Upute za nastavnike:
e-Dnevnik za nastavnike
Upute za razrednike:
e-Dnevnik za razrednike
Upute za učenike-roditelje:
e-Dnevnik za učenike-roditelje
Obavijest o početku nove školske godine 2024.-2025.
Nova školska godina započinje u ponedjeljak, 9. rujna 2024. godine.
Školski autobus vozi prema uobičajenom rasporedu za matičnu i područne škole.
MATIČNA ŠKOLA ČIŠLA
Za učenike 1.- 8. razreda nastava počinje u 8.15 sati.
U PODRUČNIM ŠKOLAMA
U PŠ Kostanje za učenike 1. - 8. razreda nastava počinje u 7.45 sati.
U PŠ Gata za učenike 1. - 4. razreda nastava počinje u 8.20 sati.
U PŠ Dubrava za učenike 1. - 4. razreda počinje u 8.00 sati.
U PŠ Tugare za učenike 1. - 4. razreda nastava počinje u 8.45 sati.
Mole se učenici da ponesu školske torbe radi preuzimanja udžbeničkih kompleta koji ih čekaju na školskim klupama.
:: opširnije ::Nadogradnja u e-Dnevniku
Napravljena je nadogradnja e-Dnevnika s kojom su u sustavu napravljene sljedeće izmjene:
Imenik
Dnevnik rada
Pregled rada
Nastavak obrazovanja
Za e-Dnevnik za III./IV./V. razred strukovnog kurikuluma za stjecanje strukovne kvalifikacije medicinska sestra opće njege/medicinski tehničar opće njege omogućena je evidencija i prikaz sljedećih cjelina:
Administracija
:: opširnije ::
Nadogradnja u e-Dnevniku
Napravljena je nadogradnja u e-Dnevnika za nastavnike i e-Dnevnika za učenike i roditelje.
S nadogradnjom su u e-Dnevnik za nastavnike dodane sljedeće funkcionalnosti:
Imenik
Dnevnik rada
Pregled rada
Zapisnici
Izvještaji
U e-Dnevnik za učenike i roditelje dodane su sljedeće funkcionalnosti:
Vezano za funkcionalnost za opravdavanje izostanaka, ista je dostupna isključivo na sučelju za roditelje na koje se roditelji prijavljuju koristeći neku od vjerodajnica iz sustava e-Građani. Roditelj se u sustav može prijaviti nakon što je razrednik unio njegov OIB i omogućio mu pristup sučelju za roditelje. Navedeno je moguće napraviti tako da razrednik na kontaktima učenika upiše OIB roditelja i označi "Da" za opciju "Pristup e-Dnevniku za roditelje".
U skladu s navedenim nadogradnjama ažurirane su i upute za učenike i roditelje, razrednike i nastavnike.
Upute za učenike i roditelje su dostupne na poveznici:
https://www.carnet.hr/wp-content/uploads/2024/01/e-Dnevnik-upute-za-ucenike-i-roditelje.pdf
Upute za razrednike su dostupne na poveznici:
https://www.carnet.hr/wp-content/uploads/2024/01/e-D_Nastavnik_5-1-2024.pdf
Upute za nastavnike su dostupne na poveznici:
https://www.carnet.hr/wp-content/uploads/2024/01/e-D_Razrednik_5-1-2024.pdf
Natječaj „Josip Pupačić i ja“
Jutros su polje cvjetovi
šarenom bojom oblili
(J. Pupačić, Dolazak proljeća)
Učenici naše škole odazvali su se Pozivu za sudjelovanje u međunarodnom likovno-literarnom natječaju „Josip Pupačić i ja“ u organizaciji Osnovne škole Josip Pupačić – Omiš. Stihovi pjesme Dolazak proljeća potaknuli su učenike na likovno i literarno stvaralaštvo.
Najuspješnija u literarnom dijelu Natječaja bila je Lucija Marčić, učenica 6. razreda, koja je napisala pjesmu Proljetni san i osvojila izvrsno 2. mjesto u kategoriji predmetne nastave na području cijele Republike Hrvatske. Dodjela priznanja za literarnu kategoriju održana je 23. svibnja 2024. godine na Slimenu, ispred pjesnikove rodne kuće, kao dio svečanoga programa obilježavanja života i djela Josipa Pupačića.
Zahvaljujemo svim učenicima i učiteljima koji su sudjelovali i čestitamo našoj Luciji i njezinoj mentorici Nikolini Vrljić, učiteljici Hrvatskoga jezika.
