Osnovna škola Đurmanec

"Ruksak (pun) kulture"

Autor: Vlatka Antolić, 13. 5. 2024.

U sklopu projekta “Ruksak pun kulture” , u četvrtak 9.5. u holu OŠ Đurmanec gostovali su poznati hrvatski blues glazbenik Tomislav Goluban i njegov suradnik Robert Bašić, graditelj električnih gitara.
Tako su, svi učenici razredne nastave, zajedno s učiteljicama i stručnom službom,
prisustvovati na jedinstvenom i zabavnom putovanju nastanka glazbe.

Učenici su doznali kako je nastao blues na američkom jugu, a glazbenik Tomislav Goluban proveo ih je kroz razvoj tog glazbenog oblika, od gospela i delta bluesa, kroz jazz glazbu sve do rock’n’rolla. Uz sviranje na usnoj harmonici definirao nam je pojam instrumenta usne harmonike, objasnio glavne vrste usnih harmonika i gitara, kako je izgledala povijest nastanka i razvoja tehnike sviranja, koja je upotreba usne harmonike u grupnom muziciranju, upotreba pojačala, mikrofona i ostalih pomagala te sviranje učenicima poznatih tema. Tomislav je tu povijest i odsvirao izlažući pri tome teorijski dio pojmova ritam i improvizacija, a sve to uz pratnju kolege Roberta na električnoj ili akustičnoj gitari.
Gospodin Tomislav nam je svirao na različitim inačicama harmonika, od nekadašnjih
izuzetno dugačkih pa sve do najmanje na svijetu - Little Lady, a dvije takve male dame poklonio je učenicima koji su se najbolje snašli u malom kvizu na kraju predavanja. Gospodin Robert nam je ispričao nešto o tome kako se grade instrumenti, kako je on započeo svoju karijeru te nam je pokazao jednu svoju gitaru koju je sam izradio.
Učenicima su također prezentirana i pomagala (rifljača, cajon, kazoo,…) na kojima bi svaki učenik mogao početi svirati uz minimalna ili nikakva financijska ulaganja. Na kraju smo ovaj susret završili zajedničkom fotografijom u holu škole.

*Tomislav Goluban je svirač usne harmonike i skladatelj iz Zaboka koji na zanimljiv način spaja blues i hrvatsku tradicionalnu glazbu. Aktivan je u obrazovanju mladih pa tako u sklopu programa “Ruksak (pun) kulture”, kojeg provodi u suradnji s Ministarstvom kulture i medija RH, svoj autorski program “Usna harmonika i korijeni suvremene glazbe” predstavlja diljem Lijepe naše uz pratnju samoukog umjetnika i graditelja gitara iz Samobora Roberta Bašića koji surađuje s mnogim hrvatskim glazbenicima iz poznatih bendova.

« Rujan 2024 »

Osnovna škola Đurmanec / Đurmanec bb, HR-49225 Đurmanec / os-djurmanec.skole.hr / ured@os-djurmanec.skole.hr