Iako se baš taj dan sunce odlučilo skriti iza oblaka, riskirajući da pokisnemo, ipak smo odlučili u srijedu, 10. travnja posjetiti Salonu. Terenska nastava obuhvaćala je oba osma razreda i bilo nam je odlično. Voljom svetog Duje ili sasvim slučajno, posjet se dogodilo baš na dan mučeničke smrti svetog Dujma pa je samim tim odlazak imao još veću težinu.
Dobro poznati vodič Luka (iz Arheološkog muzeja Split) nas je ondje dočekao i uz pomoć karte na ulazu u Salonu (Manastirine) ukratko ispričao nekoliko zanimljivosti. Iako smo se već prošle godine susreli s nastankom i razvojem Salone, ove godine Luka nam je detaljnije pojasnio prošlogodišnje spoznaje. Naime, Salona je bila antička luka plemena Delmata, a osvajanjem je postala metropola rimske provincije Dalmacije. Dolaskom kršćanstva u te krajeve, postaje i središte biskupije. Prodorom barbara u 7. stoljeću Salona je osvojena i porušena. Sve nas je najviše zanimalo gdje su otišli stanovnici Salone, vodič nam je objasnio da su se preživjeli stanovnici sklonili na obližnje otoke i u Dioklecijanovu palaču. Do danas je stari Solin ostao u ruševinama koje smo i sami vidjeli, a tek je mali dio bio dobro istražen. Prvi koji je stručno i sistematski istraživao Salonu bio je don Frane Bulić. Njegov grob se također nalazi u sklopu Salone i imali smo priliku otići do njega. Otkrio je starokršćansko groblje na Manastirinama, baziliku, mnoštvo sarkofaga, natpisa (koje je i dešifrirao). Osim složenošću poslova iskapanja i konzerviranja nalaza, don Bulić se također bavio i organizacijom i realizacijom otkupa zemljišta u Saloni, na kojima su nalazi bili zakopani. Najzanimljiviji dio Salone su nam bile Manastirine za koje smo naučili da su jedne od najvećih starokršćanskih groblja pod vedrim nebom. Sveti Dujam, za kojeg je don Bulić dokazao da je bio mučenik iz Dioklecijanovog doba, a ne učenik apostola Petra, je također tu pokopan. Stupivši na njihovo tlo, a uz Lukino maštovito vodstvo kao da smo se vratili u prošlost. Od tog trenutka nas je zanimalo sve o njima. Porušene su i opljačkane koncem 4. stoljeća za vrijeme provala Zapadnih Gota.
Svima nam je bilo drago što smo sudjelovali na terenskoj nastavi, vodič nam se jako svidio jer je bio zanimljiv i odgovarao na naša pitanja. Tek sada shvaćamo važnost naše baštine i svetost mjesta koje smo posjetili. Odlučile smo se čim prije opet vratiti u Salonu i ponovo proživjeti iskustvo povratka u prošlost, na jednu starinu koja je dokazala kako je prošlost učiteljica života.
Leonarda i Antea