:: opširnije ::
Svečana promocija poljičice u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu
Poljica, kao što već svi dobro znamo, zemljopisno određuju rijeke Cetina na sjeveroistoku i Žrnovnica na zapadu, Jadransko more s juga te obronci Mosora sa sjevera. Poljičica je nastala na tom prostoru. Poljičica (poljiška bosančica, poljiška azbukvica, arvatica) materinje je pismo nebrojenih naraštaja Poljičana i Poljičanki u dugome razdoblju od 11. do 20. stoljeća i službeno pismo nekoć slavne Poljičke kneževine.
Upisom u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske u studenome 2023. poljičica je dobila status zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra.
26. travnja 2024. godine, ranom zorom, učenici 5. i 6. razreda naše škole, u pratnji učiteljica Nensi Tabar i Martine Srdanović, krenuli su na promociju poljičice u hramu hrvatske kulture, Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Put za učenike organizirao je Savez za Poljica. Po dolasku u Zagreb, uslijedio je organizirani ručak, a potom i sama svečana promocija u atriju NSK-a.
Dobrodošlicu Poljičanima i štovateljima poljičke kulturne i povijesne baštine u ime domaćina izrazila je glavna ravnateljica prof. dr. sc. Ivanka Stričević te otvorila prigodnu izložbu arhivske građe o Poljicima iz fonda NSK-a u Zagrebu, u kojoj se nalaze mnoge poljičke "relikvije", među kojima i Poljički statut iz godine 1665. U ime Grada Zagreba nazočne u prepunom atriju NSK-a je pozdravila mr. sc. Lana Križaj, pročelnica Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Potom je prikazana sažeta videoprezentacija "Poljica – od slavne knežije do hrvatske povijesne regije", a nakon toga uslijedilo je predavanje akademika Matea Žagara na naslovnu temu "O važnosti poljičice ili poljičke azbukvice" te završna arija iz opere "Mila Gojsalić" Jakova Gotovca "Oda zemlji" (Danko Anđelinović – Jakov Gotovac) u izvedbi prvakinje opere HNK-a Split Terezije Kusanović, uz klavirsku pratnju Darjane Blaće Šojat.
Nakon svečane promocije, učenicima je organiziran posjet Tehničkom muzeju Nikole Tesle. Stručnim vodstvom gospodina Ogrena Variole, učenici su razgledali rudnik i upoznali se s poslovima rudara. Slijedilo je razgledavanje bogate zbirke automobila, vlakova, zrakoplova te drugih letjelica i ostalog voznog parka iz bogate prošlosti.
Sretni, ispunjeni i puni dojmova vratili smo se u naša Poljica u kasnim večernjim satima. Ovim putem se zahvaljujemo organizatorima na pozivu za sudjelovanje u ovom svečanom događaju te se radujemo budućoj suradnji.
Martina Srdanović
:: opširnije ::Rođendanska proslava
„Poslušaj srce, i eto ti istine i bez mudrosti.“
(Kako je Potjeh tražio istinu)
Rođendansku proslavu 150. obljetnice rođenja hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić, suradnjom knjižničarke Zrinke Pavković, učiteljica Mirele Miličević i Marije Marčić te učitelja Likovne kulture Mate Škrabića, upriličili smo na dan njezinog rođenja, 18. travnja 2024. godine u PŠ Kostanje s učenicima 1. i 4. razreda.
U uvodnom dijelu zajedničkoga sata prisjetili smo se činjenica vezanih uz Ivanin život i djelo prikazujući kratki dokumentarni film (Brodski velikani: 2. Ivana Brlić-Mažuranić). Ponavljajući sve što smo do sada naučili o bajkama, posjetili smo na daljinu Ivaninu kuću bajke u Ogulinu, zavičaju bajke, odgledavši kratki video koji prikazuje ovaj jedinstveni u svijetu multimedijalni i interaktivni centar za posjetitelje. Ivanina kuća bajke slavi bajku i svekoliko bajkovito stvaralaštvo, a predstavlja bajke ove najznačajnije hrvatske spisateljice bajki, kao i bajke brojnih drugih hrvatskih i svjetskih bajkopisaca.
Naglašavajući i ističući prave vrijednosti kojima nas uče Ivanina djela poput dobrote, poštovanja, nesebičnosti, plemenitosti, ljubavi, istine, hrabrosti, potaknuli smo djecu na izraz zahvalnosti ovoj iznimnoj književnici. U drugom dijelu sata učenici 4. razreda oslikavali su i pisali Ivani rođendansku čestitku, zahvaljujući joj na lijepim i zanimljivim pričama koje nam je ostavila. Potaknuti Ivaninom poznatom izrekom Kad si sretan, i sunce za tobom žuri (Lutonjica Toporko i devet župančića), učenici prvoga razreda ilustrirali su pastel tehnikom svoj doživljaj sreće.
