2012-03-28 11:55:36

25. ŠKOLA LJUDSKIH PRAVA

Učenik naše škole Jozo Jukić 4.F sudjelovao je na 25. školi ljudskih prava...

 

 

25. Škola ljudskih prava

Dvadeset i petu Školu ljudskih prava održane ove godine u Varaždinu, pohodio je Jozo Jukić, učenik Tehničke škole Kutina. Evo kratak sažetak što se tamo događalo i što sve tamo možete čuti, vidjeti i naučiti….

Danas kada imamo toliko „zagarantiranih“ ljudskih prava, ona su sve više ugroženija, i poprimaju status privilegija. Prava nisu prava ako nam ih netko može uskratiti na bilo koji način, stoga o ljudskim „pravima“ možemo razgovarati kao o trenutnim privilegijama koje imamo kao ljudi. Upravo zbog ovih pojava a i mnogih drugih Centar za mirovne studije (CMS), tim Mlada MIRamiDA u Hrvatskoj organiziraju Škole ljudskih prava s ciljem dizanja svijesti ljudi o pitanju ljudskih prava.

Projekt "Škola ljudskih prava za mlade" dio je višegodišnjeg programa obrazovanja srednjoškolaca/ki kojim se putem edukacije o ljudskim pravima i za ljudska prava, kao neizostavni dio promiče kultura mira i nenasilja, afirmacija i zaštita ljudskih prava, društveno pravedni odnosi, solidarnost te aktivno i odgovorno građanstvo. Škola ljudskih prava konceptualno se sastoji od tematskih predavanja, iskustvenih vježbi i radionica o kazalištu i video aktivizmu putem kojih sudionici procesno prorađuju teme o kojima su nešto čuli i naučili. Škole su namijenjene polaznicima/icama 2., 3. i 4. razreda srednjih škola na području cijele Hrvatske.

Projekt je započeo 2000. godine, u okviru regionalnog programa Škola ljudskih prava za mlade Zapadnog Balkana. Iste Škole organiziraju se u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji, Kosovu i Hrvatskoj. Svim Školama unutar regionalnog programa zajedničko je 60% sadržaja. Preostalih 40% sadržaja ostavljeno je svakoj pojedinoj zemlji da određuje prema svojim potrebama, specifičnim temama i interesima.

Uz financijski podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Norveške, održana je 25. Škola ljudskih prava za srednjoškolce/ke u Turčinu kraj Varaždina. Tijekom Škole koja je trajala od 18. do 25. veljače 2012. sudjelovalo je osamnaest srednjoškolaca i srednjoškolki iz cijele Hrvatske (Sirač, Sunger, Petrinja, Slavnoski Brod, Zagreb, Poreč, Rovinj, Bale, Bedekovčina, Krapinske Toplice, Lepoglava, Kutina, Beli Manastit, Novska, Vojnić, Gospić, Dubrovnik, Sinj).

Sudionici su za školu birani na temelju riješene ankete (koja se temeljila na nekom osnovnom znanju o ljudskim pravima, institucijama koje štite ta prava, te o problemima koji muče mlade u lokalnim zajednicama) te motivacijskog pisma.

Teme koje su sudionici mogli pratiti bile su: nenasilna komunikacija, timski rad i suradnja o kojima su predavale Julija Kranjec - koordinatorica Škola ljudskih prava, CMS i Lovorka Bačić – stručna suradnica u programu edukacije Centra za mirovne studije, asistentica na programu Škole ljudskih prava i programu Mirovni studiji, CMS;

Ljudska prava kroz povijest (Žarko Puhovski - profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i aktivist za ljudska prava);

Identiteti, različitosti i predrasude (Iva Zenzerović Šloser – voditeljica Programa edukacije, CMS);

Predrasude i diskriminacija (Lovorka Bačić i Julija Kranjec);

Ženska ljudska prava/LGBTTIQ (Sanja Sarnavka- predsjednica udruge B.a.B.e. i aktivistica za ljudska prava);

Institucionalni mehanizmi zaštite ljudskih prava, Civilno društvo u RH i Aktivizam mladih (Lovorka Bačić i Julija Kranjec)

Te Mladi i prošlost- zašto bi me to zanimalo? (Hrvoje Klasić – asistent na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Odsjek za povijest i Emina Bužinkić- programska voditeljica udruge Documenta – centra za suočavanje s prošlošću).

Osim toga, tijekom Škole imali smo i nekoliko gostiju pa su nam tako svoje organizacije predstavili Hrvoje Kovač (Nezavisna udruga mladih iz Lepoglave) i Dragutin Kliček (Varaždinski underground klub), svoju inicijativu predstavila je grupa Dirdem u školi, a djelokrug rada Pravobraniteljstva za djecu pravobraniteljica Mila Jelavić te Ureda Vlade RH za ljudska prava Lana Velimirović Vukalović.

Ako vas sve ovo zanima ako želite učiti, upoznati vršnjake iz svoje zemlje, razmijeniti i proširiti svoja iskustva, družiti se... i ako uviđate da u društvu postoje problemi, imate želju rješavati ih i aktivno mijenjati društvo u kojem živite, smatrate kako o tome nemate dovoljno znanja... ako želite čuti ono što vam društvo u kojem živite nikako ne omogućava da čujete, ali i učinite... prijavi se.

Ako još uvijek niste sigurni škola je besplatna za sudionike/ce - što znači da troškove putovanja, hrane i smještaja snosi organizator. 


Tehnička škola Kutina