Suradnja s OŠ Skakavac
U četvrtak, 20. lipnja 2024. godine učenice GLOBE skupine: Dora Smiljanić, Lana Tomašić i Nika Zorinić s mentoricom Marijom Šako pozvani su u OŠ Skakavac, povodom obilježavanja Dana škole. Nakon prigodnog programa učenika nižih i viših razreda i pozdravne riječi ravnatelja škole prezentirani su rezultati rada projekta „Više od 5 za cret“. Voditeljica projekta je prof. Blaženka Mravunac. Cilj projekta je unapređivanje skrbi o močvarnom staništu Cret Banski Moravci objedinjujući istraživačko učenje uz razvijanje praktičnih vještina. Učenici škole Skakavac u sklopu izvannastavnih aktivnosti ove godine izrađivali su sklopive stolce koje koriste na terenu. Prezentiran je kratki film izrade sklopivih stolaca.
Nakon prigodnog programa prof. Blaženka Mravunac organizirala je radionice analize vode i tla s cretnog područja, na kojima su sudjelovale učenice naše škole s učenicima škole Skakavac. Radionice su bile vrlo zanimljive i edukativne. Zahvaljujemo učiteljima i učenicima škole Skakavac na lijepom gostoprimstvu i ugodnom druženju. U planu smo nastaviti suradnju i sljedeće školske godine.
SVEČANI PRIJEM ZA UČENIKE SUDIONIKE DRŽAVNIH NATJECANJA
19.lipnja 2024. godine u prostoru Kinu Edison, održan je svečani prijem za učenike osnovnih škola koji su sudjelovali na državnim natjecanjima u školskoj godini 2023. /2024.
Iz naše škole na primanju su bili učenice: Magdalena Peroš, Dora Smiljanić i Lana Tomašić koje su osvojile ekipno 3. mjesto na GLOBE natjecanju i smotri. Mentorica učenicama je Marija Šako.
EUROPSKA JESENSKA FENOLOŠKA KAMPANJA
Naša GLOBE skupina 6. b razreda uključila se u Europsku jesensku fenološku kampanju koja je trajala od početka rujna do kraja studenog. Učenici su redovito pratili žućenje četiri lista lipe na južnoj strani stabla, u blizini naše škole. Redovito smo slikali promjenu boje listova (tjedno dva puta, a pred kraj i češće), zatim smo slike objavljivali na forum kampanje. Učenici su pomoću aplikacije na mobitelu mjerili visinu lipe kao i opseg stabla.
pripremila: Marija Šako, prof.
-u priloženim dokumentima pogledajte prezentaciju "Lipa-fenološka kampanja"
GLOBE DRUŽINA PREDSTAVILA SVOJ PROJEKT UČITELJSKOM VIJEĆU
Na Sjednici UV održanoj 13.6.2024. Globe družina je predstavila svoj nagrađeni projekt i još jednom nas sve učinili ponosnima.
Predstavljanje istraživačkih GLOBE projekata u Gradskoj knjižnici
Dana 13. 06. 2024. u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ održan je GLOBE skup na kojem su predstavljeni izvrsni rezultati GLOBE škola Karlovačke županije na Državnom GLOBE natjecanju i smotri 2024. godine, koje se održalo u Rijeci. Na skupu su prezentirani nagrađeni istraživački projekti sa Državnog natjecanja. Svoje projekte prezentirale su tri osnovne škole Karlovačke županije i jedna srednja škola.
Naša GLOBE skupina Magdalena Peroš, Dora Smiljanić i Lana Tomašić prezentirale su svoj istraživački projekt „Razlike u temperaturi tla na dvije mjerne postaje“, OŠ Banija prezentirala je projekt „Mikroplastika u školskom zraku“, a OŠ Dubovac „Karlovačka promenada“. Svi istraživački projekti su pohvaljeni i nagrađeni u različitim kategorijama.
Na skupu je prezentiran i projekt Šumarske i drvodjeljske škole „Utjecaj vremenskih prilika na zdravlje ljudi“.
Svi projekti su bili vrlo zanimljivi i edukativni.
PRIZNANJE ZA ŠKOLSKI PROJEKT NA DRŽAVNOJ SMOTRI I NATJECANJU GLOBE ŠKOLA 2024.
Na 27. Državnoj smotri i natjecanju GLOBE škola 2024. godine naše učenice Magdalena Peroš, Dora Smiljanić i Lana Tomašić predstavile su istraživački projekt „Razlike u temperaturi tla na dvije mjerne postaje“. Naš projekt je nagrađen kao najbolji istraživački projekt u području pedologije i dobili smo Priznanje za iznimno uspješan istraživački projekt prikazan na državnoj razini Smotre i natjecanja hrvatskih GLOBE škola 2024.
27. DRŽAVNA SMOTRA I NATJECANJE HRVATSKIH GLOBE ŠKOLA 2024.
Ove godine je održana 27. Smotra i natjecanje hrvatskih GLOBE škola u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi u Rijeci. Na natjecanje je pozvano 30 škola (15 osnovnih i 15 srednjih). Natjecanje se održavalo od 15. do 17. svibnja, a našu školu predstavila je GLOBE ekipa: Magdalena Peroš, Dora Smiljanić i Lana Tomašić. Prvi dan je škola domaćin organizirala svečani doček, zatim su kroz prezentacije predstavljene sve škole sudionice natjecanja. Slijedilo je predstavljanje istraživačkih projekata podijeljeno u četiri sekcije. Naše učenice su uspješno predstavile projekt pod nazivom „Razlike u temperaturi tla na dvije mjerne postaje“.
Drugi dan slijedilo je ekipno natjecanje u kojem su učenice pokazale znanja iz meteorologije, geografije, biologije, kemije i pedologije uz primjenu baze podataka.
Treći dan slijedilo je proglašenje najboljih škola u znanju i predstavljanju istraživačkih projekata. Naša ekipa osvojila je izvanredno 3. mjesto na natjecanju u znanju, a naš projekt nagrađen je kao najbolji projekt u području pedologije (tla). Mentorica učenicima je Marija Šako.
Pripremila: Marija Šako
Sedmaši na Festivalu znanosti u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi – 24. travnja
Učenici 7. c razreda sudjelovali su na Festivalu znanosti u Šumarskoj i drvodjeljskoj školi, Karlovac, gdje nas je dočekala profesorica Petra Krajačić, koja nas je uputila na predavanja i radionice. Naš posjet sastojao se od tri dijela. U prvom dijelu profesorica Marija Barićević imala je zanimljivo predavanje „Čiji je ovo list“. Upoznala nas je s vrstama hrastova u Hrvatskoj i osnovnim obilježjima svakog hrasta, zatim nam je prezentirala kako se izrađuje herbarij. Na kraju prvog predavanja učenici su sudjelovali u radionici determinacije hrastova prema listovima, što su vrlo uspješno odradili.
Nakon toga obišli smo meteorološki krug, gdje su nas učenici domaćini upoznali s mjernim instrumentima i protokolima atmosferskih mjerenja. Također smo bili u prostoriji za pripremu i snimanje vremenske prognoze, što nam bilo posebno zanimljivo.
U zadnjem dijelu našeg posjeta profesorica Sanja Penić imala je predavanje i radionicu „Tinta hrastovih šiški“. Saznali smo da je hrast (lužnjak i kitnjak) naše najpoznatije i gospodarski najvrijednije drvo i da je vrlo ljekovito. Hrastove šiške nastaju nakon uboda ose šiškarice, a one su bile važna sirovina za izradu tinte sve do tridesetih godina 20. stoljeća. Učenice iz Medicinske škole prezentirale su nam kako se izolira tanin iz hrastovih šiški, zatim smo kroz radionicu imali priliku pisati s tintom dobivenom pokusom.
Dan planeta Zemlja
Povodom Dana planeta Zemlje ( 22.4. ) GLOBE skupina je organizirala akciji čišćenja meteorološkog kruga u dvorištu naše škole i mjernih instrumenata kojima redovito obavljamo atmosferska i pedološka mjerenja. Meteorološka stanica je mjesto koju GLOBOVCI redovito posjećuju svakodnevno u solarno podne, gdje prikupljaju podatke o stanju atmosfere, temperaturi tla na dubino od 5 i 10 cm i površinskoj temperaturi tla u blizini naše škole. Prikupljene podatke šaljemo u GLOBE bazu podataka, a često te podatke i sami koristimo kod istraživačkih radova.
MŽ GLOBE SMOTRA
9. ožujka 2018. u OŠ Mahično održana je MŽ GLOBE smotra. Na smotri je sudjelovalo 11 škola (8 osnovnih i 3 srednje ). Rad GLOBE skupine naše škole u prošloj godini predstavili su učenici Edi Vučković 7.a, Kale Marković 7.b, Marin Valić 7.b.
