preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Kardinal Alojzije Stepinac" Krašić

Login
Tražilica
Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 5. 2014.

Ukupno: 252936
Ovaj mjesec: 931
Danas: 19
Obavijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Mjesec školskih knjižnica
Autor: Marija Povrženić, 1. 10. 2021.


 

Međunarodni mjesec školskih knjižnica obilježava se tijekom mjeseca listopada. Tradiciju je započela bivša predsjednica Međunarodne udruge školskih knjižničara  Blanche Woolls koja je 1999. godine prvi put obilježila Svjetski dan školskih knjižnica želeći na taj način istaknuti važnost školskih knjižnica u odgoju i obrazovanju. Budući da su knjižnice imale različite potrebe i zahtjeve za rad s korisnicima, 2008. godine proslava je prerasla u Međunarodni mjesec školskih knjižnica. Na taj način se sudionicima omogućila još veća fleksibilnost i prilika za što boljom realizacijom projekta.

Posljednji ponedjeljak mjeseca listopada rezerviran je za obilježavanje Međunarodnog dana školskih knjižnica, ove godine to je 25. listopada.

Školski knjižničari Hrvatske sudjeluju u ovim događajima od 2000. godine.

U našoj školi Mjesec školskih knjižnica obilježit ćemo dobrotvornom akcijom „Darujemo knjige – darujmo knjižnicu“ i brojnim predavanjima i radionicama o ulozi i važnosti školske knjižnice u odgojno-obrazovnom sustavu.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Kulturna i javna djelatnost

Slika slike/Vijesti/2021//Godina-citanja-vodoravno-rgb (002).jpg

Zašto nam je čitanje važno?

Uslijed pandemije i smanjene mogućnosti organizacije i sudjelovanja u kulturnim događanjima, na dosada uobičajene načine, jedna od kulturnih djelatnosti koja bi u ovoj situaciji mogla priskrbiti više pozornosti i vremena jest upravo čitanje. Budući da je čitanje jedan od preduvjeta sudjelovanja u kulturi, ono izravno i neizravno utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života pojedinca i društva što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno.

Identifikacijski modeli koji se javljaju u književnosti nude mogućnosti za uspješnije razumijevanje međuljudske komunikacije, bolje rješavanje konflikata ili potpunije shvaćanje onoga što nam u životu pomaže ili što nam prijeti. Čitanje povećava emotivnu inteligenciju i toleranciju. Puno je različitih emocionalno-spoznajnih, stručnih i korisnih razloga za poticanje čitanje, ali jednako tako je važno čitanje koje razvija samosvijest, samopouzdanje i vrijednosti koje nisu uvijek mjerljive, vidljive, ali su dugoročno važne za kvalitetu života pojedinca i opće dobro zajednice. Upravo zato je 2021. godina pravi trenutak za proglašavanje Godine čitanja u kojoj će cijela Hrvatska čitati zajedno. 

Jednako kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika i oblikovanje kompetentnih čitatelja.   

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi!

preskoči na navigaciju