preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Kardinal Alojzije Stepinac" Krašić

Login
Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 5. 2014.

Ukupno: 252936
Ovaj mjesec: 931
Danas: 19
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Nagradni izlet u Rudnik svete Barbare
Autor: Administrator , 18. 6. 2024.

U utorak, 18. lipnja 2024. godine učenici skupine Mali volonteri, Volonterske skupine te učenici koji su postigli značajne rezultate na natjecanjima, programima, natječajima i projektima otputovali su na nagradni izlet u Rude Samoborske gdje su posjetili Rudnik svete Barbare. Na Izletu je sudjelovalo četrdesetak učenika od 1. do 8. razreda u pratnji učitelja voditelja Ilijane Jurčević, Maje Štajcer i pedagoginje Boženke Bago. Učenici su uz stručnog vodiča obišli rudnik i sudjelovali u zanimljivoj prezentaciji kovačkog zanata.


Mjesto Rude pokraj Samobora ime su dobile upravo po rudnicima. U mjestu se nalazi Rudnik svete Barbare, jedan od najstarijih europskih rudnika bakra i željeza. Tijekom 20. stoljeća provedena su mnoga istraživanja čiji je cilj bio ponovno oživljavanje rudarstva u Rudama, no ona su pokazala da bakrene i željezne rude nema u količinama koje bi bile gospodarski isplative za iskapanje. Od tada je rudarenje kao način života u Rudama zamrlo, no članovi KUD-a „Oštrc“ brojnim aktivnostima, među kojima je i obnova i pokretanje Rudnika svete Barbare, nastoje očuvati višestoljetnu tradiciju. Stoga organiziraju stručne obilaske rudnika te prezentacije starih zanata, o čemu su nešto više saznali i naši učenici.

Podijeljeni u dvije manje skupine, učenici su paralelno obilazili rudnik i sudjelovali u prezentaciji kovačkog zanata. Svaki je učenik prije ulaska u rudnik dobio zaštitnu kacigu sa svjetiljkom budući da je u rudniku mračno, usko, nisko, vlažno i svježe. Ulaskom u rudnik započeo je zanimljiv i poučan obilazak dijelova rudnika. Predvođeni vodičem, učenici su trebali jako dobro paziti kako se kreću rudnikom, a pozornost su usmjerili na izlaganje o načinu iskorištavanja pojedinih ruda za dobivanje željeza i bakra. Posebne zanimljivosti tijekom obilaska bili su susreti s jaslicama čiji je autor naša učiteljica likovne kulture Martina Štengl Šoić, kip sv. Barbare, zaštitnice svih rudara, a učenike se posebno dojmila priča starih rudara, bergmana, koja je s vremenom prerasla u lokalnu legendu.

Tijekom prezentacije kovačkog zanata učenici su ispred uređene kovačnice od lokalnog kovača mogli i sami isprobati kovačku opremu koja se nekad koristila za izradu i obnovu rudarskog alata. Kovač je pokazao čemu služi kovačka vatra, naukovanje, radni stol te razni čekići, kliješta i drugi sitni alati. Na kraju su najhrabriji učenici i sami na trenutak isprobali kako je to biti kovač.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju