2010-05-30 03:24:00

Srednje obrazovanje

Srednje obrazovanje

Srednjoškolskim obrazovanjem se svakome pod jednakim uvjetima i prema njegovim sposobnostima, nakon završetka osnovnog školovanja, omogućava stjecanje znanja i sposobnosti za rad i nastavak školovanja.

Djelatnost srednjeg školstva obavljaju srednjoškolske ustanove i druge pravne osobe, a obuhvaća različite vrste i oblike odgoja i obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja koji se ostvaruju u skladu s odredbama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Narodne novine broj 87/08.)

Srednjoškolske ustanove su: srednje škole i učenički domovi.

Programi srednjeg školstva su:

  • programi za stjecanje srednje školske spreme
  • programi za stjecanje srednje stručne spreme
  • programi za stjecanje niže stručne spreme i
  • programi osposobljavanja i usavršavanja.

Programima za stjecanje srednje školske, srednje stručne spreme i niže stručne spreme stječu se znanja i sposobnosti za rad i nastavak školovanja.
Programima osposobljavanja i usavršavanja dopunjuju se stečena znanja, sposobnosti i vještine za rad u struci.

Srednje škole, ovisno o vrsti nastavnog plana i programa koji provode, nazivamo:

  1. Gimnazije (opće ili specijalizirane) u kojima se izvodi nastavni plan i program u najmanje četverogodišnjem trajanju, čijim završavanjem učenik stječe srednju školsku spremu.
  2. Strukovne škole (tehničke, industrijske, obrtničke i druge, što se određuje prema vrsti nastavnog plana i programa) u kojima se izvodi nastavni plan i program u trajanju od jedne do pet godina, čijim završavanjem učenik stječe srednju stručnu spremu, odnosno završavanjem programa u trajanju od jedne do dvije godine učenik stječe nižu stručnu spremu.
  3. Umjetničke škole (glazbene, plesne, likovne i druge, što se određuje prema vrsti nastavnog plana i programa) u kojima se izvodi nastavni plan i program u najmanje četverogodišnjem trajanju čijim završavanjem učenik stječe srednju stručnu spremu.

Srednjoškolsko obrazovanje odraslih obuhvaća posebne programe za stjecanje srednje školske ili stručne spreme, niže stručne spreme, programe prekvalifikacije i programe osposobljavanja i usavršavanja.

Strukovne škole

 

Strukovne škole su tehničke, industrijske i obrtničke. Trajanje obrazovanja u strukovnim školama ovisi o vrsti nastavnog plana i programa, a programi se dijele na:

  1. programi četverogodišnjeg trajanja obrazovanja ( tehnički programi)
  2. programi trogodišnjeg trajanja obrazovanja (obrtnički programi-JMO i industrijski programi)
  3. posebni ili programi obrazovanja za stjecanje srednje ili niže stručne spreme za učenike s teškoćama u razvoju
  4. programi do dvogodišnjeg trajanja obrazovanja za stjecanje niže stručne spreme

Završetak srednjoškolskog programa obrazovanja u strukovnim školama završava izradom i obranom završnog rada.
Učenici u strukovnim programima obrazovanja koji traju najmanje četiri godine mogu polagati i ispite državne mature koji im omogućuju nastavak školovanja na visokoškolskoj razini.
Strukovni programi obrazovanja koji traju najmanje tri godine pripremaju učenike za rad u industriji, gospodarstvu i u obrtništvu, a učenici stječu svoje zanimanje na određenoj obrazovnoj razini.
 
Novosti

Doneseni su

Strategija razvoja strukovnog obrazovanja

i

Zakon o strukovnom obrazovanju

s ciljem prilagodljivosti strukovnog obrazovanja potrebama polaznika i tržišta rada kroz moderniziranje sadržaja, metoda strukovnog obrazovanja i osiguranja mogućnosti nastavka obrazovanja.

PRAVILNIK
O NAČINU ORGANIZIRANJA I IZVOĐENJU NASTAVE U
STRUKOVNIM ŠKOLAMA

 




Tehnička škola Nikole Tesle - Vukovar