Prvaši i četvrtaši uvelike su doprinijeli sveukupnoj rođendanskoj svečanosti, a izložba svih njihovih radova posvećenih Ivani postavljena je na velikom panou u atriju škole.
Iskrena i topla dječja i učiteljska zahvalnost iskazana u izradi i predstavljanju svih radova posvećenih Ivani izriče poštovanje prema omiljenoj hrvatskoj dječjoj spisateljici koja je ostavila u nasljeđe hrvatskoj kulturi neizmjernu vrijednost, sa željom da ona zauvijek živi u dječjim srcima i da se male duše hrane svim onim vrijednostima koje je promicala i Ivana u svojim djelima.
Zrinka Pavković
:: opširnije ::Dan Tugara
Prvi očuvani spomen imena Tugare zabilježen je u darovnici hrvatskoga kneza Trpimira od 4. ožujka 852. godine, a kao spomen na taj dan utemeljen je 4. ožujka 2016. godine Dan Tugara. U obilježavanju ovoga dana sudjeluju i svi učenici PŠ Tugare.
Tijekom višegodišnje suradnje Župe Tugare i PŠ Tugare nastajali su brojni literarni i likovni radovi o temi Tugara, u kojima su učenici izražavali svoju ljubav i ponos prema mjestu i baštini.
Župni suradnici odabrali su i ove godine najbolje učeničke radove. Nakon svete mise na Cvjetnicu, pokraj župne crkve, upriličena je mala izložba radova te uručivanje prigodnih nagrada.
Nagrađeni učenici bili su: Duje B., Nikol Z. i Krsto B. (1. razred); Bartul P., Klara M. i Ante P. (2. razred); Lucija B., Lucija V. i Roko J. (3. razred); Roza V., Borna S. i Zvonimir Č. (4. razred), a nakon proljetnih praznika, učenički radovi ukrasili su i školski pano.
Ivanka Mucić
:: opširnije ::13. Susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić“
U organizaciji križevačke Osnovne škole Ljudevita Modeca i Udruge za promicanje znamenitih Križevčana „Dr. Stjepan Kranjčić“ od 15. listopada do 15. prosinca 2023. godine bio je otvoren natječaj za 13. Susret hrvatskoga dječjega duhovnoga stvaralaštva „Stjepan Kranjčić“. Riječ je o jedinom natječaju na nacionalnoj razini u Republici Hrvatskoj za djecu osnovnih škola koji ima nakanu potaknuti stvaranje suvremenih dječjih duhovnih književnih (poezija, proza, igrokazi) i likovnih radova protkanih kršćanskim vrednotama.
Škole su mogle prijaviti najviše tri likovna rada, a u ovom natječaju sudjelovala je i naša područna škola Kostanje, u kategoriji likovnih radova. Tema radova ovoga trinaestoga natječaja bila je hrabrost.
Na ovogodišnji natječaj pristiglo je 135 likovnih radova iz ukupno 72 škole s područja cijele Republike Hrvatske. Članovi stručnoga ocjenjivačkoga povjerenstva (za likovni natječaj u sastavu: Sonja Tomić, Tomislav Buntak i Vojmil Žic) odabrali su širi izbor radova koji će ući u zbornik te uži izbor radova koji će biti nagrađeni (samo šest likovnih radova).
Među širim izborom od 40 likovnih radova za objavu u zborniku, odabran je i rad učenika 1. razreda PŠ Kostanje, Marka Gojsalića (Naslov rada: Vukovarski vodotoranj), učiteljica Mirela Miličević.
Učenici i mentori čiji su radovi ušli u zbornik dobit će tiskanu zahvalnicu i primjerak zbornika.
U sklopu završne svečanosti Susreta koja će se održati u Križevcima u subotu 27. travnja 2024. bit će otvorena izložba likovnih radova, predstavljen zbornik te održana javna izvedba nagrađenih radova.
Od srca čestitamo našem Marku i njegovoj mentorici, učiteljici Mireli.
Zrinka Pavković
:: opširnije ::Sistematski pregledi za upis u 1. razred osnovne škole
BOŽIĆNA PRIREDBA U PŠ DUBRAVA
22. prosinca 2023. godine održana je božićna priredba u PŠ Dubrava. Ove godine bili smo u malo većem broju jer su nam se pridružili predškolci sa svojom tetom Petrom Paulom. Najmlađi izvođači otvorili su priredbu s dvije pjesme praćene simpatičnom koreografijom. Učenici 1., 2. i 4. razreda izmjenjivali su se u plesnim, dramskim, recitatorskim, pjevačkim te instrumentalnim izvedbama. Sve točke izvedene su gotovo besprijekorno i zaslužile su veliki pljesak gledatelja. Nakon završetka priredbe družili smo se na malom domjenku koji su pripremile mame naših učenika. Još jedno polugodište priveli smo kraju znajući da smo obogatili srca prisutnih smijehom, radošću i ljubavlju.
Ana Beović
:: opširnije ::Kreativna radionica u PŠ Gata
Dana 4. prosinca 2023. godine u PŠ Gata održana je kreativna radionica pod vodstvom Nikoline Radmilo Pivčević. Učenici od 1. do 4. razreda su izrađivali božićne ukrase s prigodnim poljičkim motivima kojima su kasnije okitili svoj školski bor. Učenici su aktivno i marljivo pristupili svakom zadatku pa su nastale lijepe poljičke kapice kao ukras za bor, kuglice sa tradicionalnim motivima Poljica. Ovim putem zahvaljujemo Nikolini što se odazvala na naš poziv te se nadamo da će u budućnosti biti još ovakvih kreativnih radionica.
Martina Srdanović
:: opširnije ::Milina priča u Povijesnom muzeju Poljica u Gatima
Naši pretci, okupljeni oko kućnih ognjišta, oduvijek su imali potrebu pripovijedanja i pričanja priča. Na taj način prenosile su se vrijedne životne poruke i temeljne ljudske vrijednosti mlađim naraštajima. Pripovijedanje (eng. storytelling) je životna vještina koja služi i kao metoda poučavanja uz pomoć koje se pripovjedač i slušatelji povezuju na više različitih razina. Vještina pripovijedanja koja potiče bliskost i povezanost prisutna je od samog početka postojanja ljudske vrste, ali se razvojem digitalne tehnologije međusobno sve više udaljavamo i otuđujemo. Upravo zato potrebno je promicati vještinu pripovijedanja kao način umjetničkog izražavanja koji podrazumijeva međusobno povezivanje. Svaka izvedba pripovjedača jedinstvena je i ista priča se ne ispripovijeda uvijek na isti način jer pripovjedač ima slobodu u svom izlaganju, slijedi strukturu priče i prilagođava je reakcijama publike.
Kako izgleda nastup pripovjedačice, učenici petog i šestog razreda naše škole sa svojom učiteljicom Hrvatskog jezika Nikolinom Vrljić i sa školskom knjižničarkom Zrinkom Pavković, imali su priliku vidjeti i poslušati na poučnoj izvanučioničkoj nastavi 28. studenoga 2023. godine u Povijesnom muzeju u Gatima.
Naime, Nikolina Radmilo Pivčević osmislila je i uvjerljivo nam ispričala Milinu priču u kojoj ona osobno utjelovljuje Milu Gojsalić, junakinju poljičkog kraja, koja je prema legendi spasila svoj narod od Turaka, a priča predstavlja interpretacijsku šetnju kroz povijest Poljičke Kneževine. Imali smo priliku čuti živu riječ Mile Gojsalić koja je, razvijajući blizak i topao odnos sa svojim slušateljima, pripovijedala o svojoj doti, baki, soparniku, ali i važnim stavcima i zakonima Poljičkog statuta te običajima ljudi koji žive na ovom tlu.
Ulaskom u Povijesni muzej Poljica, ispred mozaika s motivom biranja poljičkoga kneza, kročili smo u svijet spara i zobnica, terluka i kamparana, mlinica i žrvnjeva, ali i prisjetili se koliko smo sretni što nam je obrazovanje lako dostupno. Moderan i inovativan pristup u pričanju tradicijskih priča i prezentiranju baštinskih elemenata naših Poljica sastavni su dio ovog iskustva, a ovakav način obilaska muzeja i povijesnih znamenitosti učenicima i učiteljima je vrlo zanimljiv.
Na kraju izvanučioničke nastave učenici su sudjelovali na radionici izrade suvenira – male poljičke kape. Uz pomoć malo vune, kartona, ljepila i puno dobre volje, ponijeli su svojim kućama ručno izrađen vlastiti poljički suvenir.
Velika je važnost ovakvih zavičajnih izvanučioničkih nastava jer učenici tako obogaćuju svoja znanja o Poljicima i učvršćuju svijest o pripadnosti zavičaju. Govoreći o bogatstvu poljičke prošlosti njegujemo ponos na poljičke vrijednosti, potičemo ljubav prema zavičaju i postajemo čuvarima tradicije i zavičajne baštine. Ističući vrijednosti poput narodne nošnje, kulture, pisma, pisane riječi, jezika radimo na očuvanju poljičkog i hrvatskog identiteta, tako potrebnog u ovom suvremenom vremenu, a dječja srca oplemenjujemo ljubavlju prema svome narodu i domovini.
Zrinka Pavković
:: opširnije ::Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
(…) Branitelju koji za strah nije znao.
Branitelju koji se borio do zadnjeg trena.
Branitelju koji je svoj život domovini dao.
Branitelju koji je strašnom smrću pao.
(Martina Baričević, Zahvala branitelju)
Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježili smo 17. studenoga 2023. godine ističući njihove patnje kao simbol stradanja hrvatskog naroda od snažnog agresora, ali i herojske obrane, utkane u temelje naše domovine, u hrvatsku slobodu i neovisnost. Prigodnim programom prisjetili smo se ugašenih dječjih života, brojnih stradalih civila i svih ubijenih u Domovinskom ratu.
Posebnu pažnju posvetili smo našim braniteljima, uz duboko poštovanje i neizmjernu zahvalnost njihovoj ljubavi prema bližnjemu i njihovoj nesebičnoj spremnosti da daju svoj život ili dijelove svoga tijela za domovinu. Čuvajući spomen na svetu žrtvu Vukovara, pokazujemo da ona nije bila uzaludna i da se istina nikada ne smije zaboraviti. Svečanom i ponosnom, ali i bolno tužnom ugođaju sjećanja uvelike su doprinijeli učenici od 5. do 8. razreda koji su okupljenim učiteljima i učenicima govorili svoje stihove zahvalnosti i molitve što su ih, na poticaj svojih učiteljica, pisali herojima Domovinskog rata i njihovoj velikoj ljubavi prema svima nama.
S učvršćenom snagom ljubavi prema domovini i slobodi, program smo završili s molitvom u srcima i na usnama, uz nadahnuće u Litanijama za Hrvatsku koje je napisao Stjepan Lice:
(…) Da naša domovina bude mjesto života dostojnog čovjeka… molimo te, Gospodine!
Da naša domovina bude domovina sretnih djetinjstava!
Da naša domovina bude domovina lijepih starosti!
(…)
Zrinka Pavković
:: opširnije ::DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA I ŠKABRNJE U PŠ DUBRAVA
Učenici PŠ Dubrava sa svojim učiteljicama obilježili su Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Poučnom prezentacijom prilagođenom njihovom uzrastu, upoznali su se s Domovinskim ratom i nesretnim događajima koji su se zbili 18. studenoga 1991. Paljenjem svijeća, molitvom te čitanjem prigodnih pjesama i priča, odali smo počast svim žrtvama Domovinskog rata. Svoja saznanja o Vukovaru učenici 2. razreda pretočili su u stihove, dok su učenici 1. i 4. razreda na satu likovnog crtali simbole Vukovara, vodotoranj i Vučedolsku golubicu. Učenicu su dostojanstveno i s velikim zanimanjem sudjelovali u svim aktivnostima i tako pokazali da žrtva svih onih koji su život dali za Domovinu, nikada neće biti zaboravljena.
„Kad čovjek bolje razmisli, djeca su jedino dobro koje je čovječanstvu ostalo. Sve drugo uništeno je u nastojanju da sitni ljudski stvor bude veći od misli, od riječi, od Boga...“
(Siniša Glavašević, Priča za roditelje)
Ana Beović
:: opširnije ::Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
…Ima jedan grad
koji je hrabrošću nadmašio sebe
i sve naše snove
zbog njega se sloboda
Vukovar zove.
(Tin Kolumbić, Vukovar 1991.)
Vukovar i Škabrnja simboli su stradanja Hrvatske u Domovinskom ratu.
Učenici PŠ Kostanje čitav tjedan su se kroz razna literarna i likovna djela prisjećali ratnih razaranja, te žrtve koja je podnesena da bi mi danas živjeli u slobodi.
U petak, 17. studenoga, učenici i djelatnici PŠ Kostanje odali su počast i poštovanje svim žrtvama Domovinskog rata paljenjem svijeća ispred škole.
Marija Marčić
:: opširnije ::Sat kulturnog programa
Na samom završetku Mjeseca hrvatske knjige, 9. studenoga 2023. godine, učiteljice 1. i 4. razreda Mirela Miličević i Marija Marčić s knjižničarkom Zrinkom Pavković osmislile su izvedbu sata bogatog kulturnog programa u PŠ Kostanje. Međusobno se nadopunjujući u oluji ideja, u želji da učenicima pokažu povezanost različitih vrsta umjetnosti, voditeljice su na tom kreativnom satu glavne uloge u čitanju i glumi prepustile učenicima.
Sat su započeli ponavljanjem kazališnog bontona malim gledateljima, a onda su učenici 1. razreda, uz pomoć lutaka za prst, četvrtašima poklonili lutkarsku predstavu Trnoružica. Nagrađeni su velikim pljeskom i osmijesima. Potom su učenici 4. razreda, koji su sudjelovali na Školskom natjecanju u čitanju naglas, prvašićima čitali neobične i razigrane Naopake bajke Ivanke Borovac. Sat su završili čitajući jednu od dvadeset i četiri nadahnjujuće priče iz knjige Pastir koji je pronašao Božić autorice Sonje Tomić. Ova priča bila je poticaj na učenje o opraštanju, obitelji, istinskoj sreći i slobodi i malim je sudionicima približila poniznost, zahvalnost, vjeru i ljubav prema bližnjima. Ističući sve ove vrijednosti, zadovoljne učiteljice i učenici zaključili su kako plemenito djeluje povezivanje različitih vrsta umjetnosti i kolika je važnost i ljepota onoga što nam čitanje knjiga pruža.
Poučni sadržaji iz primjerene nastavne građe bili su prirodna najava Došašća koje je pred nama, a to je vrijeme pripreme za radosno iščekivanje Božića.
Zrinka Pavković
:: opširnije ::„Ja sam uskrsnuće i život: tko u mene vjeruje, ako i umre, živjet će“ (Iv, 11,25).
Prvoga dana mjeseca studenoga slavimo blagdan Svih svetih. To je dan kada slavimo sve svece i svetice, ali i sve one koji nisu proglašeni svetima nego su svojim životom ostvarili ideal kršćanskog života te su njihove duše ušle u kraljevstvo Božje. Kako ne može poimence nabrojati sve one koji su umrli na glasu svetosti, Crkva je odredila ovaj dan kada se zajednički moli za sve svete i blažene, poznate i nepoznate.
Na Dušni dan, drugog dana studenoga, prisjećamo se naših najmilijih koji više nisu s nama, odlazimo na njihove grobove pomoliti se, položiti cvijeće i upaliti svijeće.
Povodom ovih blagdana učenici od prvog do četvrtog razreda PŠ Kostanje sa svojim učiteljicama i vjeroučiteljem, obišli su mjesno groblje, upalili svijeću i pomolili se za duše svih preminulih. Povezali su se tako u molitvi s njima, moleći Božje milosrđe da ih što prije očisti od svih slabosti te da ih uvede tamo gdje s oka svaka suza nestaje.
Mirela Miličević
:: opširnije ::Školsko natjecanje u čitanju naglas
„Svaki dan, djeco, čitajte, i bit će vam lijepo s knjigom kao da ste čitav svijet dovukli u svoju blizinu. Vjerujem da ćete to ostvariti i osjetit ćete kako je čitav svijet vaš, s cjelokupnim ljudskim i božanskim blagom.“ (Nikola Milićević)
Ljubitelji knjige i čitanja, učenici i njihovi učitelji, okupili su se 19. listopada 2023. godine u učionici Hrvatskoga jezika u Čišlima kako bi svi zajedno upriličili pravu malu školsku svečanost čitanja. Bilo je to natjecanje u čitanju naglas, s ciljem razvijanja ljubavi prema knjizi i čitanju kao kvalitetnom načinu provođenja slobodnog vremena, unaprjeđenja čitalačkih sposobnosti učenika, poticanja usmenog izražavanja, razvijanja motivacijskih sposobnosti.
Na ovaj kulturni događaj iz programa Mjeseca hrvatske knjige pozvani su bili svi zainteresirani učenici matične i područnih škola, kao doprinos poticanju čitanja od 3. do 8. razreda osnovnih škola. Od ukupno dvadeset prijavljenih učenika, tročlano školsko povjerenstvo biralo je jednoga predstavnika mlađe kategorije natjecatelja iz 3., 4. i 5. razreda i jednoga predstavnika starije kategorije iz 6., 7. i 8. razreda.
Najsnažniji dojam na članove povjerenstva i na sve slušatelje svojim poticajnim predstavljanjem knjiga Vlak u snijegu i Bijeli klaun, te izražajnim čitanjem odabranih ulomaka, prenijele su Lucija Velić, učenica 4. razreda PŠ Tugare i Mia Šinković, učenica 7. razreda. One će našu školu predstavljati na Gradskom natjecanju u čitanju naglas koje će se održati 23. listopada u 11,00 sati u Gradskoj knjižnici Omiš.
Na kraju programa svi zajedno počastili su se slatkišima i dobili simbolične poklone kao nagradu za sudjelovanje. Hvala svim učenicima i njihovim mentorima na vremenu i trudu koji su uložili kako bi svojim čitalačkim sposobnostima omogućili i uveličali ovo natjecanje. Ovako veliki odaziv natjecatelja, zadovoljstvo i radost vidljiva na licima svih sudionika, poticaj su nam da i u budućnosti nastavimo organizirati ovakva događanja i uživati u ljepoti pisane, pročitane, izgovorene riječi, toliko potrebne u ovom vremenu ekranizacije i digitalizacije.
Zrinka Pavković
:: opširnije ::Nek' ti riječ ne bude strana(c)…
MJESEC HRVATSKE KNJIGE obilježava se svake godine u razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga i to je već tradicionalna svečanost koja se organizira od 1995. godine u svrhu promicanja i njegovanja važnosti knjige i čitanja općenito.
Cjelokupni program Mjeseca hrvatske knjige vezan je svake godine uz određenu tematsku okosnicu i motiv. Ove godine odabrana je tema Književnost bez granica! uz moto Nek' ti riječ ne bude strana(c)…
Namjena je ukazati na važnost prevoditelja i izvesti na svjetla pozornice ove velike znalce o kojima se malo zna. Neprocjenjiva je vrijednost književnog prevođenja zahvaljujući kojemu strana književnost, njezini klasici i suvremenici, hrvatskim čitateljima prestaju biti strani. Zahvaljujući prevoditeljima i hrvatska književnost leti preko granica svoje domovine i osvaja inozemnu publiku.
Hodnik naše škole obasjava svijetli pano blagotvorna izgleda s prigodnim tekstovima koji se poput bijelih lađa morem plavetnila njišu. Na njemu su istaknute najprevođenije knjige na svijetu, s naglaskom na Bibliju – knjigu nad knjigama jer U početku bijaše Riječ (početak Evanđelja po Ivanu). Za ovu knjigu Jure Kaštelan u Uvodu Zagrebačke Biblije iz 1968. godine (prvo cjelovito izdanje Biblije u izvrsnom prijevodu na hrvatski jezik) kaže: „Biblija je najčitanija i najviše prevođena knjiga koju je dao stvaralački genij čovječanstva (…) Svaki novi prijevod Biblije znači kulturni događaj za narod i sredinu u kojoj se javlja.“
S osobitim ponosom istaknuli smo i rado se prisjetili i ovom prigodom naših zavičajnih pjesnika koji su bili poznati i priznati i kao prevoditelji (prepjevatelji) i to: Nikola Milićević, jedan od najvećih hrvatskih prevoditelja poezije sa španjolskoga, talijanskoga, francuskoga i portugalskoga jezika; Jure Kaštelan prevodio je s francuskoga i ruskoga jezika, a potkraj života osobito sa starogrčkoga jezika; Drago Ivanišević prevodio je s francuskoga, talijanskoga, španjolskoga, portugalskoga, rumunjskoga, njemačkoga i ruskoga jezika.
Zrinka Pavković
:: opširnije ::Dan kruha - MŠ Čišla
„Tako običan, tako svakodnevan, a tako rječit. A ljudi k'o ljudi, lako se navikavaju i ne primjećuju bremenitost poruke u svakodnevnom. Zastanimo zato načas i razmislimo o kruhu. Običnom, svakodnevnom kruhu.“
(Nikola Kuzmičić)
Na Dan kruha, 16. listopada 2023. godine, učenici naše škole u Čišlima pripremili su bogatu trpezu plodova, okupili se u zajedništvu s učiteljima oko stola, u zahvalnosti Bogu za plodove zemlje i za vrijedne ruke što na zemlji rade, za darovani kruh. U kulturnom dijelu programa učenici su prigodnim recitacijama istaknuli što je sve kruh: ljubav, stisak ruke, pogled, muka i još mnogo toga, a potrebno ga je nuditi i darivati čista srca kako bi uzvratio brojnim blagoslovima.
Nakon zahvale ravnatelja svima na trudu i ljepoti zajedničke žrtve te izrečene molitve i blagoslova, uživali smo blagujući plodove s naših raskošnih stolova.
Zrinka Pavković
:: opširnije ::U spomen na 95. obljetnicu rođenja zavičajnoga pjesnika Josipa Pupačića
(Slime, 19. rujna 1928. – Krk, 23. svibnja 1971.)
Ovdje sam od prapočetka
U ovom kamenu
Provirujem noktima, i zubima, i borama na čelu
Ovdje gdje kamen već vječno stoji
I ostaje za vječno
(Sa mnom što neprestano nestajem nekamo)
I to je ono po čemu jesam
(…)
(U ovom kamenu)
Dana 19. rujna 2023. godine obilježava se 95. obljetnica rođenja pjesnika Josipa Bepa Pupačića, jednoga od najboljih hrvatskih pjesnika. Rođen je u Slimenu i osnovnu školu polazio je u rodnome mjestu, gimnaziju je pohađao u Slavonskom Brodu, Bolu i Splitu, a diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Radio je kao urednik književnih časopisa (Krugovi, Književnik), predavač, profesor na Katedri za stariju hrvatsku književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a u Lyonu i Londonu bio je lektor i profesor hrvatskog jezika.
Njegove lirske pjesme bogate su dubokim doživljajima vlastitoga djetinjstva i ljubavlju prema rodnome kraju. U pjesnikovim stihovima osjeća se divljenje prema prirodi, stopljenost s njom i njenim ljepotama i zagonetkama, osobito izraženo u njegovim prvim zbirkama. U kasnijim Pupačićevim zbirkama javljaju se i bolni osjećaji, sumnje, nemiri, doživljaj prolaznosti, zapitanost o smislu života te opsesija smrću. Tema njegovih pjesama bila je i tragična sudbina njegove obitelji koju ni sam nije mogao izbjeći.
Objavio je sljedeće zbirke pjesama: Kiše pjevaju na jablanima, Mladići, Cvijet izvan sebe, Oporuka i Ustoličenje, a posmrtno su mu izišle zbirke Moj križ svejedno gori i Uspravan hod.
Josip Pupačić poginuo je 23. svibnja 1971. godine u tragičnoj zrakoplovnoj nesreći na Krku, a tada su poginule i njegova supruga Benka i kći Rašeljka.
Prigodnim panoom u hodniku škole prisjetili smo se Josipa Pupačića, u želji da ovaj veliki zavičajni pjesnik svojim stihovima živi u svima nama, baš onako kako je i sam predvidio (Rasut ću sebe u srca mnoga, / i živjet u bezbroj života…).
Zrinka Pavković
:: opširnije ::
DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE U PŠ KOSTANJE
Okupljeni oko blagdanskog stola i kruha, simbola života i zajedništva, dana 17. listopada 2023. godine učitelji i učenici OŠ „1. listopada 1942.“, PŠ Kostanje proslavili su Dan kruha. Proslavu su svojim dolaskom uveličale odgojiteljice i djeca vrtića „Kamenčić“ iz Kostanja.
Vremenski uvjeti nisu dopustili blagovanje na školskom igralištu pa su svi zajedno mogli uživati u mirisu svježe pečenih kruščića koje su mijesili, oblikovali i ispekli naši prvašići uz pomoć učiteljice i spremačice.
Župnik don Ante Vranković je molitvom i blagoslovom zahvalio Bogu na kruhu i svim darovima zemlje. U svom uvodnom govoru podsjetio je sve prisutne na riječi velike hrvatske spisateljice I. B. Mažuranić, koja je u opisu nadaleko poznatog lika, šegrta Hlapića, utkala i staru, dobro poznatu poslovicu dobar kao kruh, istaknuvši tako veličinu i važnost kruha.
Zahvalni i za vrijedne ruke naših mama i baka koje su svojom maštovitošću pridonijele prekrasno ukrašenim stolovima na kojima se našlo pravo bogatstvo različitih plodova, voća, kruha, kolača pa čak i onih posebnih, bezglutenskih, svi zajedno uživali smo u radosnom blagovanju.
Mirela Miličević
:: opširnije ::
Izvanučionička nastava u Zakučcu
Samo sunce, sunce, sunce
i galebovi svrate u letu
u tvoj san
na kamenoj kosi Mosora.
(J. Kaštelan, San u kamenu)
Učitelji i učenici od petog do osmog razreda OŠ „1. listopada 1942.“ iz Čišala održali su 13. listopada 2023. godine izvanučioničku nastavu u Zakučcu. Nakon posjeta HE „Zakučac“ i Komunalnom poduzeću „Peovica“ uputili su se do rodne kuće zavičajnoga pjesnika Jure Kaštelana kako bi u zajedničkom druženju u prirodi, na izvorima iz kojih je i Jure potekao, na kojima je odrastao i koji su oblikovali njegovu sliku svijeta, pronašli pjesnika, o njemu učili i govorili.
Učenici su prigodnim programom jedni druge pobliže upoznavali sa životom i umjetničkim stvaralaštvom velikoga pjesnika. Govoreći stihove Jurinih pjesama i zanimljive biografske pojedinosti, iskazali su pjesniku svoje duboko poštovanje i zahvalu.
Ovom izvanučioničkom nastavom učenici su uspjeli ostvariti susret sa živim pjesnikom Jurom Kaštelanom u bogatstvu njegova zavičajnoga rječnika, kroz „čaroliju zvuka" njegove riječi.
:: opširnije ::« Listopad 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |