Osmaši posjetili Pakrac, Lipik i Okučane
Autor: Anika Stošić, 14. 6. 2019.

Učenici osmih razreda 11. lipnja 2019. godine posjetili su Pakrac i Lipik te okolna mjesta: Okučane i Kusonje.

Putovanje je započelo u 7:30, a na odredište smo stigli oko 10 sati prijepodne.

Nakon kratkog predavanja ispred policijske postaje uputili smo se na predavanje o početku Domovinskog rata. Usput smo vidjeli župnu crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije.

U središtu grada, kompleksu vlastelinstva Janković, iskušali smo se u kovanju slavonskog banovca i posjetili smo Muzej vojne i ratne opreme te Muzej grada Pakraca.

U Lipiku smo vidjeli lipicance i čuli vrlo zanimljive priče o njihovu povratku u Lipik.

U Kusonjama, jednom od dvaju sela koja smo posjetili, slušali smo priču o zasjedi i ubojstvu zarobljenih hrvatskih redarstvenika 1991. godine. Na nekadašnjem mjestu kuće broja 55 u kojoj su se skrivali, danas se nalazi kapela Male Gospe u koju smo imali priliku ući.

U crkvi svetog Vida Mučenika u Okučanima slušali smo kratko predavanje o obnovi crkve nakon rata i o operaciji Bljesak. Vidjeli smo i brojne slike iz Domovinskog rata, kao i spomenik "Kristalna kocka vedrine" podignut braniteljima iz Okučana. Nakon toga uputili smo se kućama.

Više fotografija možete pogledati OVDJE.