Erasmus gosti u OŠ Belica
Proteklih nekoliko tjedana bilo je vrlo aktivno u Osnovnoj školi Belica. Nakon tri realizirane kratkoročne mobilnosti učenika ove školske godine, ponosni smo što našem Erasmus+ iskustvu možemo dodati još dvije organizacije domaćinstava za europske učenike i učitelje. Osnovna škola Belica, nakon prve godine uspješno provedenih mobilnosti i aktivnosti u sklopu Erasmus+ akreditacije (koja traje do 2027. godine), tijekom svibnja je ugostila svoje prijatelje na zajedničkoj mobilnosti.
Od 11. do 18. svibnja u Belici smo bili domaćini učenicima iz partnerskih škola CPI Plurilingüe Santa Lucía iz Morañe (Španjolska), Escola Pia Olot (Španjolska) i Základní škola Veselí nad Moravou, Hutník (Češka), a u razdoblju od 21. do 25. svibnja učenicima iz Realschule Himmeslthür iz Njemačke.
Čak 31 učenik i 11 učitelja prisustvovalo je svečanom programu, u nizu raznolikih aktivnosti, radionica i izleta, kojima smo željeli prikazati tradiciju i kulturu našeg kraja.
Radionice pod nazivom ''Kako smanjiti svoj ekološki otisak?'' i ''Kako mjerimo (opažamo) prirodu?'', tradicionalne igre u PŠ Gardinovec, sportske aktivnosti u sportskoj dvorani i suradnja s lokalnim udrugama samo su neke od realiziranih aktivnosti. Izuzetno smo ponosni na naš zavičaj te smo svojim partnerima željeli približiti barem jedan dio naših kulturnih i prirodnih ljepota. Razgledavanjem Čakovca, izletom na Mađerkin Breg te šetnjom i radionicama uz rijeku Muru pokazali smo im kako je lijepo naše malo Međimurje.
Sudjelovanjem u ovakvim projektima najviše dobivaju naši učenici te vjerujemo da će se doživljaji prepričavati još tjednima a uspomene će ostati zauvijek. Ulaskom u Erasmus svijet, uistinu su se promijenili naši životi i otvorili naši umovi kako i glasi slogan Erasmus+ programa.
Organizaciju domaćinstva potpisuju članovi Erasmus tima na čelu s koordinatoricom Anitom Sečan.
Erasmus + dan u PŠ Gardinovec
Nezaboravno iskustvo ostvareno 16. svibnja 2024. godine učenici PŠ Gardinovec dugo će pamtiti. Toga su dana, u sklopu Erasmus+ projekta, ugostili učenike i učitelje iz Italije, Češke i Španjolske. Dočekali su ih izuzetno srdačno te ih pozdravili pjesmom. Kroz kratku prezentaciju gosti su upoznali našu školu i aktivnosti u kojima će sudjelovati. U opuštajućoj i ugodnoj atmosferi stotinjak se učenika, kroz sportske igre i druženje, pobliže upoznavalo. Do izražaja je došla borbenost, zajedništvo, prijateljstvo, razigranost i dječji smijeh. Zahvaljujući besprijekornom poštivanju dogovorenih pravila igre su prošle u vedrom raspoloženju. Kako bi vrijeme iščekivanja rezultata prošlo što brže učenici su se osvježili sokovima, trešnjama i mirisnim kolačima koje su ispekli roditelji.
Dan je bio ispunjen veseljem i fer igrom. Učiteljice PŠ Gardinovec izuzetno su ponosne na svoje učenike koji su besprijekorno položili ispit za daljnja sudjelovanja u projektima.
Zahvaljujemo svima koji su se na bilo koji način uključili u realizaciju ovih sportskih susreta.
Veselimo se ponovnom domaćinstvu!
:: opširnije ::
Učenici u sklopu Erasmus+ mobilnosti boravili u Olotu, u španjolskoj regiji Kataloniji
Učenici Bianca Kolar, Tena Horvatić, Petar Filipović, Ana Katarina Palašek, Jana Horvat, Elena Toth, Sara Braniša i Eva Lajtman s učiteljicama Marinom Ostrugnjaj, Violetom Mak i Jelenom Krznar boravili su u Kataloniji od 4. do 9. ožujka, u mjestu Olot, nedaleko od svima nam poznate Barcelone.
Zajedno s nama u ovoj mobilnosti sudjelovali su i učenici iz češkog grada Veselí nad Moravou. Četiri dana boravka s domaćinima prošlo je brže nego ikad. Svaki dan bio je ispunjen radionicama, raznim aktivnostima, izletima. Istražili smo grad Olot te uživali na kulinarskoj radionici španjolskih specijaliteta. Jedan cijeli dan proveli smo u Barceloni i vidjeli tek djelić tog veličanstvenog grada. Posjetili smo i grad Gironu, slušali o povijesti Katalonije te prošetali prekrasnim zidinama grada. Najviše nas se ipak dojmio izlet u park prirode Zona Volcànica de la Garrotxa gdje smo šetali kraterima vulkana i saznali puno o vulkanskoj aktivnosti.
Bilo je ovo iskustvo i putovanje koje ćemo zasigurno pamtiti cijeli život. Upoznali smo se s drugačijim načinom školovanja i načinom života. Stekli smo puno novih prijatelja, od kojih ćemo neke vidjeti uskoro – u svibnju kad oni dolaze u našu školu.
Na kraju smo se složili da je lijepo vidjeti svijet, učiti i doživjeti druge kulture, ali i da nama u našoj maloj Belici uopće ništa ne nedostaje i da se uvijek najljepše vratiti doma.
Zahvaljujemo domaćinima i čitavoj ekipi Erasmus+ projekta za ovo predivno iskustvo te se veselimo novim avanturama.
Erasmus+ ekipa
:: opširnije ::Još jedna Erasmus ekipa otisnula se na put
Već i ptice na grani znaju da Osnovna škola Belica godinama diše u duhu Erasmusa. A danas su zacvrkutale baš tu pjesmu...
Treća po redu ovogodišnja Erasmus ekipa krenula je na put. Učenici Tena Horvatić, Bianca Kolar, Petar Filipović, Jana Horvat, Ana Katarina Palašek, Elena Toth, Sara Braniša i Eva Lajtman zajedno s učiteljicama Marinom Ostrugnjaj, Violetom Mak i Jelenom Krznar otisnuli su se na put prema Olotu u španjolskoj pokrajini Kataloniji. Dio je ovo međunarodnog projekta pod nazivom Offline & Online Together koji se ove godine u našoj školi provodi u sklopu Erasmus akreditacije. U projektu uz školu iz već navedenog katalonskog mjesta sudjeluju i učenici škole iz malog češkog mjesta Veseli nad Moravom koje smo posjetili u studenom.
Učenicima i učiteljicama želimo mirnu vožnju, siguran let te tjedan ispunjen doživljajima i avanturama!
USPJEŠNO ZAVRŠEN JOŠ JEDAN ERASMUS+ PROJEKT U OŠ BELICA
Osnovna škola Belica posljednjih je osamnaest mjeseci bila partner u Erasmus + projektu „Heal the World“ (KA210 – SCH) koji službeno završava 1. ožujka 2024. godine. Tijekom provedbe, učiteljice i stručne suradnice iz OŠ Belice prisustvovale su na 4 transnacionalna sastanka koji su se održavali u državama sudionicama projekta. Izuzetna nam je čast bila, u travnju 2023. godine ugostiti naše partnere iz Turske, Italije i Grčke te koordinatore projekta iz Bugarske. Na sastancima su održane brojne radionice i stečeno je bogato iskustvo koje možemo primijeniti u radu s našim učenicima. Projekt je bio namijenjen učenicima razredne nastave pa smo tako inspirirani idejama iz drugih država već proveli niz radionica i u našoj školi. Osnovna škola Belica u projekt se uključila s temom „Fairytale therapy“ – terapija pričom. Ideja o sudjelovanju u projektu i provedbi aktivnosti vezanih uz pričanje priča nastala je u školskoj knjižnici kao poželjnim mjestom za poticanje čitanja, a istovremeno mjestom za opuštanje od svakodnevnih obaveza. Učenike smo poticali na kreativnost, maštu i slobodu izražavanja te smo kroz ispričane priče nastojali osvijestiti njihove emocije i razviti empatiju. Slušanjem, usmenim i pismenim izražavanjem te ilustriranjem doživljaja uspjeli smo postići da učenici budu što opušteniji i lakše se nose sa svojim obavezama i stresnim situacijama. Uvjerili smo se da su naši najmlađi uživali u pričama, pokretu, glazbi, likovnoj umjetnosti i ekološkim radionicama, a ostvarene rezultate pretvorit ćemo u nove ideje koje će biti implementirane u rad s budućim generacijama. U ovom zahtjevnom vremenu teško je biti „samo dijete“ pa je naša želja da im osiguramo što veći uspjeh, zadovoljstvo i bezbrižnije djetinjstvo, a to je moguće samo ako postoji ravnoteža u njihovom fizičkom i mentalnom zdravlju. Primjere dobre prakse rado smo dijelili na stručnim aktivima u drugim školama i županijama.
:: opširnije ::
Učenici u sklopu Erasmus+ mobilnosti boravili u Morani, Španjolska
Mateja Drk, Jona Kanižaj, Mura Kanižaj, Fabijan Krznar i Tena Novak zajedno s učiteljicama Marinom Đura, Silvijom Micek i Lidijom Hertarić boravilo je u Španjolskoj od 4. do 10. veljače u Galiciji, u mjestu Morana, nedaleko najpoznatijeg hodočasničkog grada Santiaga de Compostele.
Uživali smo u mnogobrojnim aktivnostima i radionicama, upoznavanju predivnog krajolika, bogatoj povijesti i kulturi te španjolskom načinu poučavanja.
Tijekom mobilnosti, u radnoj atmosferi, učenici su svakodnevno prisustvovali mnogim satovima te tako stekli uvid u njihov način školovanja. Posjetili smo gradonačelnika, ribarsko mjesto Combarro, glavni grad Galicije Santiago de Compostela te uživali na prekrasnim plažama Atlantskog oceana u blizini Morane.
Koliko su divnih dojmova učenici ponijeli iz Morane pokazuje trenutak rastanka koji je bio vrlo emotivan. Putovanje je završilo u centru bučnog i užurbanog Porta. Vratili smo se umorni, ali obogaćeni predivnim iskustvom, puni dojmova i nezaboravnih uspomena. Stekli smo prijatelje s kojima ćemo sigurno ostati u kontaktu, a s nekima od njih ćemo se i ponovno sresti u svibnju kad ćemo ih ugostiti u našem malom Međimurju.
Zahvaljujemo domaćinima i čitavoj ekipi Erasmus+ projekta za ovo predivno iskustvo i veselimo se novim avanturama.
Erasmus+ ekipa
:: opširnije ::
Offline and Online Together
Za kraj jednog sivog tjedna malo radosti i žamora u našoj školi. Naši Erasmusovci još uvijek ne mogu prežaliti zbog povratka u stvarnost pa su svoje sjajne češke doživljaje s mobilnosti u sklopu projekta „Offline and Online Together“ u češkoj školi ZŠ Hutnik u mjestu Veseli nad Moravou podijelili s prijateljima iz škole. Učenici Anastasia Bajrić, Tin Gabriel Borković, Maša Bratišćak, Noemi Huić, Sara Viktoria Košak, Lucija Kozjak, Paola Požgaj, Melani Strahija, Leona Tkalčec i Lana Železnjak predstavili su svoje češko iskustvo. Učiteljice Valentina Miller, Anita Sečan, Silvija Micek i Ivana Pavlic pomogle su im u pripremi predstavljanja, a kako im je bilo pogledajte i pročitajte sami.
:: opširnije ::Sjajna prva mobilnost naših učenika u sklopu Erasmus akreditacije
Tjedan od 20.-25.studenog deset je naših učenika provelo na mobilnosti u ZŠ Hutnik u mjestu Veseli nad Moravou u Češkoj.
Učenici Anastasia Bajrić, Tin Gabriel Borković, Maša Bratišćak, Noemi Huić, Sara Viktoria Košak, Lucija Kozjak, Paola Požgaj, Melani Strahija, Leona Tkalčec i Lana Železnjak u pratnji učiteljica Ivane Pavlic, Anite Sečan i Silvije Micek te u društvu prijatelja iz španjolskog grada Olot sudjelovali su u raznim aktivnostima u češkoj školi, dok je istovremeno učiteljica Valentina Miller pratila nastavu (job shadowing) u navedenoj školi.
Tjedan ispunjen upoznavanjem češke tradicije i kulture, sudjelovanjem u kreativnim, digitalnim i sportskim radionicama, komuniciranjem na raznim jezicima, uspoređivanjem školskih sustava, povezivanjem s domaćinima i prijateljima iz Češke i Španjolske, istraživanjem malog mjesta Veseli nad Moravou, ali i zlatnog Praga te čitavim spektrom emocija i doživljaja prebrzo je proletio, a doživljaji i dalje žamore hodnicima naše škole. Kako nam je bilo možete pogledati i na panou Erasmus kutka naše škole i u učionici engleskog jezika.
Projekt pod nazivom „Offline and Online Together“ jedan je od projekata u nizu Erasmus aktivnosti koje se u OŠ Belica provode već nekoliko godina. Učenici i učiteljice ga provode od početka ove školske godine. Nakon bogate 2021./2022. školske godine i jednogodišnje stanke, ovo je prva grupna mobilnost učenika u sklopu Erasmus akreditacije dobivene prošle školske godine, a već su sada u pripremi i nove aktivnosti i mobilnosti učenika i učitelja.
:: opširnije ::
Erasmus+ dani u Osnovnoj školi Belica
Svake školske godine sredinom listopada Erasmusovci diljem Europe obilježavaju Erasmus+ dane na različite načine. Ove godine oni se obilježavaju od 9. do 14. listopada. Tim povodom u srijedu, 11. listopada, u Osnovnoj školi Belica organizirana je konferencija na kojoj su se okupili učitelji koji već aktivno provode Erasmus projekte ili to tek žele započeti. Tema konferencije bila je ''The 4C`s 4 Erasmus''. 4C ili 4K predstavlja vještine nužno potrebne u današnjem svijetu: kolaboracija (ili suradnja), kreativnost, komunikacija i kritičko razmišljanje.
Sudionici su imali prilike izmijeniti informacije, iskustva i čuti nove informacije o 4K vještinama, odnosno važnosti razvoja vještina 21. stoljeća. Predavači su bile učiteljice Silvija Micek i Ivana Pavlic iz škole domaćina, Marina Mrazović, Petra Žganec i Tea Horvatić iz OŠ Strahoninec, Ivana Ružić i Ivana Vadlja iz I. OŠ Čakovec, Dražen Ružić iz III. OŠ Čakovec, Zoran Kadežabek iz Metalske jezgre Čakovec te viši savjetnik AZOO Igor Šelimber. Događaj u organizaciji učiteljice Anite Sečan i Erasmus tima OŠ Belica iz kasnog popodneva provukao se i u rane večernje sate koji su usprkos svemu prebrzo proletjeli.
Škola Belica već dugi niz godina sudjeluje u eTwinning i Erasmus projektima, a ove je godine dobila i Erasmus akreditaciju na koju su jako ponosni. U školi se trenutno provodi više Erasmus i eTwinning projekata, sve više učenika i učitelja se uključuje i provodi projektne aktivnosti, a ovaj je događaj sjajan uvod u još jednu bogatu Erasmus godinu.
:: opširnije ::« Listopad 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |