2023-05-09 15:18:47

Međunarodni Tjedan sestrinstva 2023.

Ovogodišnja tema Tjedna sestrinstva želi osvijestiti mnoge uloge koje medicinske sestre i tehničari imaju u zdravstvenoj skrbi za bolesnika i njegovu obitelj. Pandemija je globalno još jednom zorno pokazala hrabrost, predanost, profesionalnost i etičnost  multidisciplinarnih zdravstvenih timova. Obzirom na specifičnosti zdravstvene njege, medicinske sestre i tehničari najveći dio u tijeku 24 satne skrbi za bolesnika direktno borave, procjenjuju, planiraju, provode i evaluiraju plan zdravstvene njege, ovisno o složenosti bolesnikovih potreba i kategorizaciji bolesnika. Iako su i same obolijevale od korone, a nemali broj i izgubio bitku s  bolešću, nakon izuzetno napornog rada  u „slobodno vrijeme“ volontirale su zajednici i nesebično pomagale potrebitima.

Međunarodni dan medicinskih sestara obilježava se 12. svibnja, na dan rođenja Florence Nightingale, utemeljiteljice modernog sestrinstva, koja je zaslužna za ulazak stručno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnika polovicom 19. stoljeća.
Literaturu i fotografije pogledajte pod opširnije.

Značajnost uloge Florence Nightingale započinje njezinim aktivnostima za vrijeme Krimskog rata. Naime, u drugoj polovici 19. stoljeća pojačava se razvoj kirurgije i kirurških tehnika uvođenjem narkoze, antisepse, asepse; otvaraju se specijalistički kirurški odjeli i povećava broj liječnika. Usporedno se osjeća važnost i potreba stručnog osoblja koje će obavljati zdravstvenu njegu bolesnika, jer do tada njegu bolesnika obavlja needucirano osoblje. 

Nakon procjene stanja u lazaretima s teškim ranjenicima i bolesnicima Florence Nightingale uvodi tri aktivnosti: saniranje higijenskih prilika, opskrbu bolnica čistim rubljem i hranom  te odvajanje bolesnih od ranjenih bolesnika. S ove tri osnovne mjere i organizacijom sestara, za šest mjeseci smrtnost se smanjila s 42% na 2%. Bio je to povijesni pad smrtnosti kod teških ranjenika i bolesnika i to u izvanrednim okolnostima. Florence Nightingale je prvi put činjenicama - sestrinskom dokumentacijom, pokazala i dokazala ulogu, snagu i moć primjene kvalitetne zdravstvene njege, smanjenjem mortaliteta.

Za svoj rad je dobila poseban fond od 30 tisuća funti za osnivanje škole za školovanje sestara. Po ideji i planu Florence Nightingale otvorena je škola u sklopu St. Thomas Hospitala u Londonu 1860. godine. Bila je to prva škola za školovanje medicinskih sestara, s jasno određenom svrhom i posebnom izobrazbom. Stoga s pravom i ponosnom, za Florence Nightingale možemo reći da je ona utemeljiteljica modernog sestrinstva. Nagli razvoj sestrinstva započinje u 19. stoljeću, najprije u Engleskoj, a vrlo brzo i diljem svijeta.

Profesionalni rad Florence Nightingale je svestran i širok. Do kraja života napisala je preko 200 knjiga. Za potrebe ove teme treba naglasiti Sestrinsku prisegu i udžbenik o njezi Notes on nursing, prvi stručni udžbenik, koji naglašava prevenciju i unapređenje zdravlja kao najvažnije mjere sprječavanja bolesti.

Prva škola za sestre u Austro-Ugarskoj otvara se 1882. godine u Rudolfinerhausu u Beču, iz koje su se u Hrvatsku vratile naše prve educirane sestre pomoćnice. Andrija Štampar je, za hrvatsko sestrinstvo najveći zagovornik kvalitetno i polivalentno obrazovanih sestara, čiji je cilj bio razvijanje dispanzersko - patronažne službe, buduće moderne zdravstvene službe, što potvrđuje citat iz intervjua koji je dao sestri Lujzi Janović-Wagner u Sestrinskoj riječi 1933. godine „Liječnik i sestra trebaju se nadopunjavati, a u mnogim radovima su jednakopravni faktor.” Treba naglasiti kako naziv sestra-pomoćnica nije označavao sestra pomoćnica liječniku, što se uvriježilo i do današnjih dana. Sestra- pomoćnica je označavalo funkciju i zadatak dispanzerske sestre, ona je pomoćnica bolesnog čovjeka i njegove obitelji i pomoćnica zdravih kako bi očuvali zdravlje.

Kada o stanju sestrinstva govori prof. dr. sc. Tonći Matulić kaže: “ Sestrinska praksa, bez obzira na (ne)priznati status u društvu, oduvijek je njegovala istančanu altruističku svijest o brižnosti, pažnji, suosjećanju, utjesi, poticaju i ohrabrenju onih koji su bili povjereni sestrinskoj skrbi”

Stoga, treba podržati ideju o obilježavanju Mjeseca sestrinstva obzirom na ulogu medicinskih sestara i tehničara u  promociji Zdravlja za sve, jer sestrinstvo kreira budućnost svijeta.

Viziju sestrinstva budućnosti najbolje opisuje citat „Ako u sestrinstvu ne napredujemo svake godine, svakog mjeseca, svakog tjedna, vjerujte mi tada nazadujemo.” (F. Nightingale)

Priredile:

Mira Talaja, mag. med. techn., strukovna nastavnica mentor

Marija Mitar , bacc. med. techn., strukovna nastavnica

Literatura:

Radovi iz časopisa

Talaja Mira. „2020. godina – godina sestrinstva i primaljstva“. Cetinska vrila, 55 (2020): 10-17.

Internet stranice

http://ss-zdravstvena-st.skole.hr/  Pristupljeno 6. 5. 2023.

https://www.nursingtimes.net/news/global-nursing/international-nurses-day-2023-to-focus-on-future-of-nursing-16-01-2023/  Pristupljeno 6. 5. 2023.

https://albertanursing.ca/events/national-nursing-week-2023/  Pristupljeno 6. 5. 2023.

https://www.nursingworld.org/ana-enterprise/nurses-month/  Pristupljeno 6. 5. 2023.


Zdravstvena škola Split