U sklopu Attend projekta, u kojeg smo uključeni od 1. 7. 2021. godine, dana 7. 2. 2024. održana je refleksivna radionica „ Primjena asistivne tehnologije i ozbiljne igre u svakodnevnom radu“. Osnovna škola Franje Krežme u Osijeku bila je domaćin susreta, a uvodno su se sudionicima obratili organizatori, predstavnici Carneta i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta. Sve škole/centri, sudionici projekta, upoznali su kolege s organizacijom rada u vlastitim školama/centrima i izvijestili o implementiranju asistivne tehnologije koju su dobili u sklopu projekta. Centri koji su sudjelovali u radionici su OŠ Milan Amruš iz Slavonskog Broda, OŠ Josipa Matoša iz Vukovara, Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Virovitica, Centar za autizam i Centar Ivan Štark iz Osijeka. Naš centar predstavili su stručni suradnici logopedi Ivana Hornjak i Višnja Maričak uz podršku kolega koji su aktivni u realiziranju projekta, a to su kolege Stjepan Šop i Vlado Mišković te kolegica Dora Folivarski.
Predstavnici škola i centara izuzetno su zadovoljni sudjelovanjem u projektu Attend i asistivnom tehnologijom koju su dobili. Vidjeli smo puno vrijednih primjera primjene pomagala u radu s učenicima i dobili nove ideje, a sami smo prezentirali kako naši učenici koriste različitu asistivnu tehnologiju tijekom nastave i individualnog logopedskog rada.
U drugom dijelu radionice predstavnica Fakulteta elektrotehnike i računarstva iz Zagreba upoznala nas je s novom ozbiljnom igrom “Uključilica“ i mogućnostima društvene uključenosti osoba s invaliditetom kroz nove tehnologije koje postaju alat za stvaranje društveno jednakih mogućnosti.
Ozbiljna igra potiče korisnika da nauči nove vještine i razvije svijest o određenim temama, a „Uključilica“ služi kao alat za podizanje svijesti o korištenju asistivne tehnologije. Namijenjena je općoj populaciji koja će kroz igru upoznati potrebe osoba koje su korisnici asistivne tehnologije.
Radionica je završena raspravom, idejama i dojmovima o asistivnoj tehnologiji te zaključkom kako društvo treba senzibilizirati za uključenost osoba s invaliditetom i težiti inkluzivnom društvu.
Višnja Maričak, prof.def.-logoped