2013-10-07 14:42:11

Uzmi ili ostavi

 

BOOKCROSSING – SVJETSKI POKRET

ZA SLOBODU KNJIGE

http://www.bookcrossing.com/

 

Može li knjiga biti zarobljena?  Među mnoštvom naslova na policama kućnih i javnih biblioteka kriju se i ona djela koja dugo nisu susrela svojeg čitatelja, tu poželjnu adresu svakoga literarnog svijeta. Bez čitatelja, koji knjigu čita, spoznaje i kreativno ugrađuje u vlastiti svjetonazor, promašen je smisao knjiškog postojanja. Zarobljena knjiga je, jednostavno, knjiga koja je zaboravljena.

I ove školske godine nastavljamo s akcijom razmjene knjiga

"Uzmi ili ostavi".

U Knjižnici provodimo razmjenu rabljenih knjiga s našim korisnicima kao svojevrstan "book crossing", na način da primamo njihove rabljene knjige za koje više nemaju mjesta i/ili potrebe, a koje žele darovati. Ostavljamo ih na raspolaganju drugim korisnicima kojima mogu biti zanimljive i korisne. Pridružite se našoj akciji, donesite svoju staru i upotrebljivu knjigu koju želite pokloniti, a ako u našem ormaru ispred knjižnice nađete neku knjigu za sebe, koju je netko drugi na isti način ostavio, slobodno uzmite ili se uključite u razmjenu knjiga na razini bookcrossinga o čemu možete više saznati na http://www.bookcrossing.com/.


 

Slobodno donesite literaturu koja vam nije potrebna i odložite ju u ormar ispred knjižnice možda će nekome drugome biti korisna.

Unaprijed zahvaljujemo!

BOOKCROSSING – SVJETSKI POKRET ZA SLOBODU KNJIGE

BookCrossing je svjetski pokret izrastao na ideji da knjigu treba osloboditi, pomoći joj da s police iskorači u svijet. Temeljen na principu darivanja i slobodne razmjene, ovaj je pokret uspio dokazati da je za populariziranje čitanja prvenstveno dovoljna kreativnost i entuzijazam. A sve je službeno započelo 21. travnja 2001. godine.

Amerikanac Ron Hornbaker uočio je kako na svijetu postoje internetske stranice za praćenje novčanica i fotografija, no da ne postoje i one koje prate knjige. Uz pomoć supruge te kolega Bruce i Heather Pedersen pokrenuo je inicijativu koja je vrlo brzo izrasla u međunarodni pokret s velikim brojem aktivnih članova. Zahvaljujući njima te brojnim volonterima diljem svijeta koji populariziraju ovaj pokret u svojim sredinama, gotovo 9,5 milijuna knjiga trenutno traži svoje čitatelje u 132 zemlje. Aktivnih bookcrossrera više je od milijun i pol. Zadivljujuće, zar ne?

Kako BookCrossing zapravo funkcionira? Za početak, dovoljno odlučiti darovati knjigu s police te je označiti naljepnicom koju se može preuzeti s internetske stranice www.bookcrossing.com. U naljepnicu se može upisati jedinstveni identifikacijski broj BookCrossinga (BCID), koji se preuzima nakon besplatne registracije. Označenu knjigu bookcrosseri ostavljaju na javnim mjestima ili mjestima predviđenim za razmjenu, kako bi je mogli pronaći i preuzeti drugi zainteresirani čitatelji. Nakon čitanja knjiga se prosljeđuje dalje, i time se nastavlja lanac čitateljske razmjene. Putovanje knjige koja je ušla u BookCrossing može se pratiti uz pomoć identifikacijskog broja upisanog u naljepnicu (BCID), dakako uz pretpostavku da novi čitatelj taj broj upiše na službenoj stranici BookCrossinga i na taj način javi da je knjiga kod njega.


Srednja škola Tina Ujevića Kutina