Naša škola je uključena u GLOBE program od 2009. godine, te s prekidima od dvije godine aktivni smo osam godina. U tom periodu provodili smo atmosferska i fenološka mjerenja, a povremeno i hidrološka mjerenja. Prikupljene podatke šaljemo u svjetsku bazu GLOBE podataka.
OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG METEROLOŠKOG DANA
Već tri godine učenici GLOBE skupina obilježavaju Svjetski meteorološki dan posjetom Šumarske i drvodjeljske škole u Karlovcu. Dana 22. ožujka 2018. naši učenici su se uključili u brojne radionice i slušali predavanja koja su organizirali učenici i djelatnici Šumarske i drvodjeljske škole.
Upoznali su nas s meteorološkom krugom, pravilnim mjerenjem oborina, radom automatske meteorološke postaje Davis. Učenicima su posebno bili zanimljivi pokusi nastanka magle, mraza i rose, te su samostalno izrađivali oblake.
Prezentacijom o oblacima i kvizom završili smo posjet Šumarske škole, a ponijeli smo nova znanja koja su nam prezentirali učenici.
Dan planeta Zemlje
22. travnja 2018. obilježavali smo Dan planet Zemlje. Učenici GLOBE skupine 7.a razreda uključili su se u akciju čišćenja okoliša naše termometrijske kućice. Tom prigodom pokupili su smeće, porezali travu, koju su stavili u komposter, a zatim očistili termometrijsku kućicu.
Druga skupina je uredila prigodan pano u hodniku škole.
PREDAVANJE TREĆAŠIĆA
Učenici GLOBE skupine Leon Baćurin 7.a i Josip Zorinić 7.a održali su prezentaciju učenicima 3.a i 3.b razredu o atmosferskim mjerenjima u dvorištu naše škole, upoznali su ih s instrumentima koji se nalaze u termometrijskoj kućici (termometrom, termohigrometrom i kišomjerom), te pravilnim rukovanjem istih. Svojim predavanjem ujedno su imali cilj potaknuti učenike da se uključe u GLOBE program.
Danas ja poučavam
24.03.2017. projektnim danom "Danas ja poučavam" dva učenika iz 6.a razreda iz grupe potencijalno darovitih učenika uz pomoć mentorice Marije Šako bili su predavači učenicima 5. b razreda. U prostoru školskog dvorišta održali su predavanje o atmosferi i atmosferskim mjerenjima, te prema GLOBE protokolu upoznali ih s redoslijedom mjerenja temperature u prostoru termometrijske kućice i procjenu naoblake. U drugom dijelu sata organizirali su natjecanje skupina u orijentaciji u prirodi i traženje skrivenog blaga prema zadanim uputama. Najbrža skupina je nagrađena, a ostale dvije skupine su se zasladile bombonima. Učenici su zadovoljni otišli sa sata.
Posjet šumarskoj školi
Dana 23.03. obilježava se Svjetski dan meteorologije. Tom prigodom učenici šestih i osmih razreda GLOBE skupine u pratnji učiteljice Marije Šako posjetili su Šumarsku i drvodjeljsku školu u Karlovcu i slušali su zanimljiva predavanja i prezentacije, te sudjelovali na brojnim radionicama koje su tom prigodom osmišljene. Nazočili smo i predavanju poznatog meteorologa Nikole Vikić - Topić o globalnim zatopljenju i olujama.
U našoj školi smo uredili prigodne panoe povodom Svjetskog dana voda i Svjetskog meteorološkog dana, a najveći doprinos dale su učenice 7. a razreda.
DAN PLANETA ZEMLJE u našoj školi...
U našoj školi gostovao je prof. Jakšić. Održao je predavanje na temu: Ribe karlovačkog kraja.
Prigodni panoi u hodnicima naše škole kojima smo obilježili:
Dana 10. ožujka 2017. godine osnovnoj školi Mahično održana je Županijska GLOBE smotra. Naša škola je sudjelovala kao škola gost promatrač i predstavili smo se kratkom PowerPoint prezentacijom o aktivnostima naših Globovaca u protekloj školskoj godini. Prezentirali su učenici osmih razreda: Bruno Borošak, Vanja Ilić, Ivana Martišković i Valentina Žgela, pod vodstvom mentorice Marije Šako.
pripremila: Marija Šako, prof.
« Veljača 2025 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 1 | 2 |
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |