Međunarodni dan zaštite ozonskog omota
Autor: MILJENKO BOROJEVIĆ, 17. 11. 2011.
Dan 16. rujna međunarodni je Dan zaštite ozonskog omotača. 1987. godine, na taj dan u Montrealu 22 zemlje svijeta potpisale su međunarodni ugovor "Montrealski protokol o tvarima koje oštećuju ozonski omotač". Nakon toga, Ujedinjeni su narodi 1994. proglasili 16. rujna Danom zaštite ozonskog sloja kako bi se naglasila važnost provedbe Montrealskog protokola.
Zemlje članice Monteralskog protokola obvezale su se poduzimati mjere za ukidanje potrošnje ozonu štetnih tvari. 2009. godine tema Dana zaštite ozonskog omotača je: "Globalno sudjelovanje - zaštita ozona ujedinjuje svijet".
Republika Hrvatska stranka je Montrealskog protokola, a za njegovu provedbu nadležno je Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Temeljem Zakona o zaštiti zraka (NN, br. 178/04) koji je stupio na snagu 31. ožujka 2005. donesena je Uredba o tvarima koje oštećuju ozonski sloj (NN, broj 120/05) i njome je od 1. siječnja 2006. godine ukinuta potrošnja klorofluorougljika (CFC) i metil bromida.
Provedbom Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski sloj postignuto je značajno globalno smanjenje emisija ovih tvari u zrak. Međutim, kako se radi o postojanim tvarima, smanjivanje njihovih koncentracija u stratosferi je sporo, stoga stručnjaci predviđaju da će tek sredinom stoljeća biti uspostavljena prirodna ravnoteža stvaranja i razgradnje ozonskog sloja.
Neki od postupaka koje svaki čovjek može učiniti:
1. Razvrstavati otpad kako bi se smanjila njegova količina na odlagalištima i kako bi se postigla gospodarska dobit njegovom preradom.
2. Bolje izolirati stambene objekte radi što manje potrošnje energije za zagrijavanje istog.
3. Razmisliti o ugradnji solarnih ćelija i dr. alternativnih načina korištenja energije.
4. Prikupljati papir kako bi se što manje sjekle šume.
5. Koristiti bicikle ili jednostavno prošetati umjesto korištenja automobila na kratkim relacijama.