preskoči na sadržaj

Osnovna škola Dore Pejačević Našice

Login
UPISI U 1. RAZRED

DIGITALNI HERBARIJ

      Digitalni herbarij-

       Priroda se budi

PROJEKTI

     

   ŠKOLSKI JELOVNIK

  

 

   

Priloženi dokumenti:
Kratak opis projekta- za WEB.docx

OTVORENA VRATA

       20. PROSINCA 2023.

VRT BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI

ZIMSKI STEM VRT

eTwinning škola

NAŠA ŠKOLA NOSI IME:

            

MEĐUNARODNI PROGRAM

            

ZAŠTITA U SLUČAJU POTRESA

TU SMO ZA VAS!

 

 

    VIRTUALNA KNJIŽNICAsmiley

     NOVINARSKI KUTAK

KORISNO

           

Kalendar
« Rujan 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Prikazani događaji

ŠKOLSKI DOKUMENTI

 

 

 

PRAVILNICI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
14. ožujka - Svjetski dan broja Pi (Pi Day)
Autor: Andrea Dubaić Begić, 15. 3. 2018.

Broj π ili Ludolfov broj matematička je konstanta i definira se kao omjer opsega i promjera kruga. Iracionalan je broj - ne može se zapisati u obliku razlomka, ima beskonačno mnogo decimala, a njegova približna vrijednost iznosi 3,14.

Dan broja π, naši sedmaši sa svojom učiteljicom matematike Irenom Turjak, obilježili su ove godine različitim aktivnostima. Nakon što smo naučili značenje broja π i njegovu primjenu u različitim formulama i zadatcima iz matematike i fizike, proučavali smo i zašto se smatra jednim od najzanimljivijih brojeva u povijesti te od davnina pobuđuje zanimanje ljudi. Saznali smo kako se diljem svijeta obilježava njegov dan. Slušali smo glazbene interpretacije broja π, proučavali povijest broja π primjenom scenarija poučavanja „Lov na priču o broju π“, prema uzoru na Ruđera Boškovića pisali smo pjesme i izreke prema pravilima π jezika, pokušali se prisjetiti što više π riječi (krumπr, πiramida, sπrala, πsmo…), crtali i bojali i tako su nastali likovni prikazi broja π, recitirali decimale broja π, a proslavili smo i rođendan Alberta Einsteina, jednog od najpoznatijih svjetskih fizičara. Ove godine, baš 14.ožujka, napustio nas je i poznati fizičar Stephen Hawking, što će još više povećati simboliku dana broja Pi.

 


Prvi zapisi o broju π su stari oko 3 650 godina, a prvi matematičar koji se ozbiljno bavio proučavanjem broja π bio je slavni Arhimed i on je točno izračunao vrijednost broja π do druge decimale, no rezultat je zapisivao u obliku razlomka. U današnje vrijeme, uz pomoć moćnih računala, izračunavaju se stalno nove decimale broja π, a trenutni rekord je iz 2016. godine: Peter Trueb na svom je računalu za 105 dana izračunao 22 459 157 718 361 decimalu.

Svjetski rekord u recitiranju decimala broja Pi drži Indijac koji je u nešto više od 17 sati uspio izdiktirati nevjerojatnih 70 030 znamenki. U našoj školi na natjecanju u recitiranju decimala sudjelovalo je 20 učenika sedmih razreda. Najuspješnija u ovoj generaciji sedmaša bila je Mihaela Suk iz 7. b razreda sa zapamćenom 51 znamenkom, a drugi je bio Josip Olij iz 7.d s 42 znamenke. Čestitamo!

Učenice dodatne nastave matematike Lorena Pratljačić, Vanessa Kruljac, Petra Šimić, Clara Maria Šafar, Lucija Kuzminski i Marija Dundović uredile su u predvorju škole pano -  pročitajte zanimljivosti i pridružite nam se iduće godine u obilježavanju Dana broja π!

 

Irena Turjak, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju