preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Dr. Andrija Mohorovičić" Matulji

Login
Sigurniji internet

 

 

Brošura o e-nasilju:

Jesmo li naivci?

Knjižnični katalog

Internet stranica knjižnice


Kalendar
« Listopad 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 28. 2. 2017.

Ukupno: 328786
Ovaj mjesec: 242
Ovaj tjedan: 498
Danas: 22
Korisni linkovi
Raspored zvonjenja

PRIJE PODNE

1. SAT   08:00 - 08:45

2. SAT   08:50 - 09:35

9:35 - 9:45 ODMOR ZA MARENDU U UČIONICI

3. SAT   09:45 - 10:30

10.30 - 10.45 VELIKI ODMOR

4. SAT   10:50 - 11:35

5. SAT   11:40- 12:25

6. SAT   12:30 - 13:15

7.SAT    13.30 - 14.15

8.SAT    14.20 - 15.05

9.SAT    15.10 - 15.55

 

Hrabri telefon

Oglasna ploča
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
POSJET 4.A I 4.B RAZREDA TVRTKI BIO-MI
Autor: Anja Blečić, 27. 3. 2023.

U srijedu, 22.3.2023. godine lijep i sunčan dan učenici 4.a i 4.b razreda iskoristili su za odlazak u posjet  tvrtki Bio-Mi  koja  nas je upoznala s svojim radom i  proizvodnjom s ciljem  da pridonesu održivoj budućnosti bioekonomije. Upoznali su nas  s procesom proizvodnje  finalnih i polufinalnih termoplastičnih materijala i proizvoda koji se koriste za proizvodnju primarne i sekundarne ambalaže i poljoprivrednih proizvoda te laboratorijom u kojima provode istraživačke aktivnosti. Posjet je bio vrlo edukativan i zanimljiv, a mi znatiželjni i aktivni u stjecanju novih spoznaja i znanja. Našim domaćinima postavljali smo mnoga pitanja koja možete pročitati u nastavku.


  1. Čime se bavi vaša tvrtka?

Bio-Mi je tvrtka za istraživanje i razvoj posvećena proizvodnji finalnih i polufinalnih termoplastičnih materijala i proizvoda koji se koriste za proizvodnju primarne i sekundarne ambalaže i poljoprivrednih proizvoda.

 

Naše osnovne aktivnosti usmjerene su ka naprednom inženjeringu novih bioloških i održivih plastičnih materijala, a ujedno smo i prvi proizvođač certificirane bioplastike u istočnoj i jugoistočnoj Europi

 

  1. Kako ste došli na ideju pokretanja privatne tvrtke?

Radili smo nekoliko godina skupa u obiteljskoj tvrtki Filipova oca koja se zadnjih tridesetak godina bavila preradom plastike. Iako je tvrtka obavljala djelatnost obrade plastike iz fosilnih izvora, unutar te tvrtke započeli smo „bio-priču“, tj. osnovali znanstveno-istraživački odjel za istraživanje folija na biološkoj osnovi,bavili se EU projektima koji su imali za cilj donositi održiva rješenja za korist društva u cjelini i shvatili da ne želimo samo rad sa folijom, već da želimo nešto „više“ tj krenuti od stvaranja granulata.

Koliko je to teško i koliko je to trnovit putje jako teško riječima opisati,ali ako se uzme u obzir činjenica da smo jedina tvrtka u ovom dijelu jugoistočne Europe koja se bavi proizvodnjom, istraživanjem i razvojem bio-bazičnihbiorazgradivog i kompostabilnih materijala, mislim da sam sve rekla. Da je lako, zasigurno ne bi bili jedini.

 

  1. Je li bilo dana kada ste željeli odustati?

To je pitanje za svakoga poduzetnika koji svoju djelatnost obavlja u Republici Hrvatskoj. Naravno da je bilo teških dana, biti će ih isto tako u budućnosti, ne sumnjamo. Treba premostiti puno izazova koji su stavljeni na put, ali kad uložite nadljudske napore u realizaciju ideje, naučite cijelu jednu novu disciplinu (kemijski inženjering), uložite značajna financijska sredstva u strojeve za istraživanje i proizvodnju, uložite u sebe tj. u dodatna znanja koja vam pomažu u poslu te budete priznati u svom području u znanstvenoj zajednici…Jednostavno, kontra svih unutarnjih mehanizama koje čovjek posjeduje je-odustajanje. Možete posustati, ali odustati-nikada!

  1. Kako od granula izrađujete vrećice?

Nakon što stroj proizvede granule, one se stavljaju u stroj za ekstruziju granula u foliju.

Proces je sljedeći: granule se stavljaju u hranilicu stroja za ekstruziju, on prolazi kroz šneku ili dugačke vijke koji granule zagrijavaju i guraju do glave stroja iz koje izlazi otopljena masa. Nju je bitno stabilizirati i metodom upuhivanja stvara se balon koji se diže visoko preko nekoliko motalica i spušta do dijela gdje se namata na tuljak. Tako se proizvede rola folije koja se onda pošalje kooperantu koji ima stroj za varenje. On na taj stroj stavi foliju i vari dimenzije koje su tražene. Svi odsječci oko ručka se prikupe i recikliraju tako sam proces varenja nema otpadaka.

  1. Kako od granula napravite tanjure, čaše i vilice?

Prvo moramo promijeniti formulu granulata i prilagoditi je proizvodnji proizvoda koji su tvrđi, drugačiji od npr. folija.

Svaki proizvod ima svoju recepturu. Neće biti ista smjesa za vrećicu, za foliju za poljoprivredu, za čašu, tanjur ili pribor. Čak ako uzmemo samo pribor ili samo čaše, možemo stvoriti nekoliko formulacija za isti proizvod, zavisno o svojstvima koje se trebaju postići. Postoji stroj za injektiranje koji ubacuje rastopljenu „plastiku“ u kalupe (koji se prvo moraju izraditi) i nakon hlađenja se stvrdne i dobivamo oblik proizvoda. Ima zahtjevnijih proizvoda za proizvesti i manje zahtjevnih proizvoda, o stupnju složenosti zavisi i trajanje cijelog proizvodnog procesa. Primjer: nije isto popuniti kalup tankog, pravilnog oblika tanjura i npr vilice koja ima tanke špiceve.

Usporedni primjer: radimo u jednom EU projektu granule za festival Exit. Želje su da materijal za čaše bude iz biološkog izvora, od jeftinije sirovine, da bude 0,5 l veličina za pivu, da ima stjenku od xy milimetara, da se može prati u mašini za suđe do 200 puta na 80 stupnjeva, znači da ih ponovo koriste te još da se na nju može printati ili gravirati logo. Eto to je naš posao! Smisliti skoro pa nemoguće.

  1. Zašto je stroj koji ispuhuje plastičnu foliju na velikoj visini?

Plastika općenito ima talište na velikoj temperaturi, plastika iz biološkog izvora nešto manje ali u svakom slučaju to je preko 120 stupnjeva celzijusa. Kada bi se tako vruća plastična masa brzo namotala, došlo bi do sljepljivanja i ne bi se poslije mogla odmotati.

Kako bi se ohladila do temperature na kojoj se ne bi događali spomenuti problemi, mora se vinuti u visinu preko nekoliko motalica da bi se dobro ohladila i vratiti do glavne na koju se namata na tuljak.

  1. Koji je moto vaše firme?

Moto naše tvrtke, a i životni moto je očuvanje i odgovorno upravljanje resursima, bilo koje vrste.

  1. Imate li kakvu poruku za mlade naraštaje?

Budite odgovorni pripadnici društva, čuvajte resurse, ponašajte se odgovorno prema njima, reciklirajte, ponovo upotrijebite, dajte predmetima novu vrijednost, educirajte druge, budite djeco primjer svojim roditeljima. Jedini način da se iz trenutnog, linearnog modela (uzmi-proizvedi-potroši i baci) prijeđe na kružni model gospodarstva je promjena u mentalnom sklopu društva i potrošačkim, a općenito i životnim navikama. Kružni koncept temelji se na eko-inovacijama, eko-dizajnu, naprednim tehnologijama, energetskoj učinkovitosti, korištenje obnovljivih izvora energije i dr. Samo mladi ljudi i budući naraštaji mogu biti generatori tih promjena.

Zahvaljujemo tvrtki BIO-MI!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju