2016-03-06 01:59:15

Tehničar za mehatroniku - od sljedeće šk.god. novi smjer u našoj školi

Rješenjem MZOŠ-a od 23. veljače 2016. godine odobren je ŽTŠ Moravice početak izvođenja programa obrazovanja za stjecanje strukovne kvalifikacije tehničar za mehatroniku u obrazovnom sektoru Elektrotehnika.

Zanimanje tehničara za mehatroniku obuhvaća obavljanje poslova iz područja automatizacije, koje uključuje grane strojarstva, elektrotehnike, elektronike, pneumatike i hidraulike te računalstva i programiranja i kao takvo integrira znanja i vještine koje su do sada u pojedinim granama zasebno obavljali stručnjaci s područja strojarstva, elektrotehnike i računalstva.

U današnje vrijeme strojevi i uređaju su visokoautomatizirani.  I to ne samo oni u industriji i gospodarstvu, već strojevi i uređaji koji nas okružuju uključujući kućanske aparate, audio i videouređaje, uredsku tehniku...

Takav trend zahtijeva moderniji pristup od projektiranja do održavanja.  Stroj ili uređaj se sada promatra kao jedinstvena cjelina. Drugim riječima, napredak tehnike rezultirao je time da više nema oštrih granica između pojedinih stručnih područja. Zbog toga je potreban i novi pristup u obrazovanju, odnosno potrebno je svestranije obrazovanje kako bi se pratili zahtjevi tržišta rada i razvoj novih tehnologija.

Tehničar za mehatroniku je zanimanje kojim se stječu znanja i vještine iz znanstvenog polja elektrotehnike, strojarstva i računalstva. Stoga, kompetencije koje se dobivaju obrazovanjem za navedeno zanimanje imaju široku primjenu u tehničkoj praksi. Područje rada tehničara za mehatroniku  veliko je i zadire u gotovo sve djelatnosti, pa je samim time i mogućnost zapošljavanja velika.

Tehničari za mehatroniku imaju i dobru podlogu za nastavak školovanja na visokoškolskim obrazovnim ustanovama u svim područjima tehničkih znanosti.

Cilj programa tehničara za mehatroniku je osposobiti učenika za:

upravljanje CNC strojevima i njihovo održavanje, izradu tehnološke dokumentacije pomoću CAD-CAM programa (AutoCAD, Catia, Solid Edge, Mastercam...), projektiranje i izradu jednostavnih elektroničkih i digitalnih sklopova, projektiranje i održavanje hidrauličkih i pneumatskih sustava, PLC programiranje, upravljanje industrijskim ili mobilnim robotom, održavanje i popravak složene opreme i sustava u različitima djelatnostima (proizvodnja CNC strojevima, robotski sustavi, uredska tehnika, medicinska tehnika, mjerna oprema...).

Obrazovni program tehničara za mehatroniku sastavljen je od općih, stručnih i izbornih sadržaja. 

Stručni sadržaji imaju dva dijela: teorijske osnove i praktični dio. Sastavni dio teorijskih osnova su i laboratorijske vježbe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadaća teorijskih osnova je: povezivanje fizikalnih načela i njihova primjena u rješavanju stvarnih tehničkih problema. Naglasak je na primjeni pojedinih elemenata i sklopova, a ne na njihovoj proizvodnji. U sklopu svih stručnih predmeta maksimalno se uvodi rad na računalu.  

Zadaća laboratorijskih vježbi je:

povezivanje gradiva stečenih u teorijskoj nastavi s realnim tehničkim problemima poticanje učenika na samostalno rješavanje tehničkih problema uz mogućnost provjere funkcionalnosti  omogućavanje rješavanja istog tehničkog problema primjenom različitih metoda iz područja elektrotehnike i strojarstva uz primjenu računala upoznavanje s opremom  upoznavanje s tehničkim normama  ustanovljavanje kvarova na sustavu i njegovo otklanjanje.  

Praktični dio programa kroz nastavni predmet radioničke vježbe ima zadaću steći znanja i vještine u postupcima obrade materijala, mjerenja električnih i neelektričnih veličina, upravljanja procesima, kontrole, montaže i ugradnje, tehnoloških operacija i procesa, tehničko-tehnološke dokumentacije i radu na siguran način.

Izborni sadržaji imaju zadaću omogućiti budućem tehničaru za mehatroniku prilagodbu regionalnim zahtjevima tržišta rada. Oni se, također mogu usklađivati s dinamičnim promjenama u tehnici i tehnologiji.


Željeznička tehnička škola Moravice