućnosti. Budimo održivi – to nije samo slogan, već imperativ našeg vremena.

Budimo održivi – to nije samo slogan, već imperativ našeg vremena. Održivost zahtijeva zajednički napor svih nas: pojedinaca, zajednica, vlada i međunarodnih organizacija. Svaki korak koji poduzmemo ka održivom načinu života korak je ka očuvanju našeg planeta za buduće generacije.

Inicijativa ACT NOW nas podsjeća da hitno trebamo djelovati kako bismo osigurali održivu budućnost. Na Dan zaštite okoliša, ali i svakog dana, sjetimo se da je naš planet naša odgovornost. Krenimo danas, budimo promjena koju želimo vidjeti.

Let's be sustainable!

 

Autor: Nada Ratković, prof. mentor


Srednja strukovna škola bana Josipa Jelačića Sinj