Inovacija za bolji život
Državni zavod za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske i Koordinacija za provedbu prava intelektualnog vlasništva Republike Hrvatske u suradnji sa Svjetskom organizacijom za intelektualno vlasništvo raspisuju:
NAGRADNI NATJEČAJ ZA UČENIKE OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA
za najbolji literarni rad, video rad, skladbu, likovni rad ili strip na temu: „Inovacija za bolji život“. Natječaj je otvoren do zaključno 30. studenoga 2017. godine.
U nagradnom natječaju za najbolji literarni rad, video rad, skladbu, likovni rad ili strip na temu „Inovacija za bolji život“ mogu sudjelovati svi učenici osnovnih i srednjih škola iz Republike Hrvatske.
Natječajem se želi potaknuti učenike da kroz pisani / crtani / vizualni / glazbeni izričaj izraze svoje viđenje o tome kako kreativna djela i inovacije mogu život ljudi i društvo u cjelini učiniti kvalitetnijim i boljim te zašto je važno poštivati rad kreativaca i inovatora i njihova prava intelektualnog vlasništva.
Natječajem se želi ojačati svijest o društvenom značaju sustava zaštite intelektualnog vlasništva i važnosti poštivanja prava intelektualnog vlasništva. Kreativne ili umjetničke realizacije ideja te inovacije koje su plod ljudskog intelekta štite se pravima intelektualnog vlasništva. Pravnom zaštitom rezultata intelektualnog rada želi se umjesto prisvajanja rezultata tuđeg rada potaknuti vlastita kreativnost i inovativnost, čime se doprinosi općem društvenom razvitku. Poštivanje prava intelektualnog vlasništva osigurava autorima, izvođačima, dizajnerima, izumiteljima i onima koji ulažu u njihovo stvaralaštvo te prepoznatljivost putem žigova (brendova) povrat uloženog u stvaranje kreativnog i inovativnog sadržaja te potiče na stvaranje novih kreativnih djela i inovacija, što doprinosi gospodarskom rastu i ukupnom društvenom razvoju. Ovim natječajem učenici se potiču na inovativno i kreativno razmišljanje te primjenu sustava zaštite intelektualnog vlasništva u zaštiti svojih ideja i svoga kreativnog rada, te se uče poštivati prava intelektualnog vlasništva drugih.
Literarni radovi koji se podnose u svrhu ovog natječaja mogu sadržavati najviše tri (3) kartice teksta (kartica teksta predstavlja 1800 znakova zajedno s razmacima), video radovi i skladbe mogu biti u trajanju od najviše dvije (2) minute, likovni rad ne smije biti formata većeg od A3 formata, a strip može sadržavati najviše dvije (2) stranice.
Prijavljeni radovi ne smiju koristiti sadržaj zaštićen autorskim i drugim pravima intelektualnog vlasništva drugih osoba bez njihova odobrenja.
Učenici se na natječaj mogu prijavljivati individualno ili u skupinama od najviše troje članova. Jedan učenik ili učenica odnosno jedna skupina učenika može na natječaj prijaviti samo jedan rad. Učenik koji na natječaj prijavi individualni rad može sudjelovati u izradi jednog rada u skupini.
Svaki prijavljeni rad treba sadržavati podatke o učeniku odnosno učenicima (ime, prezime, razred, naziv škole) i mentoru (ime i prezime te podaci za kontakt).
Natječaj se provodi u tri kategorije:
1. Radovi učenika od 1. do 4. razreda osnovnih škola
2. Radovi učenika od 5. do 8. razreda osnovnih škola
3. Radovi učenika srednjih škola.
Vrednovanje radova izvršit će prosudbeno povjerenstvo koje će sastaviti Državni zavod za intelektualno vlasništvo.
Radovi će se vrednovati prema slijedećim kriterijima:
- primjerenost zadanoj temi,
- kreativnost.
U svakoj kategoriji odabrat će se tri finalista koji će dobiti prigodne nagrade u obliku darovnog paketa Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo i Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo, te najbolji rad u svakoj od kategorija čijem će se autoru/ima dodijeliti certifikat Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo.
Između najboljih radova svake od kategorija odabrat će se ukupno najbolji rad čiji će autor/i biti nagrađen/i tabletom i zvučnikom za pametni telefon (jedna glavna nagrada neovisno o tome da li je nagrađeni rad individualan ili skupni), a njihova škola bit će nagrađena trofejem Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo. Najbolji radovi u svakoj od kategorija biti će izloženi u sklopu manifestacije Dan intelektualnog vlasništva za djecu i mlade koju će organizirati organizatori ovog natječaja, uz mogućnost izlaganja na prigodnim izložbama Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo u Ženevi.
Natječaj je otvoren za prijavu radova od 26. travnja do zaključno 30. studenoga 2017. godine.
Radovi se mogu dostaviti osobno ili poštom na adresu: Državni zavod za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske, Ulica grada Vukovara 78, 10 000 Zagreb, ili na adresu elektroničke pošte akademija@dziv.hr sa naznakom: Za natječaj „Inovacija za bolji život“. Likovni radovi i stripovi mogu se dostavljati isključivo fizički (osobno ili poštom), odnosno ne mogu se dostavljati elektroničkom poštom. Radovi se ne vraćaju.
Odluka o dodjeli nagrada bit će objavljena do 31. prosinca 2017. godine na mrežnim stranicama Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo i Koordinacijskog povjerenstva za provedbu prava intelektualnog vlasništva (www.dziv.hr i www.stop-krivotvorinama-i-piratstvu.hr).
Sudionici Natječaja u cijelosti prihvaćaju i slažu se s uvjetima sudjelovanja, te slanjem radova daju pravo iskorištavanja svojih radova za nekomercijalne svrhe Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske, Koordinaciji za provedbu prava intelektualnog vlasništva Republike Hrvatske te Svjetskoj organizaciji za intelektualno vlasništvo i pristaju da se isti mogu koristiti u promotivne svrhe,
uključujući objavu na mrežnim stranicama Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo, Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo i Koordinacijskog povjerenstva za provedbu prava intelektualnog vlasništva, te u svim medijima. Autorska prava zadržava/ju autor/i.
Za sve dodatne informacije možete se obratiti na telefon 01 6106 359 ili na adresu elektroničke pošte akademija@dziv.hr